Fiziksel streste gastrit ve ülser riski artıyor

Sadece psikolojik stres değil, fiziksel streste sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor. Mide rahatsızlıklarından gastrit ve ülseri fiziksel stres tetikliyor.

Bir insanın geçirdiği ciddi kazalar, operasyonlar, yanıklar vb. fiziksel stres kapsamında değerlendiriliyor. Fiziksel stres ise ciddi mide rahatsızlıkları olan gastrit ve ülser riskini yükseltiyor. Psikolojik stresin gastrit rahatsızlığına neden olup olmadığına yönelik bilimsel araştırmalar incelendiğinde psikolojik stresin gastrit rahatsızlığına neden olmadığı, ancak gastrit ağrısının ciddi şekilde hissedilmesinde etkin olduğu görülüyor.

Mide rahatsızlığına helikobakter pilori adlı bir mikrop neden oluyor. Gastrit rahatsızlığının tedavisinde bir mide ilacı ile birlikte alınan iki antibiyotik etkili oluyor. Bir-iki hafta süren tedavi sürecinin ardından bu rahatsızlığa neden olan mikrop yok oluyor. Hasta gastrit rahatsızlığına ilaç ya da alkol gibi nedenlerden ötürü yakalanmışsa tedavisi bittikten sonra bunlardan kaçınmasında yüksek fayda var.

Gastrit Tanısında Ne Dikkate Alınır

Bir hastaya gastrit tanısı konurken üç hususa dikkat edilir. Bunlardan ilkinde doktor, hastanın ifade ettiği tipik şikayetleri ve gastrit rahatsızlığına yol açabilecek bir ilaç kullanıp kullanmadığını dikkate alır. İkinci dikkate alınan husus ise hastanın üst sindirim sistemine uygulanan endoskopiden çıkan sonuçtur. Üçüncüsü ise kan ve gaita tahlillerinde ya da nefes testlerinde helikobakter pilori enfeksiyonunun belirlenmesidir.

Gastrit Tedavisi Nasıl Yapılır

Gastrit rahatsızlığına yol açan etkenin belirlenmesinin ardından hastalığın tedavisi için ilaçlar kullanıldığı gibi hastanın yaşam tarzında ve diyet programında değişikliğe gidilmektedir. Hastaya uygulanan tedavinin kalıcı olabilmesi için hastalığa yol açan etkenin belirlenmesi şarttır. Helikobakter pilori enfeksiyonunda tedavi süreci oldukça zor geçmektedir. Hastanın kullandığı ilaçlarda her iki-üç yılda bir ülkede görülen enfeksiyon türü dikkate alınarak değişikliğe gidilmektedir.

Hasta, uygun ve güncel bir tedavi sürecinden geçerse hastalıktan kurtulma şansı oldukça yüksek. Günümüzde uygulanan 2 haftalık tedavi sürecinde hastaya ikisi antibiyotik olmak üzere günlük 4 çeşit ilaç kullandırılmaktadır. Gastrit rahatsızlığının tedavisinde hastaya ağrı kesici ilaç kullandırılıyorsa ilaç kesilebilir, değiştirilebilir ya da mide iç duvarını koruyacak başka bir ilaç ilave edilebilir. Gastrit rahatsızlığında tedavi süreci tamamlandıktan sonra hastaların önemli bir kısmında şikayetler kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Hastaların çok az bir kısmında ise şikayetlerin birkaç ay devam ettiği durumlara rastlanıyor. Bu tip hastalara mide asidini baskılayan tablet ya da sıvı ilaçlar kullandırtılıyor.

Gastritin Ülsere Dönüşme Riski Var mı

Gastrit rahatsızlığının ülsere dönüşme riskini uzun süreçli gastrit tedavisi ile helikobakter pilori enfeksiyonu, ağrı kesici ve alkol gibi birçok etkenin bir araya gelerek gastrit rahatsızlığına neden olması ciddi şekilde artırıyor.

Kaçınılması Gereken Besinler

Gastrit rahatsızlığına yol açan etken belirlenmiş ve hastaya uygun tedavi uygulanıyorsa hastaların belli bir diyet programına uymasına gerek görülmüyor. Hastanın, hijyenik ve sağlıklı beslenmesi ise en önemli husustur. Hastanın, ekşi, tuzlu ve içeriğinde kafein olan içeceklere karşı hassasiyeti varsa bunlardan kaçınması tedavide başarı şansını yükseltiyor.

Gastrit Kanser Nedeni mi

Gastrit rahatsızlığına helikobakter pilori enfeksiyonu neden olmuşsa, mide kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir. Üstelik bu, bütün dünyanın kabullendiği bir gerçektir. Yakın akrabaları içerisinde mide kanserine yakalanan hastalarda ise bu risk bir hayli artıyor. Bu yüzden gastrit rahatsızlığına helikobakter pilori enfeksiyonunun neden olduğu hastaların ile öyküsünde mide kanseri varsa tedavilerinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor.

Tedavi Sürecinin Ardından Nelere Dikkat Edilmeli

Helikobakter pilori mikrobunun neden olduğu gastrit rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde hastada kalıcı hale geliyor. Uygun tedavi sürecinden geçen her on hastanın sekizi tükettiği gıdaların hijyenik olmasına dikkat ederse tedavi kalıcı oluyor.

İlaç ve alkol gibi etkenlerden dolayı gastrit rahatsızlığına yakalanılmışsa tedavinin kalıcı olabilmesi için hastanın, gastrite neden olan etkeni bir daha kullanmaması şart.

Gastrit rahatsızlığı olan hastaların aile öykülerinde mide kanseri vakası varsa helikobakter pilori enfeksiyonu olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli ve diğer hastalara kıyasla mide kanseri riski yüksek olduğundan dolayı tedavisi ihmal edilmemelidir.

Mide ya da onikiparmak bağırsağı ülseri rahatsızlığı geçiren hastaların tedavi süreci ise mikroba uygun olmalıdır. Tedavi sürecinin ilerleyen kısımlarında mikrobun kalıp kalmadığına yönelik testler uygulanmalı ve ülserin yenilememesi ve kanamaya yol açmaması için mikrobun yok olduğundan emin olunmalıdır.

Kalıcı mide rahatsızlığı olan atrofik gastrit gibi rahatsızlıklara ise nadir rastlanmaktadır. Bazı hastaların ise belirli periyotlarla endoskopi kontrolünden geçmesi gerekiyor. Çünkü bu tip hastaların, mide kanserine yakalanma riskinde artış gözlenebilmektedir.

31 Ara 2019 - 16:22 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?