Kılıçdaroğlu’ndan "Yaşam Tarzı" Açıklaması

İstanbul'da azınlıkların ruhani liderleriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP olarak hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemeyi hiç kimseyi inancı ve etnik kimliği dolayısıyla sorgulamamayı temel ilke edindik" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da azınlıkların ruhani liderleriyle bir araya geldi. Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleşen buluşmaya Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Süryani Katolik Patrikvekili Yusuf Sağ, Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin ve Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva katıldı.

Kılıçdaroğlu, basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası yaptığı açıklamada ruhani liderlerle yaptığı görüşmede büyük ölçüde onların sorunlarını dinlediğini aktardı.

Ruhani liderlerin sorunların bir kısmının yasalardan bir kısmının da uygulamalardan kaynaklandığını belirttiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP olarak hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemeyi, hiç kimseyi inancı ve etnik kimliği dolayısıyla sorgulamamayı temel ilke edindiklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nde 77 milyon yurttaş olarak huzur ve barış içerisinde yaşamak istediklerini ifade ettiklerini dile getirdi.

Ruhani liderlerin aktardıkları sorunların bazılarının önümüzdeki günlerde milletvekili arkadaşları tarafından parlamentoda gündeme getirileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, "Uygulamadan kaynaklanan bazı sorunlar var onların çözümü için hep beraber uğraşacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu bir gazetecinin, "1915 olaylarının 100. yıldönümü ve çarşamba günü Fransa'da bir dava görülecek. Perinçek-İsviçre davası. Nasıl bir değerlendirme yapacaksınız?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Sayın Perinçek'in açıkladığı bir düşünce dolayısıyla yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Düşünce özgürlüğü dediğimiz bir kavramın arkasında hep beraber durmak zorundayız. Bütün çağdaş dünyanın durması gerekiyor, bu bağlamda görüşülecek olan davanın da olumlu sonuçlanacağı kanısındayım." 

Görüşmede ne gibi sorunların dile getirildiği yönündeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Pek çok sorun var aslında dile getirilen. Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar var, kullanılan dilde yaşanan sorunlar var, nefret söylemi kapsamında ele aldıkları sorunlar var. Aslında baktığımız zaman hepimiz aydın olan insanların yüreğinde insan sevgisi olan insanların bütün bu sorunlara karşı duyarlı olması gerekiyor. Aynı duyarlılığı biz de göstereceğimizi ifade ettik. Aslında medyanın da bu konuda duyarlılığı var. Aynı duyarlılığı toplumun değişik kesimlerinin de sergilemesi gerekiyor."


 

YUNANİSTAN'DAKİ SEÇİMLER

Kılıçdaroğlu, Yunanistan'da yapılan seçimlerin sonucuyla ilgili soru üzerine de "Yunanistan'daki seçimler bize göre son derece güzel. Aynı dünya görüşünü paylaşan bir siyasal partinin Yunanistan'da başarı kazanması elbette ki güzel" dedi.

Haziran ayındaki genel seçimlerde cemaatlerden aday gösterip göstermeyeceklerine dair soruya Kılıçdaroğlu, "Bu konuda henüz daha oturup bir karar vermiş değiliz. Kişiler bağlamında bir değerlendirme yapmak henüz erken. Eğer böyle bir talep olursa elbette o talep de değerlendirilir" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, MHP'li Saffet Sancaklı'nın Gaziantep'te seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmesinin sorulması üzerine ise şöyle konuştu:

"7 Haziran'dan sonra umuyorum ve diliyorum demokrasimizi güçlendirecek önümüzdeki sorunları aşabilecek, hem içeride hem dışarıda kilitlenen Türkiye sorunları var, bu sorunları aşabilecek yeni bir yönetim gelir. CHP olarak bu konuda kararlılıkla çalışıyoruz. Dün pazardı biz MYK üyeleri olarak  çalışmalarımızı sürdürdük. Güzel projelerimizle halkın önüne çıkacağız.

