Bülent Arınç: Bize Bu Kadar Yeter Kardeşim

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kırşehir'de 'Ahi pilavı' ikram programına katıldı. Programda konuşma yapan Arınç, 6 ay sonra siyaseti bırakacağının mesajını verdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Türkiye'de bu sene milletvekilliği için aday patlaması yaşanacak gibi. Diyorlar ki her ilde 10, 12 ve 20 misli aday adayı olacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açılış ve ziyaret programlarına katılmak üzere geldiği Kırşehir'de cuma namazını Medrese Mahallesi'ndeki Ahmet Yesevi Camisi'nde kıldı.

'AHİ PİLAVI' PROGRAMINA KATILDI

Arınç, daha sonra Cacabey Meydanı'nda Kırşehir Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığınca birlik, beraberliği pekiştirmek amacıyla her ayın ilk cuması vatandaşa 'Ahi pilavı' ikram edilmesi programına katıldı.

Burada vatandaşa pilav ikram eden Arınç, katılımcılarla sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. 

AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı'nı da ziyaret eden Arınç, İl Başkanı Salih Çetinkaya ve partililerle görüştü.

"BİR BÜYÜK BAŞARIYI DAHA SİYASET TARİHİNE YAZDIRACAĞIZ"

Arınç, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin seçim öncesi kongresini yapan bir parti olduğunu belirterek, "Bütün ilçe kongrelerini bitirdi. İl kongrelerinin yarısı yapıldı, Şubat ayı içinde de bu kongreler tamamlanacak. Kadın kolları ve gençlik kolları kongreleri de Ocak ve Şubat aylarında bitirilecek. Mart ayında seçim kampanyası başlar, Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran'da yapılacak seçimler için bir takvim belirler. Dolayısıyla Mart'tan itibaren hepimiz adayların tespiti çalışmalarını yapacağız" diye konuştu.

Haziran ayında yapılacak seçime büyük bir gayretle, azimle, coşkuyla, heyecanla katılacaklarını ifade eden Arınç, "Allah kısmet ederse AK Parti kurulduğundan bu yana dördüncü iktidar dönemini kazanacak ve hep beraber bu başarıyı alkışlayacağız. Ahmet Davutoğlu Başbakanımızın liderliğinde Allah kısmet ederse başarılardan bir büyük başarıyı daha siyaset tarihine yazdırmış olacağız" dedi.

Arınç, bugün aynı zamanda veladet Mevlit Kandili olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Allah hepinizin kandillerini mübarek ve bereketli kılsın. İnşallah hepimizi Resulullah Efendimizin şefaatine nail eylesin. Aynı zamanda cuma, o da bayramlardan birisidir. Yeni miladi yıla da girdik. Yeni yılınızı da Allah başarılı, huzurlu ve güvenli kılsın. 77 milyon vatandaşımızla birlikte güzel bir yıl geçirelim. Bütün İslam alemi, bütün dünya da yeni yılda huzur ve mutluluk bulsun." 

Arınç, Kırşehir'in AK Parti'ye seçimlerde destek verdiğini anımsatarak, şehrin kültürel, siyasi yaşamına ve yetiştirdiği önemli kişilere ilişkin görüşlerini paylaştı.

"TÜRKİYE'DE BU SENE MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ADAY PATLAMASI YAŞANACAK GİBİ"

Gelecek seçimlerde de milletvekilliğinin tamamını en yüksek oy oranıyla almak için çalışacaklarına işaret eden Arınç, şunları kaydetti:

"Bu başarımız bütün dünyada ses getirmeli çünkü üç dönemi biz Sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde kazandık, o Cumhurbaşkanı oldu en üst noktaya geldi, şimdi artık biz bizeyiz. Ahmet Davutoğlu Başbakanımızı büyük kongremizde oy birliğiyle Genel Başkan ve Başbakan seçtik. O da işi çok iyi götürüyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın adeta bir benzeri gibi çok koşuyor, çok çalışıyor, Anadolu'da gitmediği yer kalmıyor ve iyi bir Başbakanlık sürecinden sonra da Allah kısmet ederse ilk seçimde de onun başarılarını hep beraber göreceğiz."

"ADAY PATLAMASI YAŞANACAK"

Arınç, "Türkiye'de bu sene milletvekilliği için aday patlaması yaşanacak gibi" ifadesini kullanarak, "Maşallah diyorlar ki her ilde 10, 12 ve 20 misli aday adayı olacak. Bu konuda şampiyonluk Şanlıurfa'dadır. 2011 seçimlerinde yolum oraya düşmüştü de tüylerim diken diken olmuştu. 14 milletvekili çıkarıyorlar 351 aday adayları var. Maşallah her biri de birinci sırada iddialıydı" diye konuştu.

