Çarşı Liderlerinden Gezi Olaylarında Hükümeti Yıkmaya Teşebbüsten 35 Kişi Tutuklandı

Terör Savcılığı’nın hazırlayıp İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği iddianamede Çarşı’nın tribün liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi gezi eylemlerinde ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’ ile suçlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Yaklaşık bir yıldır devam eden soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yapıldı. Terör savcısının hazırladığı 38 sayfalık iddianamede 9 polis müşteki yani şikayetçi olarak yer aldı.

ÇARŞI GRUBU LİDERLERİ İDDİANAMEDE 

Şüpheliler arasında Çarşı grubunun kurucularından ‘Sarı Cem’ lakaplı Cem Yakışkan ile Çarşı'nın pankartlarını hazırlayan Deve Erol lakaplı Erol Özdil ile Halil İbrahim Erol, Numan Bülent Ergenç, Hakan Tezel ve Ayhan Güner de  yer alıyor.

İddianamede, Gezi Parkı eylemleri’nin demokratik tavır koymaya yönelik iyi niyetli gösteriler olarak başladığı, marjinal grupların katılmasıyla eylemlerin bir süre sonra amacından saptığı  belirtildi.

MARJİNAL GRUPLAR HÜKÜMETİ DÜŞÜRMEYİ ARZULADI

Marjinal grupların ‘Taksim’de toplanan insanları hükümete karşı kışkırtarak, demokratik olmayan yöntemlerle hükümeti düşürmeyi amaçladığı’ ifade edildi.

TRİBÜN LİDERLERİ EYLEMLERİ ÖRGÜTLEDİ

İddianamede, eylemlere Çarşı Grubu içinde katılanları Cem Yakışkan ve  Numan Bülent Ergenç’in örgütlediğine dikkat çekiliyor. Çarşı Grubu liderlerinden Yakışkan ve Ergenç’in ‘taraftar grubunu Taksim Gezi Parkı’na yönlendirdiği ve kitlenin eyleme katılmasını sağlamaya çalıştıkları’ da iddia edildi. 

BAŞBAKANLIK ÇALIŞMA OFİSİ İŞGAL EDİLMEYE ÇALIŞILDI

İddianamade bu şüphelilerin, Gezi Parkı eylemleri sırasında Beşiktaş’ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin de işgal etmeye çalıştıkları da iddia edildi. İddianamede, “Özellikle ülkede otorite zaafı oluştuğu görünümü yaratmak için Beşiktaş semtinde bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’ni işgal etmeye çalıştıkları, eş zamanlı olarak Ankara’da gerçekleştirilen gösterileri organize edenlerle irtibat kurarak Ankara’daki Başbakanlık Çalışma Ofisi’ni ele geçirmeleri  için teşvik ettikleri belirlenmiştir.” ifadeleri yer aldı.

'ARAP BAHARI' ÇAĞRIŞTIRIR ŞEKİLDE İMAJ VERİLDİ

İddianamede, şüphelilerin oluşacak zafiyeti dünya kamuoyuna duyurmak için özellikle yabancı basın mensuplarının olay yerlerine girmesinin sağlandığı da belirtildi. 

Savcı, Ortadoğu’da yaşanan ‘Arap Baharı’na da atıf yaptı: “ Yabancı basın mensupları tarafından olay yerlerinde elde edilecek görüntüleri dünya medya kuruluşlarına servis yaparak kamuyonda ‘Arap Baharı’ diye adlandırılan bir kısım Ortadoğu ülkelerindeki yönetim değişikliklerini çağrıştırır şekilde imaj oluşturup Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal olarak kurulan hükümetini yasal olmayan yöntemlerle ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirlenmiştir.”  suçlaması yer aldı.

TELEFON GÖRÜŞMELERİ DELİL GÖSTERİLDİ

Şüphelilerin hükümeti devirmeye yönelik amaçlarının olduğu yönündeki iddialara dayanak olarak dinlenen telefon görüşmeleri gösterildi.

İddianamede şüpheliler arasında yapılan görüşmelerde;

‘Park mark benim umrumda değil’,

‘bana ne yemişim AVM’sini de, Gezi Parkı’nı da ağacını da, ihtilal başladı’,

‘bu hükümeti düşüreceğiz’, ‘Başbakanlık konutuna saldırı olacak bugün’,

‘bu bir iç savaşa dönüşebilir’,

‘polise güçlü saldıralım, gösterilerde ölen kişi olursa toplumsal refleks daha çok artar’

şeklinde konuştukları iddia edildi. 

