Hi­pe­rak­ti­vi­te Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Ko­ka­in­le Eş­de­ğer

Psikolog Prof. Üstün Öngel, Hi­pe­rak­ti­vi­te teş­hi­si ko­nu­lan ço­cuk­la­ra uyuş­tu­ru­cu et­ki­si çok yük­sek ilaç ve­ril­di­ğini ileri sürdü. Hi­pe­rak­ti­vi­te tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyor. Hiperaktif çocuklar nasıl tedavi edilir?

Haber albümü için resme tıklayın

Adana­’da psi­ko­log Prof. Dr. Üs­tün Ön­gel, hi­pe­rak­ti­vi­te di­ye bir has­ta­lık ol­ma­dı­ğı­nı, an­cak okul­lar­da reh­ber­lik öğ­ret­men­le­ri­nin yak­la­şık 100 bi­nin üze­rin­de öğ­ren­ci­yi bu id­di­ay­la has­ta­ne­le­rin psi­ki­yat­ri ser­vis­le­ri­ne yön­len­dir­di­ği­ni öne sür­dü. Hi­pe­rak­ti­vi­te teş­hi­si ko­nu­lan ço­cuk­la­ra uyuş­tu­ru­cu et­ki­si çok yük­sek ilaç ve­ril­di­ği­ni be­lir­ten Prof. Dr. Üs­tün Ön­gel, okul­la­rın bu uy­gu­la­ma­sı­nın 2003 yı­lın­da baş­la­dı­ğı­nı, has­ta­ne­ye git­me­si tav­si­ye edi­len öğ­ren­ci sa­yı­sı­nın her ge­çen yıl art­tı­ğı­nı sa­vun­du.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

KOR­KU­TAN RA­KAM­LAR

Haber3'te yer alan habere göre; Prof. Dr. Ön­gel, “2003 yı­lın­da bu ül­ke­de 8-10 bin ço­cu­ğa hi­pe­rak­ti­vi­te teş­hi­si ko­nu­yor ve ko­ka­in­le eş­de­ğer özel­lik­le­ri ka­nıt­lan­mış ilaç ve­ri­li­yor­du. 2011 yı­lın­da, ya­ni 8 yıl son­ra ilaç ve­ri­len ço­cuk sa­yı­sı 90-100 bin ara­lı­ğı­na gel­di. 8 yıl­da 10 kat ar­tan bir teş­his ve ilaç kul­la­nı­mı gö­rü­yo­ru­z” de­di. Her ge­çen yıl ar­tı­şın hi­pe­rak­ti­vi­te­nin ta­ma­men rant amaç­lı ol­du­ğu­nu id­di­a eden Prof. Dr. Ön­gel şöy­le ko­nuş­tu:

RANT Gİ­DE­REK GE­NİŞ­Lİ­YOR

“Böy­le­si bir ar­tış, söz ko­nu­su za­ten baş­tan son­a uy­dur­ma bir ra­hat­sız­lık olan hi­pe­rak­ti­vi­te­nin sal­gın bo­yu­tun­da art­tı­ğı­nı gös­ter­mi­yor. Bu­nu sos­yo­lo­jik açı­dan yo­rum­la­ma­ya, işin sos­yal psi­ko­lo­jik bo­yu­tu­nu ara­ma­ya kal­kar­sa­nız ya­nı­lır­sı­nız. Olay ön­ce­lik­le ti­ca­ri­dir. Rant gi­de­rek ge­niş­li­yor. Tür­ki­ye­de sağ­lık hiz­met­le­ri­nin kli­nik­ler üze­rin­den de sağ­lan­ma­ya baş­lan­ma­sı bu ar­tı­şın ben­ce en önem­li se­be­bi­dir. Va­tan­daş es­ki­den sa­de­ce has­ta­ne­de bu söz­de hiz­me­ti ala­bi­li­yor­ken, şim­di her kli­nik­ten bu hiz­me­ti ala­bi­li­yor ve ila­cı yaz­dı­ra­bi­li­yor.

OLAY TA­MA­MEN Sİ­YA­Sİ

İlaç fir­ma­la­rı da el­le­ri­ni ovuş­tu­ru­yor. Ta­bi­i ara­cı baş­ka kim­ler var­sa on­lar da el­le­ri­ni ovuş­tu­ru­yor­lar. Olay si­ya­si­dir, çün­kü ra­hat­sız­lık ya­şa­yan­la­rın uyuş­tu­rul­ma­sı her­ke­sin işi­ne ge­lir. Kap­sam­lı psi­ko-sos­yal ve sos­yal-psi­ko­lo­jik hiz­met ver­mek, bu ağı kur­mak zah­met­li­dir ve çe­şit­li kar­ma­şa­la­rın oluş­ma­sı­na el­ve­riş­li­dir. İs­ra­il’­de 12 bin sos­yal hiz­met uz­ma­nı var­dır. Nü­fu­sa oran­lar­sa­nız, biz­de 120 bin sos­yal hiz­met gö­rev­li­si­nin ol­ma­sı ge­re­kir. Oy­sa 2-3 bin ci­va­rın­da­dır Tür­ki­ye­’de­ki sos­yal hiz­met uz­ma­nı sa­yı­sı. Tür­ki­ye’­nin bir an ev­vel bu psi­ki­yat­rik ilaç skan­da­lın­dan ken­di­ni te­miz­le­me­si ge­re­ki­yor. En kı­sa sü­re­de sos­yal-psi­ko­lo­jik yar­dım ku­rum­la­rı­nın ku­rul­ma­sı ve iş­lev­sel ha­le ge­ti­ril­me­si şart­tır.”

13 Eyl 2014 - 14:25 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Yurtdisi - O ilaclari kendini doktor gibi gören ögrenmenlere vermeli. Önce ögrencilere kizmayi biraksinlar. Bagirip cagirmayi sinifta diyer ögrenciler icinde kucuk dusurmemeyi ögrensinler önce. O ilaclari bekki kendileri alirlarsa kafalari biraz rahatlar belki. Yurtdisinda bile cocuga nasil davranilacagini biliyor butun ögrenmenler. Turkiyede ise hala bi dayak atma ödevini yapmadi diye kizmlar. Kendileri ne kadar caliskandilardida aceba. Kucucuk cocuklari hiper aktif diye gönderiyorla doktora.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 14:25


Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?