E-Devlet Başlığı İçersinde Yapılabilecek İşlemler Neler?

E-Devlet şifresi ile giriş işlemini gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TLkarşılğında alabilir işlemlerinizi internet üzerinden yapabilrsunuz.

Bu yazımızda E-Devlet’in ne olduğunundan, vatandaşlarımıza ne gibi yararlar sağladığından bahsedeceğiz. 2008’in son aylarından itibaren hizmet vermeye başlayan bu sistem ile birlikte bürokratik birçok işlem internet ortamına taşınmıştır. Bu durum tabikide en çok yurttaşlarımızın işine yaradı. Çünkü vatandaşlarımız geliştirilen E-Devlet sistemi sayesinde devlet ile alakalı birçok işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilir hale gelmiştir. Böylece kişiler zamandan tasarruf etmiş ve uzun kuyruklar bekleme derdinden kurtulmuştur. Vatandaşlarımızın E-Devlet sistemini kullanabilmesi için sisteme bir şekilde giriş yapmaları gerekmektedir. E-Devlet girişini 3 yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bu 3 yoluda sizlere anlatacağız.

İnternet üzerinden E-Devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş yaparak sistem üzerinden neler yapılabileceği hakkında ve vatandaşlık haklarımızın en ince ayrıntılarına kadar neler olduğunu öğrenmek adına önemli konuları sizler için derledik.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır ?
E-Devlet Şifresi ile Giriş

E-Devlet  şifresi ile giriş işlemini gerçekleştirebilmek için başlıkta da belirttiğimiz gibi bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında bir E-Devlet şifre sahibi olabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra T.C Kimlik numaranız ile birlikte sisteme girişinizi yapabilir,  devlet kurum ve kuruluşları ile ilgili birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil İmza ile Giriş
Teknoloji ile ilgili her yeniliği fırsata çeviren GSM operatörleri E-Devlet sistemine giriş için de mobil imza tekniğini geliştirmiştir. Turkcell, vodafone, AVEA kurumları aylık belirli bir ücret karşılığında vatadaşlara mobil imza hizmeti sunmaktadır.

Elektronik İmza ile Giriş
Elektronik imza ile E-Devlet girişi, özel şirketlerin verdiği bir hizmettir. Bu şirketlerden alınan e-imza ile sisteme rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum
Vatandaşlarımız çeşitli sebeplerden dolayı PTT şubelerinden aldığı E-Devlet şifresini unutabiliyor ve böyle durumlarda internet ortamında “ E-Devlet şifremi unuttum, ne yapmalıyım ? “ gibi sorular sorabiliyorlar. Bu durumda yapmanız gereken yine bir PTT şubesine gitmek ve yeni bir E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmaktır. Bu işlem için 4 TL gibi küçük bir ücret ödemeniz gerekir.

E-DEVLET UYGULAMALARI
E-Devlet uygulamaları, E-Devlet sistemi içerisinde bulunan, yapabildiğimiz tüm sorgulama, hesaplama ve diğer bütün işlemleri içeren uygulamalar bütününe verilen addır. Bu uygulamalar sayesinde yurttaşlarımız yapacak olduğu işlemleri internet üzerinden birkaç basit işlem ile gerçekleştirebiliyor. Böylece kişiler hem zamandan kazanmış oluyor hem de devlet dairelerinde sıra beklemek gibi bir problemden kurtulmuş oluyorlar. Tüm sorgulama ve hesaplama işlemlerinin yanı sıra merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere E-Devlet uygulamalarından ulaşabiliyoruz. Vatandaşlarımız E-Devlet uygulamaları sayesinde “ Ne zaman emekli olabilirim ? “ gibi soruları sorup cevaplarını alabiliyorlar. Tabiki E-Devlet sistemine giriş için ilk olarak bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor.

E-Devlet uygulamalarını devlet, vatandaş ve iş olmak üzere 3 ana başlık içerisinde inceleyeceğiz.
“Devlet” Başlığı İçersinde Yapılabilecek İşlemler

Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
Tarihimiz
TBMM
Doğal Kaynaklar ve Çevre
Enerji
Devlet Sözleşme ve İhaleleri
Uluslararası İlişkiler
Genelkurmay Başkanlığı
Araştırma ve İstatistikler
Eğitim
Kültür
Turizm
Tarım
Savunma ve güvenlik
Sağlık
Bilim ve Teknoloji
Mevzuat

“Vatandaş” Başlığı İçerisinde Yapılabilecek İşlemler
Eğitim
Askerlik ve Seferberlik
Doğum
İş ve Kariyer
Sağlık
Sosyal Güvenlik
Seyahat ve Turizm
Aile
Engelli Vatandaşlar
Yasal işlemler
Kültür – Sanat
Spor
Trafik
Haklar ve Korunması
“İş” Başlığı İçerisinde Yapılabilecek işlemler
İşletmenin Doğuşu ve Feshi
Sektörler
Devlet İhaleleri
İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi
Dış Ticaret
Bağış
Destek ve Krediler
Yatırım ve Sermaye
Elektronik Ticaret
Vergi
İş ve Kariyer
Ekonomi ve Finans
Tüm bu ana başlıkların yanı sıra bir de alt başlıklar vardır. E-Devlet uygulamaları her ne kadar karmaşık gibi görünse de birkaç kere kullanıldığı takdirde basit bir uygulamadır.