Bülent Arınç, bir gazetecinin, "Aksaray'da 112'ye yakın milletvekili aday adayı var. Hepsine sorduk, 'üst kademeden hallettik' diyorlar. Siz bu konuda ne söylersiniz" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Provokatif bir soru. Maşallah, Allah bereketini versin. Biraz fazla olmuş ama ne yapalım herkes aday adayı oluyor. Ankara'dan iş bağlamak falan bunlar çirkin şeyler. Bunu hiç kimse söylemez, söylememeli. Bunu hiç bir yerde dile getirmeyin. 'Ankara'dan, İstanbul'dan iş bağlanacak' diye bir şey yok. Bunlar dedikodudur, gıybettir, iftiradır hiçbir zaman böyle bir şey duymadım."

"13 YILDAN BERİ İSTİKRARLI BİR HÜKÜMET İŞ BAŞINDA"

Başbakan Yardımcısı Arınç, Yenice Mahallesi'nde bir iş hanında bulunan Kırşehir Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (KIRSİAD) açılış törenine katıldı.

Arınç, buradaki açılışın ardından dernek üyelerinin katılımıyla bir otelde organize edilen programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 13 yıldan beri istikrarlı bir hükümetin iş başında olduğunu söyledi.

40 seneden beri siyasetle ilgilendiğini belirten Arınç, "Refah'tan bu yana da 5 dönemdir parlamentoda milletvekiliyim. Kaldı şurada 6 ayımız. Allah hayırlı, uzun ömür verirse 6 ay sonra gençlere yerimizi terk edeceğiz. 'Bize bu kadar yeter kardeşim, biraz da kendimize gelelim, işimize bakalım, biraz dinlenelim, siyasete dışarıdan katkı sağlayabilirsek sağlayalım' diyeceğiz" ifadesini kullandı.

"HER SEÇİMDE OYUMUZU DAHA ÇOK ARTIRDIK"

Türkiye'de 1950'den sonra, 13 sene devam eden bir iktidar görülmediğini vurgulayan ve ülkenin siyasi tarihine ilişkin bilgi veren Arınç, şöyle devam etti:

"ANASOL-D, ANASOL-M gibi garip garip hükümetler kurulur Türkiye'de ama hamdolsun 2001'den sonra AK Parti gelir, 2002'den itibaren de 13'üncü yıla girdik. Her seçimde oyunu daha çok artıran, tek başına gelen, belediye başkanlıklarını, referandumları, cumhurbaşkanlığını kazanan bir hükümet, parti iktidar olarak devam eder. Allah'a şükrederiz böyle büyük başarıları nasip ettiği için ve aziz milletimize hep teşekkür ederiz ki bize güvendiği, destek olduğu için."

Arınç, hükümetin ciddi, güçlü, birbiriyle koordineli, aldığı kararı sabahtan akşama uygulayan ve çok iyi bir programla iktidara geldiğine işaret ederek, "Birkaç hükümet kurduk ve bunlar içinde çok şükür ekonomide de toplumsal barışta da ayrımcılıkların kaldırılmasında da manevi kalkınmamızda da çok önemli yollar aldık. Güçlü bir hükümet, halkın desteğini üzerinde hisseden bir hükümet, milletin güvenini arkasında hisseden bir hükümet her sözünün arkasında durdu, emaneti ortada bırakmadı, bağırıp çağıranlara, hükümeti yıkmak isteyenlere karşı, 'ben milletin emanetine sahibim, onu sokakta bırakmam' dedi ve hamdolsun bu günleri gördük" diye konuştu.

"EKONOMİDE ÇOK İYİ BİR NOKTADAYIZ"

Türkiye'nin ekonomide çok iyi bir noktada olduğuna dikkati çeken Arınç, "2001'i hatırlayın. O hükümet döneminde iki büyük ekonomik krizi tarihinde ilk defa yaşamış Türkiye'de, Türkiye'nin ne hale geldiğini esnaf da iş adamları da memur da biliyor. Çalışmayan işsizlerimiz de biliyor, işsizlerimiz ordusuna eklenen milyonlar da çok iyi biliyor. Çok çabuk unuttunuz 6 sıfırlı paramız vardı. Tuvalete girerken bile 1 milyon gibi, 6 sıfırlı parayla gidebiliyordunuz" dedi.

