Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Numan Kurtulmuş Açıklama Yaptı

Seçim kabinesinin ilk toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

63. Hükümet üyeleri, göreve başlaması dolayısıyla Anıtkabir'e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Geçici Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısına geçti. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki toplantı, sona erdi. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

Bugün güzel bir günde de toplanmış olduk. 1 Eylül dünya barış gününde toplandık. Bütün milletimizin dünya barış gününü kutluyorum. İnşallah ülkemizde de 20 Temmuz’da Suruç’ta başlayan katliamla birlikte başlayan süreçte, ölümlerin kayıpların ortaya çıkması hepimizi derinden yaralıyor. buradan hükümet olarak bir barış çağrısı yapmayı sorumluluk olarak hissediyorum. silahların susmasını silahların gömülmesini, barış içinde yaşayacak sözlere de eylemlere de herkesin sahip olmasını diliyoruz.

Bugün bakanlar kurulunda ele alacağımız konulardan ikisini ele aldık. Bundan bir tanesi Milli eğitim bakanlığının durumu, bir diğeri de 2016 yılıyla ilgili gelişmelerdir. Hopa'da yaşananlar, buradan çıkardığımız derslerle, doğu Karadeniz’de yapılabilecekler, uzun detaylı bir görüşmeyi yaptık.

Anayasal zorunluluk çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımız, milletvekili olarak sayın başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirmiş, sayın başbakanımız da ilgili arkadaşlarımıza, bireysel olarak teklifte bulunmuş ve teklif bazı arkadaşlar tarafından kabul edilmiş, bazıları tarafından kabul edilmemiştir.

Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Numan Kurtulmuş Açıklama Yaptı

''HERKES EŞİT HAKLARA SAHİPTİR''

Bakanlar Kurulu içerisinde yer alan bakan arkadaşlarımız, her birisi eşit haklara ve sorumluluklara sahiptir. Bunun gereği olarak da ümit ediyorum ki, bu ilk toplantı da onu gösterdi, uyum içerisinde yerine getirecek ve 63'ncü hükümet bu yüksek temsilin de verdiği güçle görevlerini sürdürecektir.

Bu hükümetin dördüncü temel özelliği ise bu ülkeyi suhuletle seçime götürme görevi olmasıdır. bir taraftan üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecek, hem de demokratik bütün kural ve kuruluşları işleterek, türkiye'yi güvenli bir şekilde seçime götürmekle yükümlüdür.

''ÇİFTÇİLERİMİZİN ZARARI KARŞILANACAK''

Bu süre içerisinde afetten sonra gördük ki orta vadede yapılması gereken işler var. bunlardan bir tanesi artan yağışlar devam ettiği sürece daha fazla problem olmaya devam edecek. Doğu karadeniz’de sel ve heyalan riskinin arttığından bahsettik ve bunları tespit ettik. Hemen orda vadede, heyelan ve sel riskinin yeniden güncellenmesi hem de doğu karadeniz’deki sel ve heyelan riskleriyle ilgili adımların atılması kararlaştırıldı. Çiftçilerimizin uğradığı zararlar da karşılanacaktır. Ayrıca esnaf ve sanatkarlarımızın kamu bankalarına olan borçları ve SSK’ya olan borçları ertelenecek.

''37 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK''

Eylül ayı içerisinde 37 bin yeni öğretmen ataması yapılacak ve ihtiyaç duyulan alanlarda genç öğretmen arkadaşlarımız görevlerine başlayacaklardır. Dershaneler meselesi… Bugün itibariyle dershane adı altında bir faaliyet olmayacak. Ama bundan sonra isteyen dershanelerin özel okula dönüşmesiyle ilgili de kapı açık bırakılacaktır. Türkiye’de dershane meselesini zorunlu hale getirien eğitim sisteminin yapısıdır. Bu çerçevede kimseyi mağdur etmeksizin, dershane sahipleri öğrencileri ve velileri mağdur etmeden dönüşümün gerçekleştirilmesi için gerekli uygulamalar yapıldı.

2415 dershane dönüşüm programına müracaat etti. 1401 tanesi de özel okul ruhsatı aldılar. Yine milli eğitim bakanlığıyla ilgili olarak konuşmalarımız arasında, mesleki eğitimle ilgili olarak kapsamlı bir çalışma yapılacak, bu çalışmaya bilim sanayi bakanlığımız, odalar birliği gibi kuruluşları da katarak bir rapor hazırlanacak ve mesleki eğitimin niteliğinin artırılması konusunda, adım atılacaktır.

''DERSLİK SAYISI YETMİYOR''

Artan nüfusumuza bu derslik sayısı yetmiyor. Bu açığı kapatmak için hayırseverlerimizin de devreye gireceği yeni bir programın üzerinde durduk. Bundan sonra isteyen hayırseverlerimizin derslik yapabilmesi, isimlerinin annelerinin babalarının isimlerinin bu okullara verilmesi, hatta maalesef artan terör dolayısıyla şehirlerimize gelen şehitlerimizin anısına yapılacak okullara şehitlerimizin adının bu okullara verilmesini hep beraber benimsemiş bulunuyoruz.

2016 bütçe süreciyle ilgili detaylı bir görüşmeyi yaptık. Bu süre içerisinde hiçbir aksama olmadan, bütçeyle ilgili bütün hazırlıklar zamanında yerine getirilerek 17 Ekim’e kadar merkezi yönetim bütçesi TBMM’ye gönderilecektir. Üç temel metnin hazırlanması, bunun da bir bütün içerisinde ele alınması perspektifini benimsedik.

''OTOYOLLAR ÜCRETSİZ''

Birkaç tane müjdeyi vererek sorularınıza geçebiliriz. Bunlardan birisi, 23 eylül Çarşamba günü saat 00:00’dan 28 eylül pazartesi 07:00’ye kadar bütün otoyolların, boğaz köprülerinin ücretsiz olması, ayrıca belediyeler tarafından toplu taşım araçlarının ücretsiz yada indirimli olarak kullanılmasıyla ilgili olarak bakanlar kurulu kararnamemizi imzalamış olduk.

BİR MÜJDE DAHA

Yine ikinci müjdemiz ise, kurban bayramı tatili öncesinde Bağkur, SSK emeklilerinin ve 4C lilerin alacakları maaşları ücretleri bayramdan önce 17-23’ü arasındaki süre içerisinde ödemeler yapılacak.

01 Eyl 2015 - 20:00 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?