Kamu Baş Denetçisi: "Aynı işe farklı maaş olmaz!"

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Nihat Ömeroğlu; devlette çalışanların önemli sorunlarından biri olan "aynı işe farklı maaş" sorununu çözmesi için Başbakanlık ile Maliye Bakanlığı'nı uyardı.

Ömeroğlu, unvanları, hak ve yükümlülükleri aynı olan ancak farklı kurumlarda çalışan mali hizmetler uzmanlarının özlük anlamında farklı normlara tabi tutulmasını mağduriyet sebebi sayarak, Maliye Bakanlığına mağduriyetin giderilmesi için tavsiye kararında bulundu.

 Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan (KDK) dün yapılan açıklamaya göre, kurum

666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile aynı meslek gurubundaki personel arasında özlük olarak farklılaştırmaya gidilmesi sonucunda oluşan mağduriyetin ve ayrımcılığın giderilmesi için Maliye Bakanlığına tavsiyede bulunma kararı aldı. Üniversitede "mali hizmetler uzmanı" olarak görev yapan şikayetçi, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemelerle, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alan bazı devlet memurları için yeni bir maaş sistemi öngörüldüğünü, ancak 5018 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak hazırlanan Mali Hizmetler Uzmanlığı Yönetmeliği'nde, aynı vazifelerle görevlendirilmiş ve memuriyet unvanları aynı olan meslek gurubu içinde farklı özlük uygulaması yapıldığını, bu sebeple çalışma barışının bozulduğunu ileri sürdü.

 Konuyla ilgili mağduriyetin giderilmesi için başvuruyu inceleyen KDK Başdenetçisi Ömeroğlu, farklı kanun hükümlerine göre çalışan mali hizmetler uzmanlarının maaş hesaplama formüllerinin değişik olduğu, genel bütçeli veya özel bütçeli bir kurumda çalışan 1. derecedeki mali hizmetler uzmanı ile mahalli idareler, yargı organları ve üniversitelerde çalışan 1. derece mali hizmetler uzmanının maaşları arasında 800 liraya varan farkın oluştuğu tespitinde bulundu.

Ömeroğlu, tüm hak ve yükümlülükleri aynı olan, aynı unvanlarda bulunan ancak farklı kurumlarda çalışan mali hizmetler uzmanlarının özlük anlamında farklı normlara tabi tutulmasının, bu meslek grubunda çalışanlar için, temel hukuk ilkeleri, hukuki eşitlik ve öngörülebilirlik ilkesi açısından mağduriyete sebep olduğu tespiti yaptı.

 Başdenetçi Ömeroğlu, 666 sayılı KHK'dan sonra mahalli idareler, üniversiteler ve yargı organlarında iş başı yapan mali hizmet uzman ve yardımcılarının da hukuki eşitlik ilkesi açısından mağdur edildiklerini kaydetti. Mali ve sosyal haklar yönünden mağdur olan, mahalli idareler, üniversiteler ve yargı organlarında çalışan mali hizmetler uzmanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için mevzuat değişikliği konusunda bir tasarı oluşturması yönünde Maliye Bakanlığına tavsiyede bulunan Ömeroğlu, hak kayıplarının önlenmesi için Maliye Bakanlığınca hazırlanacak tasarının gündeme alması hususunda gereğinin yapılması için Başbakanlığa da tavsiye kararı gönderdi.

21 Ağu 2015 - 13:49 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?