Kovid-19 salgınında kamu çalışanları için hangi hastalar idari izinli sayılacak

Kovid-19 virüsü salgın sürecinde kamu çalışanları için hangi hastaların idari izinli sayılacağı Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama kamuoyuna duyuruldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı, 'Kovid-19 virüsü hastalığında risk grubunda olan kronik hastalıklar' adı altında yayımladığı resmi yazıyı 81 il valiliği ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gönderdi. Resmi yazının içeriğinde 29 Mayıs 2020 tarihli ve 3139 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı'nca 'Covid-19 Virüsü Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler' başlıklı 220/8 sayılı genelgenin yayımlandığı ve yürürlükte olduğuna da yer verildi. Bahsi geçen genelgede yer alan hüküm doğrultusunda çalıştırılma biçimi gözetilmeksizin kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda olanlar hariç, 60 yaş ve üstünde bulunanlar ile Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kronik hastalığı olanlar salgın sürecinde idari izinli sayılacak.

Risk Grubunda Olan Kronik Hastalıklar

Genelge kapsamında kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağı kronik hastalıklar şöyle;

İmmünsüpressif tedavisi devam edenler

Metastatik ya da kemoterapi, radyoterapi almakta olan kanser hastaları

Kornea nakli haricinde solid organ nakli olanlar

Kemik iliği-kök hücre nakli olanlar

Kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer rahatsızlığı ya da status astmatikus öyküsü olanlar

İnsüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler böbrek, koroner, polinöropati) insülüne bağımlı olmayan diabetes mellitus hastalığı olanlar

Komplike hipertansiyon (böbrek, konjestif kalp yetmezliği, serebrovasküler), dekompanse kalp yetmezliği olanlar

Akut koroner sendrom geçirenler

Kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar

Serebrovasküler rahatsızlık (inme-kanama) geçirmiş olanlar

Sağlık Drum Belgesi E-Nabız Sisteminden Edinilebilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kronik hastalıklarla ilgili 1 Haziran 2020 tarihinden evvelki 2 yıl içerisinde 2 defa aynı tanıyı alan kamu çalışanlarına e-nabız sisteminden 'İdari izne esas Covid-19 rahatsızlığı için risk grubunda olan kronik hastalık durum belgesi' verilecek. Kamu çalışanları söz konusu belgeyi e-nabız sistemi üzerinden alabilecekler. Bu belgeyi e-nabız sistemi üzerinden edinemeyen kronik hastalar, aile hekimliklerine başvurarak durumu uygun görülen kronik hastalara, hasta tarafından ibraz edilen hastalık raporları ek yapılarak, aile hekimince 'Covid-19 idari izin' tanısıyla durum bildiren tek hekim raporu hazırlanabilecek.  

Hamile Personel İdari İzinli Sayılacak

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasını taşıyan resmi belge tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi. Belgede, "Kovid-19 virüsü salgınının ülkemizdeki yayılımının en aza indirilmesi maksadıyla kamu kurum ve kuruluşlarında (Milli İstihbarat Başkanığı Teşkilatı hariç) istihdam şekli gözetilmeksizin görev yapan hamile personelin, hamileliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süreçte idari izinli sayılması Cumhurbaşkanımız tarafından uygun görülmüştür." ifadeleri yer aldı.  

  

02 Haz 2020 - 13:15 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?