CHP Erken Seçim İçin Düğmeye Bastı

CHP, AK Parti ile koalisyon için anlaşamayınca Erken seçim için hazırlıklara başladı.

CHP, AK Parti ile koalisyon için anlaşamayınca Erken seçim için hazırlıklara başladı.  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, muhtemel seçimin startını veren  CHP, ilk olarak seçmene "Koalisyonun neden kurulamadığını" anlatacak. 

 Bu kapsamda hazırlanan broşürler, illerde görevlendirilen 3'er  milletvekili aracılığıyla parti örgütüne ve seçmene ulaştırılacak. Partide ayrıca seçime yönelik flama, bayrak ve afiş basımı çalışması  başlatılırken, miting organizasyonu konusunda da ihaleye çıkmak için farklı  firmalarla görüşmeler de sürdürülüyor. 

GENEL BAŞKAN KILIÇDAROĞLU İÇİN ÖZEL UÇAK 

7 Haziran seçiminde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu için özel uçak  kiralayan CHP, seçime gidilmesi durumunda da aynı yöntemi izleyecek. Parti, Genel  Başkan için özel uçak firmalarıyla görüşmelere başladı. 

 Ayrıca örgütlere "Dinamik olun" çağrısı yapan CHP yönetimi, olası  seçimde daha etkin çalışma ve daha fazla seçmene ulaşmayı hedefliyor. 

Partinin oy kazandığını düşünen parti yönetimi, HDP'ye gittiği  düşünülen oyların da "Baraj kaygısı kalmadığı" gerekçesiyle, geri döneceğini  hesaplıyor. 

 "BİZİM İSTEDİĞİMİZ SONUÇ DEĞİLDİ" 

 AK Parti ile yürütülen ancak sonuç alınamayan koalisyon görüşmelerini  değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, "Bizim istediğimiz sonuç  değildi" ifadesini kullandı. 

CHP'nin, diğer partilerden farklı davranarak, "Türkiye'nin sorunlarını  çözme" noktasında hareket ettiğini belirten Bekaroğlu, "Hangi sorunlar var ve  hangi ilkeler çerçevesinde bu sorunları çözeriz. CHP olarak tarzımız ve tavrımız  buydu" dedi. 

AK Parti ile yaptıkları görüşmelerin "Samimi" bir ortamda ve sonuna  kadar bu çerçevede gittiğine vurgu yapan Bekaroğlu, şöyle devam etti: 

"Bunun için '5 alanda önemli sorun var. Bu 14 ilke üzerinde iş  yapılırsa, 14 ilke üzerinden hareket edilirse koalisyon yapabiliriz' dedik. Bu  çerçevede başladı AK Parti-CHP görüşmeleri. Samimi bir şekilde biz bu 14 ilkeyi  başlıklar halinde uzun uzun görüştük. Burada AKP ile 'evet şu sorunları birlikçe  çözebiliriz' dediğimiz başlıklar vardı. Bazı başlıklar vardı ki 'bunlar biraz  daha konuşulursa bir orta yol bulunur' dediğimiz başlıklar vardı, bazı  başlıklarda da çok yakın görüşler yoktu. Bunlarda partiler tek başına iktidar  olursa yapabilecek başlıklar olarak ayrıldı. Görüşmeler son ana kadar bu  çerçevede gitti. Ama AKP, böyle bir şeye yanaşmadı. Kelimelere taktı,  'restorasyon mu olacak', 'reform mu olacak.' Restorasyon da reform da bir birinin  içine girmiş kelimeler. Elbette reformlar olacak, uzun vadeli, geniş tabanlı bir  hükümetle halledilebilecek konulardır bunlar. Anayasa gibi. Ama onların bize  teklif ettikleri şey; bir seçim hükümeti. Şimdi diyorlar ki 'biz seçim hükümeti  teklif etmedik, süreli reform hükümeti teklif ettik.' 3 ay, nasıl bir reform  yapılabilir bir ülkede." 

 Hükümetin kurulması, güvenoyu alması ve komisyonların kurulmasının  bile 1,5 ay süreceğini aktaran Mehmet Bekaroğlu, "Kalan 1,5 ayda seçim alanına  çıkacaksınız, hangi reformu yapacaksınız? Bu gerçekten komik" değerlendirmesini  yaptı. 

 "CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BU KOALİSYONUN YAPILMASINI İSTEMEDİ" 

 AK Parti'nin "Barajı indirelim, bunun bir yıl içinde geçerli olması  için de anayasa değişikliği yapalım, seçime gidelim" önerisinde bulunduğunu iddia  eden Bekaroğlu, kendilerinin istediğinin bu olmadığını anlattı. 

Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle CHP'nin uzun süreli  reform hükümetinde ısrarcı olduklarını ifade eden Bekaroğlu, şunları söyledi: 

"Hakikaten çok zor günler geçiriyoruz. Genel Başkanımız 'ateş çemberi'  dedi, gerçekten ateş çemberinden geçiliyor, işte terör, Türkiye'deki çatışmalar,  ölümler ortada. Toplumdaki gerilim, kutuplaşma ortada, ekonominin kırılganlığı  çok açık. Çok kritik bir süreçten geçiliyor, böyle bir ortamda bazı devlet  katlarından 'Türkiye'de şu anda 20-25 ilde seçimin yapılamacağı, güvenliğin  sağlanamayacağı' rapor ediliyor. Böyle bir ortamda seçim hükümeti falan gerçekçi  gelmedi bize. Doğru olan siyasi partilerin ortak noktaları bulup, Türkiye'yi  rahatlatacak bir reform hükümetini kurmalarıydı, olmadı. olmamasının nedeni,  suçlamak için söylemiyorum ama AKP'nin kendisidir, cumhurbaşkanıdır, kendi  ilişkileridir, psikolojileridir. Bir defa tek başına hükümet olmamayı  kabullenemiyorlar. Bütün kontrolü bırakmak istemiyorlar. Bir de tuhaf bir  psikolojileri var, 'halk pişman oldu, yanlış yaptı kısa sürede yapılacak seçimde  yanlıştan dönecek ve bizi tekrar iktidar yapacak' psikolojileri var. Böyle bir  havaları var, bu sebeplerden yapamadılar. Dolayısıyla, 'şöyle oldu, böyle oldu,  restorasyon, reform dediler.' Bunların çok bir anlamı yok. AKP, daha doğrusu  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu koalisyonun yapılmasını istemedi ve Türkiye'yi seçime  götürüyorlar." 

 Seçime hangi yöntemle gidileceğinin kendileri için önemi olmadığının  altını çizen Mehmet Bekaroğlu, "En önemli şey seçim güvenliğidir" dedi. Genel seçimde çok fazla haksızlık yapıldığını ve devlet imkanlarının  kullanıldığını iddia eden Bekaroğlu, bunların tekrar yaşanmaması temennisinde  bulundu. 

"MHP GÖRÜŞMESİNDEN SONUÇ ÇIKMAZ..." 

 Meclis'in bir seçim kararı alabileceğini belirten Bekaroğlu, "Tabii  seçim kararı ve seçime gitmek için bir hükümetin kurulması gerekiyor. MHP ile  bugün görüşüyorlar, çok da önemsemiyoruz artık biz. Türkiye seçime gidiyor.  Dolayısıyla biz seçime göre kendimizi ayarlıyoruz, seçime hazırlanıyoruz"  diye  konuştu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarından yola çıkarak AK  Parti-MHP görüşmesinden de bir sonuç çıkmayacağı tahmininde bulunan Mehmet  Bekaroğlu, ancak MHP'nin seçim şartıyla AK Parti'nin azınlık hükümetini  destekleyebileceğini belirtti. 

MHP'nin, HDP'nin yer alacağı bir seçim hükümetinde yer almayacağını  daha önce açıkladığını anımsatan Bekaroğlu, bu durumun da söz konusu olacak bir  azınlık hükümetini destekleyici nitelikte olduğunu kaydetti. 

"HDP BARAJ ALTINDA KALMAZ"

 Mehmet Bekaroğlu, olası bir erken seçimde en şanslı parti olarak  CHP'yi gördüğünü savunarak, olası seçimde HDP'nin baraj altında kalacağını  düşünmediğini ifade etti. 

HDP'nin "Baraj sorunu kalmadığı" düşüncesiyle birkaç puan  kaybedebileceğini vurgulayan Bekaroğlu, "Ama öbür taraftan da AKP'ye giden hala  yüzde 30'un üzerinde bölge oyları var. Bunların bir kısmının HDP'ye gideceğini  söyleniyor" görüşünü savundu. 

Seçimde var olan tablonun değişeceğine dair bir veri bulunmadığına  işaret eden Bekaroğlu, "AKP'nin yüzde 45'ler civarında oy alıp tek başına iktidar  olma ihtimali sıfır. HDP'nin baraj altı kalma ihtimali de sıfır. Ama şu  ihtimaller olabilir, AKP bütün bu olup bitenlerin faturasını Cumhurbaşkanlığı  üzerinden öder ve 35'lere iner, işte o zaman farklı şeyler ortaya çıkabilir"  açıklamasını yaptı. 

CHP ÖN SEÇİM YAPACAK MI? 

CHP'nin tüzük gereği adaylarının yüzde 85'ini ön seçimle belirlediğini  hatırlatan Bekaroğlu, parti olarak yapılacak bir erken seçimde nasıl bir yol  izleneceğinin araştırıldığını anlattı. 

 Partinin ilgili kurullarında şu ana kadar bir şey konuşulmadığını  aktaran Bekaroğlu, "Ama Siyasi Partiler Yasası, milletvekili aday tespitini  partilere bırakıyor. Partilerin de tüzükleri var. Bizim tüzüğümüz adayların yüzde  85'inin ön seçimle belirlenmesini emrediyor. Dolayısıyla eğer bir yol bulunmazsa  mutlaka ön seçim yapma zorunluluğu var" dedi. 

"Bir yol bulunabilir mi?" sorusunu gündeme getiren Bekaroğlu,  "Bulunabilir. Eğer bir kararla, kanunla seçime gidilecekse, bu kanuna partilerin  adayları seçmeleri için bir kolaylık yapılabilir. Kanun tüzükten önce olacağı  için, ön seçim zorunluluğu ortadan kalkabilir. Daha önce bunlar yapılmış"  diye  konuştu. 

Bekaroğlu, konunun YSK'ya da iletileceğini, tüm çabalara rağmen yasa  izin vermiyorsa mecburen ön seçim yapacaklarını da kaydetti. 

14 Ağu 2015 - 14:37 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?