İŞSİZLİK NASIL ÇÖZÜLÜR?
Tek istediğimiz şu bizi kutuplaştıran, bazı yurttaşlarımızı ötekileştiren, birilerinin yaşam tarzına müdahale eden birilerini inançları dolayısıyla sorgulayan, yargılayan bir siyaset anlayışına yer vermeyelim. 77 milyon yurttaşın asıl üzerinde durması gereken nokta bu. Bizim aklımızla siyasetçiler uğraşmasın. İşsizlik sorunu var ne söyleyeceklerse onu masaya yatırsınlar. Nasıl çözülecek işsizlik sorunu?"

Kılıçdaroğlu, kimsenin inancı ve etnik kimliğinin siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Buradan yurttaşlarıma açık ve net seslenmek istiyorum. Sizin inancınızı, sizin kimliğinizi siyasete malzeme eden siyasi parti bilin ki bu ülkeye ihanet eden partidir. Sokakta farklı düşüncelerde olsak bile bir araya geldiğimizde oturup güleryüzle birbirimize fıkralar anlatmalıyız. Sohbet etmeliyiz, birbirimizi dinlemeliyiz ama kutuplaştırıcı siyaset toplumu geriyor. Birbirimizi düşman olarak görmeye başladık. Buna hakkımız yok, bunu yapan siyasetçiye asla güven vermeyin, arkasında durmayın oy da vermeyin cezalandırın oylarınızla. Barışı, dostluğu, beraber yaşamayı istiyorsanız, işsizlik denen bir belayı bu ülkeden def etmek istiyorsanız yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. O siyaset anlayışının adı ve markası bellidir. Sosyal demokrasidir, halkın partisidir bunu da açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum."

"TOPLUMUN HER KESİMİNİ KUCAKLAMAK İSTİYORUZ"

Toplumun her kesimini kucaklamak istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu,  "Hiçbir kesime bizimle farklı dünya görüşünde olsa bile sert bir üslup kullanmamaya özen gösteriyoruz. Siyaset ülkenin sorunlarını çözmeye kilitlenmeli, siyaset kişisel çıkar alanı olmamalı. Ama bugün geldiğimiz noktada siyaset kişisel çıkar aracı haline gelmiş durumda buda bizi rahatsız ediyor" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Kadıköy Belediyesi sosyal medyada tepki alıyor. Almasının en büyük nedeni Charlie Hebdo'yu sansürsüz yayınlamaları, bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusuna da Kılıçdaroğlu, "Kadıköy Belediyesi'nin uygulamasından herhangi bir bilgim yok. Ben de merak ediyorum hangi gerekçeyle yayınlanmış, ona bakmamız gerekiyor" yanıtını verdi. 

Görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de hazır bulundu.

BİZİ HİÇBİR PARTİNİN ELEMANLARI OLARAK GÖRMEYİN

Süryani Katolik Patrikvekili Yusuf Sağ, "Sakın ve sakın bizi hiçbir partinin elemanları olarak, şu partinin veya bu partinin elemanları gözüyle bakmayınız. Memleketimizi, cumhuriyetimizi seven ve cumhuriyetin selameti için uğraşan partideniz" dedi.

Ruhani liderler olarak her zaman her yerde herkesle vatanın, cumhuriyetin selameti için dua eden, uğraşan insanlar olduklarını dile getiren Sağ, "Sakın ve sakın bizi hiçbir partinin elemanları olarak, şu partinin veya bu partinin elemanları gözüyle bakmayınız. Biz tüm partinin adamlarıyız. Memleketimizi, cumhuriyetimizi seven ve cumhuriyetin selameti için uğraşan partideniz" diye konuştu.

Sağ, sadece Türkiye'nin değil bütün ülkenin çok kritik bir dönemden geçtiğini, "Ben, 'Atlantik'in azgın dalgalarıyla çarpışan bir vapurdayız' diyorum. Bu vapur batarsa hepimiz batarız. Ama batmayacağız çünkü elbirliğiyle yoldayız" değerlendirmesinde bulundu.

