İç Salgı Bezlerindeki Hormon Bozukluğu Hastalık Sebebi! Hormon Bozukluğunun Belirtileri Neler?

Uzmanlar, salgı bezlerinin salgıladıkları hormonların azlığı, fazlalığı ve bu bezlerdeki tümörlerin birçoğunun rahatsızlığa neden olabildiğini açıkladı.

Hormonların vücuttaki görevlerinin yadsınamaz olduğunu ve diğer organlara da faydasını olduğunun dikkat çeken Dahiliye Uzmanı Dr. Banu Öztürk Ceyhan, 'Hormonlar, vücudumuzdaki salgı bezlerinden salınarak kana karışan ve organlarda etkisini gösteren protein yapısındaki maddelerdir. Hormonlar sayesinde; gelişme, büyüme, üreme, tansiyon, vücut ısısı, beyin, bağırsak ve diğer organların sağlıklı çalışması sağlanır. Hormonlar ayrıca psikolojik değişiklikler yapma özelliğine de sahiptir. Hormon salınımı her gün bir denge halinde olur fakat gece, gündüz ve bazen mevsimsel farklılıklar ortaya çıkabilir' şeklinde konuştu.

Hormon bozukluğunun insan vücudunda çeşitli hastalıklara yol açtığını vurgulayan Öztürk Ceyhan, 'Endokrin sistem, iç salgı bezlerinin oluşturduğu bir sistemdir ve hormonları kontrol eder. Endokrinoloji, iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını, normal dışı çalışma sonucu oluşan hastalıklarını ve bunların tedavilerini inceleyen tıp dalıdır. İç salgı bezleri veya endokrin sistemi; hipotalamus, Pineal bez-melatonin, hipofiz, tiroid bezi, paratiroid bezi, böbrek üstü bezi (Adrenal), over (yumurtalık) ve testis bezlerini ifade eder. Bu bezlerin salgıladıkları hormonlar, bu bezlerde oluşan tümörler ve bu bezlerden salgılanan hormonların azlığı veya fazlalığı vücudumuzda önemli rahatsızlıkların oluşmasına neden olur.

Endokrinologlar hormon dengesizliği ve problemlerine tanı koymak ve tedavi vermek için eğitim almışlardır' diye konuştu.

Kişilerin hangi rahatsızlıklarda bir endokrinoloğa başvurmaları gerektiği ile ilgili bilgiler veren Öztürk Ceyhan, 'Diyabet (şeker hastalığı), obezite (şişmanlık), beslenme ve diyet, kolesterol ve trigliserid (kan yağları) yüksekliği, ürik asit yüksekliği, metabolik sendrom, vitaminler (özellikle D vitamini) ve minerallerin metabolizması (özellikle kalsiyum) ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi metabolizma hastalıkları hormon bozukluğu nedeniyle meydana gelen hastalıklardan bazılarıdır' dedi.


Hangi hastalıklar endokrinoloji uzmanları tarafından tedavi edilirler?
 
1- Hipofiz bezi hastalıkları.
2- Boy kısalığı ve büyüme hormon eksikliği
3- Hipofiz bezi yetmezliği (Hipopituitarizm)
4- Prolaktin hormon fazlalığı (Prolaktinoma)
5- Büyüme hormon fazlalığı (Akromegali)
6- Diyabetes insipidus (Şekersiz Şeker Hastalığı)
7- Paratiroid hormon fazlalığı (Hiperparatiroidi)
8- Paratiroid hormon azlığı (Hipoparatiroidi)
9- Böbreküstü bezi hastalıkları
10- Kortizol hormon fazlalığı (Cushing Sendromu)
11- Kortizol hormon azlığı (Addison Hastalığı)
12- Aldosteron hormon fazlalığı (Aldosteronizm)
13- Adrenalin hormon fazla salgısı (Feokromasitoma)
14- Testis, hormonları ve hastalıkları
15- Testosteron eksikliği (Hipogonadizm)
16- Erkekte meme büyümesi (Jinekomasti)
17- Ereksiyon problemi ve empotans
18- Testis ve penis küçüklüğü, sakal çıkmaması
19- Yumurtalık (Over) hormonları ve bozuklukları
20- Kadınlarda cinsel hormon yetmezliği (Hipogonadizm)
21- Tüylenme (Hirsütizm)
22- Polikistik over sendromu
23- Menopoz
24- Tiroid bezi ve görevleri
25- Guatr
26- Tiroid bezinin fazla çalışması (Hipertiroidi, Zehirli guatr)
27- Tiroid bezinin az çalışması (Hipotiroidi,Hashimoto)
28- Nodüler guatr-nodül
29- Tiroid kanserleri
30- Hashimoto hastalığı
31- Obezite, beslenme, diyet, metabolik sendrom
32- Şeker hastlalığı (Diyabet)
33- Şeker düşmesi (Hipoglisemi)
34- Kemik erimesi (Osteoporoz)
35- Vitaminler, Mineraller ile ilgili eksikli ya da fazlalıklar
36- Ürik asit, kolesterol ve trigliserit yüksekliği
 