E-DEVLET SABIKA KAYDI
E-devlet sistemi sayesinde vatandaşlarımız birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilir hale geldi. E-Devlet Sabıka kaydı da bu işlemlerden bir tanesidir. Eskiden vatandaşlarımız sabıka kaydı ile ilgili işlemlerini adliyeye giderek gerçekleştirmek mecburiyetindedirler. E-Devlet sabıka kaydı işlemi ile vatandaşlarımız sabıka kaydı sorgusu için defalarca adliyeye gitmekten kurtulmuş oldu.

E-Devlet Sabıka Kaydı Nasıl Yapılır ?  
E-Devlet sabıka kaydı işleminizi gerçekleştirebilmek için diğer işlemlerde de olduğu gibi bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında bir E-Devlet şifresi alabilirsiniz. Eğer bir şifreniz varsa ve çeşitli nedenlerden dolayı unutmuş veya kaybetmiş iseniz yapmanız gereken yine bir PTT şubesine giderek yeni bir E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmaktır. Bu işlemin ücreti ise 4 TL dir. Daha sonra aldığınız E-Devlet şifresi ve T.C Kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapabilir, sabıka kaydı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-DEVLET ARAÇ SORGULAMA
E-Devlet sistemi içerisinde devlet ile ilgili birçok işlemi halledebildiğimiz gibi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için gerekli olan birtakım uygulamalar da vardır. E-Devlet araç sorgulama da bu işlemlerden biridir. E-Devlet araç sorgulama işlemi günümüzde çok önemlidir. Çünkü araç alım- satım olaylarında dolandırıcılık olayı her geçen gün artmaktadır. Yeni bir araç alacak olduğunuz zaman aracın kaçak, rehin gibi durumları olabildiği gibi aracın üzerine vize borcu da bulunabiliyor. İşte bu tür durumlarla karşı karşıya gelmemek ve mağdur duruma düşmemek için vatandaşlarımız E-Devlet araç sorgulama işlemini mutlaka yapmalıdırlar. Şimdi sizlere araç sorgulama işlemini nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız.

E-Devlet Araç Sorgulama Nasıl Yapılır ?
E-Devlet araç sorgulama işlemini yapabilmek için yine bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa bağlı bulunduğunuz PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmanız yeterlidir. Bu işlem için PTT şubesine 2 TL değerinde küçük bir miktar ödemeniz gerekmektedir.  Daha sonra E-Devlet araç sorgulama işleminizi tamamlamak için E-Devlet şifreniz ve T.C Kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yaparak, araç sorgulama bölümünden , sorgulayacağınız aracın plaka numarasını girmeniz gerekir.

E-DEVLET BAĞ-KUR SORGULAMA
Günümüzde E-Devlet sistemi sayesinde vatandaşlarımız uzun kuyruklar beklemeden, yorulmadan yalnızca internet üzerinden yapacağı birkaç işlemle devlet kurum ve kuruluşlarıyla ilgili işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

E-Devlet BAĞ-KUR sorgulama da bu işlemlerden bir tanesidir. BAĞ-KUR sorgulama işlemi ile BAĞ-KUR primlerinizin ne zaman yatacağını öğrenebilir, ne zaman emekli olabilirim gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Bu işlemi hem SGK’ya ait olan E-SGM sistemi üzerinden şifresiz bir şekilde, hem de E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Şimdi sizlere başlıkta da belirttiğimiz gibi yalnızca E-Devlet ile ilgili olan sorgulamayı anlatacağız.

E-Devlet BAĞ-KUR Sorgulama Nasıl Yapılır ?
Bu işlem için tıpkı diğer E-Devlet uygulamalarında olduğu gibi bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sisteme girişinizi gerçekleştiremezsiniz. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa bağlı bulunduğunuz PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifresi alabilirsiniz. Daha önce var olan E-Devlet şifrenizi çeşitli sebeplerden dolayı unutmuş veya kaybetmiş olabilirsiniz. Bu tip durumlarda yine PTT şubesine giderek yeni bir E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmanız gerekir.

Bu işlem için de PTT şubesine 4 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.  E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ile sisteme giriş yaparak, talimatlar doğrultusunda BAĞ-KUR sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sorgulama işleminin yanı sıra BAĞ-KUR primlerinizin ne zaman yatacağını öğrenebilir, “ Ne zaman emekli olabilirim ? “ gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

20 Oca 2015 - 22:53 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?