A'lâ Sûresi Sûresi'nin Türkçe Meali - A'lâ Sûresi Sûresi'nin İniş Sebebi

Mekke'de nazil olan A'lâ Sûresi türkçe meali ve iniş sebebi... A'lâ Allah'ın en güzel isimlerinden birisidir. Eşsiz yüce anlamına gelir. İsmini Esma-i Hüsnâ'dan alan beş Sureden birisidir.

Haber albümü için resme tıklayın

AYETLERİN İNİŞ SEBEBİ İLE İLGİLİ RİVAYETLER

Sûre Mekke'de nazil olmuştur ve bunda icma vardır.  İniş sırasına göre 9. Sûredir. İniş (Nüzul) sırası itibariyle Tekvîr Sûresinden sonra indirilmiştir.. Atâ'nın İbn Abbâs'tan rivayetine göre Mekke-i Mükerreme'de ilk nazil olan "Rabb'inin adıyla oku."dur. Sonra (sırasıyla) Kalem, sonra Müzzemmil, sonra Müddessir, sonra Mesed, sonra Tekvîr, sonra da  A'lâ Sûresi nazil olmuştur. Hz. Peygamberimizin namazlarda en sık okuduğu sûrelerden birisidir. Rivayete göre Hz. Peygamberimiz son namazında da kafirun süresiyle beraber ala suresini okumuştur.

İçinde bayram namazı ve fıtır sadakası zikredildiği cihetle İbnu'l-Fers medenî olduğuna dair bir görüş zikretmişse de Celâleddin es-Suyûtî, Buhârî'nin el-Berâ ibn Azib'den rivayetle tahric ettiği bir habere dayanarak bu görüşü kabul etmemiştir.

Bu rivayette Berâ şöyle anlatıyor: "Hz. Peygamber (sa)'in ashabından bize ilk gelenler Mus'ab ibn Umeyr ile İbn Ümmi Mektûm'dur. Onlar bize Kur'ân okutmaya başladılar. Sonra Ammâr, Bilâl ve Sa'd geldiler. Onlardan sonra da yirmi kişi içinde Hz. Ömer geldi. Peşlerinden de Hz. Peygamber (sa) geldiler. Medine halkının, O'nun gelişine sevindikleri kadar sevindiklerini görmemiştim. O geldiğinde ben, benzeri sureler içinde A'lâ Sûresini de okumuştum."

A'LÂ SÛRESİ TÜRKÇE MEALİ

Bismillâhirrahmânirrahîm.

1. Yüce Rabbinin adını tespih et.
2. O, yaratıp şekillendiren, âhenk veren ve düzene koyandır.
3. O, (her şeyi) ölçüyle yapıp yönlendirendir.
4,5. O, yeşil bitki örtüsünü çıkaran, sonra da onları çürüyüp kararmış çör çöpe çevirendir.
6. Sana Kur’an’ı okutacağız ve sen onu unutmayacaksın.
7. Ancak Allah’ın dilediği başka. Şüphesiz O, açık olanı da bilir, gizliyi de.
8. Biz seni en kolay olana kolayca ileteceğiz.
9. O hâlde, eğer öğüt fayda verirse, öğüt ver.
10. Allah’a karşı derin saygı duyarak O’ndan korkan öğüt alacaktır.
11,12. En büyük ateşe girecek olan en bedbaht kimse (kâfir) ise, öğüt almaktan kaçınır.
13. Sonra orada ne ölür (kurtulur), ne de (rahat bir hayat) yaşar.
14,15. Arınan ve Rabbinin adını anıp, namaz kılan kimse mutlaka kurtuluşa erer.
16. Fakat sizler dünya hayatını tercih ediyorsunuz.
17. Oysa âhiret, daha hayırlı ve süreklidir.
18,19. Şüphesiz bu hükümler ilk sayfalarda, İbrahim ve Mûsâ’nın sayfalarında da vardır.

02 Oca 2015 - 12:44 - Huzur Duraği


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?