Endokrinolojinin ilgi alanına giren vücuttaki iç salgı bezleri hastalıkları:
 
1- Hipofiz bezi hastalıkları
2- Tiroid bezi hastalıkları
3- Böbreküstü bezlerinin hastalıkları
4- Endokrin pankreasın hormonal hastalıkları ve insülin hormonuyla ilgili hastalıklar
5- Overler ve testislerin hormonal hastalıkları
 

Kadınlarda adet düzeni, tüylenme ve kısırlık ile ilgili başlıca hormonlar şunlardır:

FSH: Beyinde hipofiz organından salgılanır. Başlıca görevi yumurtalıkları uyararak östrojen hormonunun üretimini arttırmaktır. Adet döneminin başlarında artarak yumurta gelişimini sağlar. gelişen yumurta da östrojen üretimini sağlar. Erkeklerde de bulunur bu hormon. Menopozun yaklaştığı dönemde FSH hormonu artış gösterir. Hormon tetkiklerinde menopozun belirtisi olan başlıca gösterge FSH hormonundaki artıştır. Yine FSH hormonu belli bir değerin üzerinde olan kadınların normal yollardan veya tüp bebek ile gebelik şansının düşük olduğu bilinir. Hatta fazla yüksekse tüp bebek tedavisi ve gebelik tedavileri uygulanmaz. 

LH: Beyinde hipofiz organından salgılanır. Yumurtalıklar üzerinde etki gösterir ve olgun yumutanın oluşum çatlamasını sağlar. Adet ortası dönemde LH hormonunun artması (LH piki) sayesinde olgun yumurta çatlar ve yumurtlama oluşur. Çatlatma iğnesi diye adlandırılan ilaçlar da LH hormonunun bu etkisini taklit ederek yumurtlamayı sağlarlar. LH hormonu erkeklerde de bulunur ve testislerde leydig hücrelerini uyararak testosteron hormonu üretimini sağlar ve sperm gelişiminde etkilidir.

Estrojen (Estradiol, E2): Başlıca yumurtalıklardan salgılanır. Ergenlik döneminde dişi özelliklerin gelişmesini sağlar. Meme gelişiminde etkilidir. Adet düzeninde progesteronla birlikte önemli rol oynar. Adet döneminin ilk yarısında daha yüksek düzeyde bulunur.

Progesteron: Yumurtalıklardan salgılanır. Adet döneminin ikinci yarısında özellikle etkilidir. Gebeliğin başlaması ve devam etkisinde görev alır.

Prolaktin (Süt hormonu): Beyinde hipofiz organından salgılanır. Memelerden süt salgısını sağlar. Gebelikte ve hipofiz adenomu olanlard düzzeyi artar. Gebelik veya doğum olmadığı halde çeşitli etkilerle prolaktin hormonu artarsa göğüslerden süt gelmesi olur buna galaktore denir. Prolaktin hormonu yüksekliğinde adet görememe, adet düzensizliği, hamile kalamama gibi problemler olabilir. 

TSH: Beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Boyunda bulunan troid bezini uyararak hormon salgılamasını (T3 ve T4) sağlar. Troid hormonlarının vücutta çok çeşitli görevleri olduğu için TSH'daki bir bozukluk da bunlar üzerinden çok çeşitli etkiler oluşturabilir. Guatr hastalığında bu hormonların düzeyi bozulur. Adet düzensizliği ve kısırlık üzerinde etkili olabilir.

T4 (troksin) ve T3 (triiyodotironin): TSH'nın etkisi ile boyunda bulunan troid bezinden salgılanan hormonlardır. Guatr hormonları da denir çünkü guatr hastalıpında düzeyleri bozulabilir. düzeylerinin artmasına hipertroidi denir, azalmasına hipotroidi denir. Adet düzenini etkilerler. Bunun dışında vücutta çok çeşitli görevleri vardır.

Testosteron: Esas olarak erkeklik hormonu olarak bilinse de kadınlarda düşük  düzeyde bulunur. Artması durumunda kadınlarda aşırı tüylenme yapabilir ancak yukarıda da bahsedildiği gibi aşırı tüylenme olan kadınların çok azında bu hormon bozukluk.

DHEA-SO4 (Dihidroepiandrosteron Sülfat): Aşırı tüylenme durumlarında değerlendirilen hormonlardan birisidir.

17 Hidroksi Progesteron (17-OH-P): Aşırı tüylenme durumlarında değerlendirilen hormonlardan birisidir.
 

02 Oca 2015 - 09:24 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?