Örgütlerin medya organları kullanıldı

Gösteriler sırasında bazı medya organları kullanılarak halkın galeyana getirilmeye çalışıldığı da  vurgulandı. İddianamede, kullanılan medya grupları arasında DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephe, MLKP (Marksist Leninist Komunist Parti), MKP gibi örgütlere yakın yayın organları olduğu belirtildi ve yayın organları sıralandı.

Gezi Parkı’nda bazı yasa dışı örgütlerinde pankart astığı da belirtilen iddianamede, “Çarşı grubu pankartının da diğer pankartlarla birlikte yer aldığı, her ne kadar birbirinden farklı gruplar gibi görünse de her bir grubun amaçladığı sonucun aynı olduğu...” iddiası yer aldı.

KAMU MALINA ZARAR VERİLDİ

İddianamede eylemlercilerin olayı ‘ajite edebilmek için’ bölgede bulunan birçok şahsa ait işyeri ve banka şubelerine maddi zarar verdiği belirtildi. Eylemcilerin, trafik geçişini engellediği, kamu araçlarını yaktığı ve polis memurlarını yaraladığı da ifade edildi.

ARKADAŞLARI YAPTI SUÇU POLİSE ATTI

Çarşı grubunun liderlerinden Numan Bülent Ergenç’in evinde yapılan aramada tabanca ve mermi bulunduğunun belirtildiği iddianamede, şüphelinin arkasına aldığı kitleyi Başbakanlık Ofisi’ne doğru yönlendirdiği iddia edildi. Soruşturma dosyasında bu olay anına ilişkin fotoğrafların mevcut olduğu vurgulandı.

Şüpheli Ergenç’in başka grup üyeleri tartışırken bıçaklandığı ancak bu bıçaklama olayını polisin yaptığını söyleyerek konuyu saptırmaya çalıştığı da iddianamede yer aldı. Gözaltına alınan kişilere nasıl ifade vermesi gerektiği yönünde talimat verdiği belirtildi.

Ergenç’in gösteri alanında molotof atanların sivil polis olduğunu söyleyerek kitleleri harekete geçirmeye çalıştığı, gösteri alanından kaçmak isteyenlerin kaçışının engellenmesi için örgüt elemanlarına talimat verdiğinin belirlendiği de iddianamede yer aldı.

Çarşı Grubu’nun liderlerinden biri olan Cem Yakışkan’ın da eylemde yönetici olarak görev aldığı vurgulandı. Çalışkan’ın twitter ortamında kitleleri eyleme katılması için teşvik ettiğinin belirtildiği iddianamede, “Hatta bir kısım söylemlerinde meselenin ağaç meselesi olmadığını belirtti” denildi.

MEŞALE VE GAZ BOMBALARI DAĞITTILAR

Şüpheliler arasında yer alan Çarşı Grubu’nun liderlerinden ‘Deve Erol’ lakaplı Erol Özdil’in ise Çarşı Grubu’nu örgütleyerek eylemlere katılmasını sağladığı belirtildi.

Özdil’in temin ettiği meşale ve gaz bombalarını grup üyelerine dağıttığı, alanda kullanılan pankart ve flamaları hazırladığı ve sprey boyalarla çeşitli yerlere yazılar yazdığı suçlamalar arasında yer aldı. Özdil’in ev aramasında sis bombası ve gaz maskeleri bulunduğu belirtildi.

Halil İbrahim Erol’un da Çarşı Grubu’nun Taksim protestoları yaptığı sırada grubun ‘arka sıralarında yer alarak gösteriye katıldığı’ belirtildi.  Erol’un evinde yapılan aramalarda ‘uçaksavar, M16 ve kaleşnikof fişekleri’ bulunduğu da iddianamede yer aldı.

İddianamede, olaylar sırasında bir dozer ile TOMA (Toplumsal olaylara müdahale aracı) ya  el konulduğu iddialarına yer verildi. Bu iddianın dayanağı olarak şüpheli Koray Yalnız’ın telefon görüşmeleri dosyada yer aldı. . Yalnız’ ın telefon görüşmelerinde ‘Başbakanlık konutu önünde eylem yaptıklarını, Beşiktaş stadı önündeki inşaatta kullanılacak dozeri ele geçirdikleri, TOMA’ nın birini ele geçirdiklerini’ söylediği iddianamede yer aldı.

