E-Devlet Sonrası Yeni E-Fatura ve E-Defter Sistemi

Akaryakıt ve madeni yağ lisansına sahip olanlar ile 10 milyon lira ve üzeri ciroya sahip mükelleflerin, 1 Ocak 2016'da e-Fatura ve E-Devlet'ten sonra e-Defter uygulamalarına geçeceği bildirildi. Peki E-Fatura ve E-Defter nedir? nasıl kullanılır?

E-Devlet ile vatandaşa büyük kolaylık sağlayan hükümet yeni uygulamalar ile hem mükellefleri kapsayacak kolaylıklar getirmeyi hem de yeşili korumayı ve israfı önlemeyi hedefliyor. İş dünyasında yaşanılan en önemli gelişmelerden birisi olarak kabul edilen E-ticaret konusundaki E-fatura ve E-defter uygulamaları artık bir yenilik olmaktan çıkıp ticaret hayatımızdaki zorunluluk unsurlarından biri olarak kendine sağlam bir yer edinmeye başladı.

e-Fatura ve e-Defter'de kapsam genişliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, e-Fatura ve e-Defter uygulamalarının yaygınlaşması için yeni idari ve yasal düzenlemeleri yapmaya devam ettiklerini söyledi. Uygulamaların mükelleflere büyük kolaylık sunduğunu belirten Şimşek, sistemin vergi idaresi açısından da etkin bir kontrol aracı konumunda olduğunu ifade etti.

Şimşek, Elektronik Fatura Kayıt Sisteminin (EFKS) ilk olarak 2008'de hayata geçirildiğini anımsatarak, daha sonraki dönemlerde uygulamaya koyulan e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına vatandaşlardan da önemli bir talep geldiğini dile getirdi.Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) mükellef ve Bakanlık açısından avantajları göz önünde bulundurarak, belli sektörleri ve mükellef gruplarını bu uygulamalara geçme zorunluluğu getirdiğini ve bu anlamda elektronik dönüşüme öncülük ettiğini kaydeden Şimşek, "Bu kapsamda ilk zorunluluk uygulaması ile e-Fatura ve e-Defter kullanıcı sayısı 2015 yılı başı itibariyle yaklaşık 20 bin mükellefe ulaştı" diye konuştu.

Şimşek, bu süreçte sistem üzerinden gerçekleşen işlemler hakkında da bilgi vererek, "2015 yılı başına kadar EFKS üzerinden düzenlenen fatura adedi 6 milyar 396 milyon 39 bin 587'ye, e-Fatura sisteminden düzenlenen fatura adedi 195 milyon 39 bin 218'e ulaştı. Ayrıca 20 bin mükellefin defterlerinin elektronik ortamda tutulması sağlandı ve bu suretle kağıt kullanımı ve noter tasdik süreçleri ortadan kaldırılmış oldu" ifadelerini kullandı.

"Akaryakıtçılar da e-Fatura ve e-Deftere geçirilecek"

Bakan Şimşek, ikinci zorunluluk uygulamasına ilişkin genel tebliğ düzenlemeleri ile e-Fatura ve e-Defter kullanıcı sayısının iki katına çıkarılmasının planlandığını belirterek, "e-Fatura ve e-Defter kullanan mükellef sayısı 2016 başında 40 bin kişiye ulaşacak" dedi.

Yeni düzenleme taslakları ile akaryakıt ve madeni yağ lisansına sahip olanlar ile faaliyet konusuna bakılmaksızın 10 milyon lira ve üzeri ciroya sahip tüm mükelleflerin, 1 Ocak 2016 itibariyle e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına geçmelerinin öngörüldüğünü anlatan Şimşek, söz konusu genel tebliğin şubat ayı içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanmasının planlandığını açıkladı.Şimşek, zorunluluk uygulaması dışında isteğe bağlı olarak veya kamu kurumlarının uygulamaları nedeniyle e-Fatura sistemine geçecek kullanıcı sayısında da önemli artışlar beklediklerini vurgulayarak, "Bu yolla 2 yıl içerisinde e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcı sayısının 100 bine, e-Defter uygulamasına geçen mükellef sayısının da 50 bine ulaştırılmasını amaçlıyoruz. Ekonomik ve çevresel olarak önemli maliyet avantajları sağlanmış olacak. Sadece bu uygulamalar ile sağlanacak ekonomik katkının 2 milyar liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Doğaya önemli katkı sunuluyor"

Mehmet Şimşek, geçen yılın sonu itibariyle yaklaşık 19 bin mükellefe e-Defter tutma izninin verildiğini belirterek, "Yaptığımız araştırmalara göre bir yevmiye defterinin asgari tasdik ücreti kırtasiye masrafları hariç ortalama yaklaşık 500 ila 1000 lira arasında. e-Defter uygulaması yoluyla defter tasdik ücretlerinde önemli maliyet avantajı sağlanıyor ve kağıt kullanımını ortadan kaldırması nedeniyle doğaya önemli katkılar sunuluyor" dedi.

Şimşek, mükelleflerin talepleri doğrultusunda elektronik dönüşüm sürecine devam ettiklerinin altını çizerek, EFKS uygulamasının 2014 sonu itibariyle sona ermesi ve yerini e-Arşiv uygulamasına bırakması sürecinde, e-Arşiv uygulamasındaki güncellemeleri de geçen yılın aralık ayında hayata geçirdiklerini kaydetti.

Maliye Bakanı Şimşek, ayrıca elektronik dönüşümün mükelleflere ve doğaya olan katkısının yanında kayıp ve kaçağın azaltılması konusunda da önemine dikkati çekti.

27 Oca 2015 - 20:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?