"KESİNLİKLE SİYASETİN DIŞINDAYIZ"

"Seçimler yaklaşıyor. TBMM'de temsil edilmeniz yönünde bir teklif geldi mi acaba?" sorusuna karşılık Sağ, bunun genel başkanların takdirine bağlı olduğunu, böyle bir talep gelmesi halinde oturup konuşup düşüneceklerini aktardı.

Sağ, "Fakat şunu da bilmenizi isterim; biz din adamları olarak kesinlikle politikanın dışındayız. Hatta İncil'de bir ayet var; Sezar'ınkini Sezar'a, Allah'ınkini Allah'a... Biz Allah'ın yolunda çalışan insanlarız. Sezarlarımız o zaman oturur, düşünürler kararlarını verirler. Giderler mi, gitmezler mi ama ben aday değilim" ifadelerini kullandı.

Herhangi bir talepleri olup olmadığı yönündeki soru üzerine Sağ, özel bir sorunları olmadığını, ülkede yaşanan sürecin selametle gitmesi, birlik ve beraberliğin sağlanması için düşüncelerini aktardıklarını sözlerine ekledi.

ÇETİN: "TEK TÜRKİYEMİZ VAR"

Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin, bu ay içerisinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir araya geldiklerini hatırlatarak, orada da bugünkü gibi kendi sorunlarını konuşup tartıştıklarını söyledi.

Buluşmada oturup sohbet ettiklerini ve sorunlarını tekrar dile getirdiklerini kaydeden Çetin, "Biz bu ülkede bir aileyiz. Dinlerimiz, mezheplerimiz, soylarımız değişik olabilir ama hepimiz bu ülkenin insanlarıyız, asli unsurlarıyız. Hepimiz aynı geminin içindeyiz" dedi.

Çetin, ülkede yaşayan diğer insanların da çok sorunu olabileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Ama iktidarıyla, muhalefetiyle hep birlikte hareket ederek sorunlarımızı yakında halledeceğimize inanıyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliği, kalkınması, barışı için, Ortadoğu ve dünya barışı için dua ediyoruz. Hep birlikte bu konuda çaba harcamamız gerekiyor. Bir tek Türkiyemiz var. İki Türkiyemiz yok. Hepimiz Türkiyemizin değerlerini bilmemiz gerekiyor."

"TEMENNİMİZ TBMM'DE TEMSİL EDİLMEMİZ"

Çetin, "Ne gibi sorunlarınız var. Neler gile getirdiniz?" şeklindeki soru üzerine 86 yıl sonra anaokulu açtıklarını, Yeşilköy'de yeni kilise yapmak istediklerini, bunun için hem hükümetin hem muhalefetin hem de Bakırköy Belediyesi'nin kendilerine yardımcı olduğunu ifade etti.

"Yerel seçimler yaklaşıyor TBMM'de temsil edilme gibi bir talebiniz oldu mu?" sorununa karşılık Çetin, "Temennimiz olması. Çünkü hepimiz bir aileyiz. Aynı gemideyiz. Vergimizi veriyor, askerliğimizi yapıyoruz" dedi.

HALEVA: "ÜLKEMİZİN BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMASINI RİCA ETTİK"

Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva, Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine bir araya geldiklerini ve toplantıda güzel sohbetler olduğunu belirterek, buluşmada ülkenin güzelliğinin, geleceğinin konuşulduğunu söyledi.

Toplantıda herhangi bir sorunlarının olup olmadığının da kendilerine sorulduğunu aktaran Haleva, "Herhangi özel bir sorunumuz yoktu. Ama ülkemizin barış ve huzur içerisinde yaşamasını biz ondan da rica ettik" dedi.

Buluşmaya, İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan,  CHP genel başkan yardımcıları Murat Özçelik ve Sezgin Tanrıkulu,CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de katıldı.

26 Oca 2015 - 16:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?