Ehliyet Sınav Tarihleri 2016 / Ehliyet Sınavı Başvuru Tarihleri / MTSAS

Ehliyet sınav tarihleri ne zaman? Sürücü aday adaylarının heyecanlı bekleyişi devam etmekte. 2016 ehliyet sınav başvurusu tarihleri ve daha fazlası haberimizin detaylarında....

Ehliyet Sınavı tarihleri neler? Her geçen sene yapılan ehliyet sınavları yılda 6 kez tekrarlanmakdadir 2016 yılında da aynı şekilde 6 kez yapılacaktır ilk sınav 13 şubat ıkinci sınav 14 mayıs dagerçekleşmişti.üçüncü olan sınav 16 tembuz da yapılacaktır milli egitim bakanı öncülüğünde yapılacak sınav adaylar tarafından başvuruları yapılarak sınava girme hakkına sahip olacak. Ehliyet Sınav tarihleri açıklanmasının ardından Insanların güvenliği ve trafiğe çıkıldığı zaman kazaları önlemek için ehliyet almak isteyen adaylar öncelikle trafik,saglik,ve motora girerek bu sınavı geçen adayların sonra direksiyon sınavına girerek ondan da geçmesi halinde ehliyetlerini alabileceklerdir. 2016 16 temmuzda yapılacak sınavda adaylar öncesinden işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir...

Ehliyet Sınav Tarihleri 2016 / Ehliyet Sınavı Başvuru Tarihleri / MTSAS

2016 EHLİYET ALABİLMEK İÇİN GEREKENLER NELERDİR?

Ehliyet Sınavı ile ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının belirli şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet alabilmek için 16 yaşını tamamlamış olmak şartı bulunuyor. Bunun yanında A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için 18 yaşını, A sınıfı ehliyet için ise 20 yaşını bitirmiş olmak zorunluluğu bulunuyor. C, CE, D1 ve D1E sınıfı ehliyetler için 21 yaşını, D ve DE sınıfı ehliyetler için ise 24 yaşını bitirmiş olmak zorunluluğu var.

Diğer taraftan A sınıfı ehliye almak isteyen adayların en az 2 yıllık A2 sınıfı ehliyeti, C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyet almak isteyenlerin B sınıfı, BE sınıfı ehliyet alacakların B sınıfı, CE sınıfı ehliyet alacakların C sınıfı, C1E sınıfı ehliyet alacakların C1 sınıfı, DE sınıfı ehliyet alacakların D sınıfı, D1E sınıfı ehliyet alacakların ise D1 sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim ve öğretim kurumları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okulu, astsubay meslek yüksekokulu ve astsubay temel kursunda eğitim gören veya buralardan mezun olanlar ile üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokullarından mezun olanlar bakımından “A”, “C”, “D” ve “D1” sınıfı sürücü belgesi için birinci fıkranın (a) bendinde öngörülen yaş şartı 20 olarak uygulanır ve bu maddede öngörülen deneyim şartı aranmaz.

Yukarıda belirttiğimiz şartların yanında; M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfı ehliyet alacakların en azından ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları, pratisyen ve uzman tabiplerden sürücü olabileceğine dair sağlık raporu, sabıkası bulunmadığına dair dilekçeyi MTSK'ya vermek, daha önce sürücü belgesi süresiz elinden alınmamış olmak, son 6 ay içinde cepheden çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın Özel MTSK müdürlüğüne teslim edilmesi, nüfus cüzdanı fotokopisinin MTSK'ya teslim edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra yabancı uyruklu kursiyeler için ise; pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi, öğrenim vizesinin bulunması ya da Türkiye'de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgah izninin veya öğrenim vizesinin olması,öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi, pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporunu kayıt esnasında Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi ve son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.


EHLİYET SINAV BAŞVURU ÜCRETİ ve BANKA İŞLEMLERİ
Ehliyet adayı, 2014 yılı ve/veya her sınav dönemi için ayrı-ayrı olmak üzere 50.00 TL KDV dahil MTSAS sınav
ücretini (bu bedel her yıl için aday sayısı, sınav merkezi sayısı, soru sayısı, baskı giderleri ve sınav
organizasyon verileri dikkate alınmak suretiyle yeniden belirlenecektir.) T.C. Ziraat Bankası, Türkiye
Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı”
aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi
içerisinde yatıracaktır.Banka dekontunda adayın adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve sınavın adı bulunacaktır. Aday, banka dekontunu MTSAS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde MTSK müdürlüğüne teslim
edecektir.T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk adayın olacaktır.MTSAS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz. Ehliyet sınav tarihlerinin açıklanmasının ardından yapılacaklar yukarıdaki gibidir.

14 MAYIS EHLİYET SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ....

14 MAYIS EHLİYET SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ....

14 MAYIS EHLİYET SINAV YERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...
 

01 Tem 2016 - 14:41 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?