Arınç, kendilerinden öncekilerin IMF'ye yaptığı borçları ödediklerini ve iki sene önce mayıs ayında bitirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"KİMİN YEDİĞİ BELLİ DEĞİL"

"Zorunlu tasarruf toplamışlar, zorunlu tasarrufta bir kuruş para yok. Kasayı açtık içinde fareler cirit atıyor. Nereye gitti bu para, kağıt üstünde var. 13,5 katrilyon sizden toplanmış ama para ortalıkta yok. Efendim yandı, bitti, kül oldu. 13,5 katrilyonu son kuruşuna kadar size ödedik. Borcu biz yapmamıştık, eskinin borcunu biz size ödedik. Konut edindirme yardımı o da 7 katrilyon civarında, o da ortalıkta yok. Yandı, bitti, kül oldu, kimin yediği belli değil. Onu ödemek de bize düştü. IMF'nin de 23,5 katrilyon borcunu ödedik. Temiz kağıdımızı aldık ama bir şey daha yaptık, 'ey IMF sana bütün borçlarımı ödedim, peki şimdi senin durumun biraz kritikmiş, paraya ihtiyacın varmış ne dersin, sana 5 milyar dolar kredi vereyim mi' dedik. İşte milliyetçilik böyle bir şey olmalı. Ben seviniyorum, övünüyorum bu milletin bir ferdi olarak 30 sene Türkiye'yi sömürmüş, aldığının 10 mislini karşılık olarak bizden bulmuş birisine borcu ödedim kardeşim, borç namustur. Evet, benden önceki akılsızlar senden bu parayı aldılar, batırdılar ama ödemek bana düştü çünkü ben bu milletin seçtiği bir hükümetim ama bak sana 5 milyar para verecek kadar da zenginim hamdolsun."

"ALLAH'A HAMDETMEK LAZIM, BU MUHTEŞEM BİR BAŞARI"

Arınç, 2014 ihracat rakamlarının açıklandığını anımsatarak, "2002'de 22 milyar dolar civarında ihracatımız var. 2014 sonucu 157 milyar 762 milyon dolar ihracatımız var. Bir senede yaptığımız ihracat bizden önce 60 senede yapılan ihracatın neredeyse toplamı. 2013'e göre artış yüzde 4,5 civarında. Demek ki yeni üretimler, yatırımlar, yeni istihdam katma değer kazanmışız. Her alanda yaptığımız ihracatın tutarı 160 milyar dolara yaklaşmış. Allah'a hamdetmek lazım, bu muhteşem bir başarı" diye konuştu.

Arınç, Türkiye'de 2002'de ortalama milli gelirin 2 bin dolar seviyesinde olduğunu anımsatarak, "Bugün Türkiye'de ortalama milli gelir 11 bin 500 dolar oldu. 12 senedeki milli gelir artışımızın 2 binden, 11 bin 500'e çıkması elbette çok önemlidir. Biz bunlarla yeterli kalmıyoruz, yeterli görmüyoruz. Biliyorsunuz bu ülkenin bir hedefi  var. Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetin gösterdiği çok büyük hedefler var. Bunlardan birisi 2023 hedefidir, cumhuriyetin 100'üncü yılı. 2023'de cumhuriyetin 100'üncü yılında bugünkü ekonomik başarılarımızı o noktaya götüreceğiz ki Allah'ın izniyle 11 bin 500 olan milli gelir, 25 bin dolara çıkacak. 'Adam çok da atıyorsun' derseniz, nereden nereye geldik, onun örneğini veririz" dedi.

"O ZAMAN UÇACAĞIZ İNŞALLAH"

"Bizim yapacaklarımıza başkalarının hayalleri bile ulaşamaz. İspatladık, yapıyoruz, yapacağız inşallah" ifadelerini kullanan Arınç, şunları kaydetti:

"2023 ile kalsak o da iyi, bazen uykuları kaçıyor. Hadi 2023, 9 sene sonrası ama bu hükümetin başka hedefleri var. Bir de 2053 demeye başladık. 2053 neyin yıl dönümü? İstanbul'un fethinin yıl dönümü. O zaman uçacağız inşallah. 'Hadi orada dur be kardeşim', orada da durmuyor bu AK Parti bambaşka bir şey. Ondan sonra '2071 hedefimiz var' diyor. 2071 Malazgirt'in bininci yıl dönümü. Biz göremeyiz ama senin yeni doğacak torunların 2071'i görecek inşallah. 2023'de 500 milyar dolar ihracat, 'atma' diyemezsin. 160 milyarı bulmuşuz zaten. 9 sene sonra 500 milyar dolar, 25 bin dolar milli gelir, 2 trilyon dolar gayrisafi milli hasıla, Rab'bim nazardan saklasın. Allah bu aşkımızı, sevdamızı her zaman artırsın, inşallah."

02 Oca 2015 - 21:20 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?