Bu iddialara sorgusunda yanıt veren Koray Yalnız, telefon görüşmelerindeki konuşmalarının ‘kız arkadaşına hava atmaya’ yönelik olduğunu söyledi.

İDDİANAMEDEKİ DHKP-C TESPİTİ

Şüpheli Güray Sözmen’in de kitleleri olaylara çekebilmek için yönetici konumunda yer aldığı savcılık iddianamesinde yer aldı. Şüphelinin yaptığı telefon görüşmesinde, ‘polisle sağlam şekilde çatıştığını’ söylediği belirtildi.  Şüphelinin bir telefon görüşmesinde de ‘Halk devrimi bu. DHKP-C’nin devrimi bu’ diye ifadeler kullandığı anlatıldı.

Şüpheli Atay Kesik’in de yaptığı bir telefon görüşmesinde ‘Cem Yakışkan’ın Ankaralı Ayhan isimli bir şahıstan 24 bin TL para aldığını, paranın gösterileri organize etmek için verildi ’ sözleri de iddianamede yer aldı.

Savcılık : Amaç ağaç değil, hükümeti devirmek

İddianamenin son bölümünde savcılık bir değerlendirme yaptı. Değerlendirmede, şüphelilerin eylemlerindeki asıl amacın Taksim’e alışveriş merkezi yapılması için ağaçların kesilmesini engellemek olmadığı vurgulandı. İddianamede, “Şüphelilerin telefon kayıtlarından da anlaşılacağı üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal olarak kurulmuş hükümetini gayrı yasal yollardan devirmeye amaçladıkları, bu sonucu kolaylaştırmak içinde ülkede kaos ve otorite boşluğu oluşturmaya çalıştıkları özellikle eş güdümlü olarak Ankara ve İstanbul’daki Başbakanlık Ofislerini ele geçirmeye çalıştıkları” belirtildi.

YABANCI BASINLA DIŞ DESTEK ALINMAYA ÇALIŞILDI

Şüphelilerin Başbakanlık ofisini ele geçirerek yabancı basın organlarına da ülkede zaafiyet görünümü servis etmek istedikleri ve dış destek almaya çalıştıkları ifade edildi.

Savcılık şüphelilerin savunmalarının da suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirtti. 

Diğer şüpheliler Rüştü Aytan, Arda Mutludoğan,Sezgin Gülnar, Kaan Kabaş, Sarp Dağ, Barış Karaca, Mahmut İli, Erdener Karataş, Volkan Eroğlu, Ant Erbirsin, Yusuf Demirci, Burak Bulut, Hüseyin Fidan, Tuncer Gençer, Erdem Işık, Hakan Bora, Emre Işık, Engin Sarar, Serkan Sevim, Savaş Yeşiltepe, Aykan Uyanıktürk, Murat Eroğlu, İbrahim Aydın, Musa Fırat, Mustafa Uysal ve İbrahim Halilullah Turan’ın eylemlere katılarak örgütlü biçimde hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanıyor.

SİLAHLI ÖRGÜT SUÇLAMASI

Hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasının yanı sıra Çarşı  Grubu lideri Erol Özdil, Cem Yakışkan, Numan Bülent Ergenç  ‘silahlı suç örgütü kurmak’ ile de suçlandı.

Diğer şüpheliler ise hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasının yanı sıra ‘Çarşı grubunun liderlerinin kurduğu silahlı örgütün üyesi olmak’, ‘kamu görevlisine direnmek’, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri düzenleme’, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ gibi suçlardan ceza istendi.

2013 HAZİRAN'DA GÖZALTINA ALINDILAR

Gezi Parkı protestoları  sonrasında terör savcılığı tarafından eylemlere katılan Beşiktaş tribün grubu Çarşı’ya da operasyon düzenlendi.  Haziran 2013’te düzenlenen operosyanda Çarşı Grubu liderleri Numan Bülent Ergenç, Cem Yakışkan ve Halil İbrahim Erol’un da aralarında bulunduğu isimler gözaltına alınıp, tutuklandı. Çarşı grubu liderleri daha sonra serbest bırakılmıştı.

İDDİANAME MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

İddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianame ile ilgili kararını en geç cuma gününe kadar vermesi bekleniyor.  

07 Eyl 2014 - 19:42 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?