200 İnfaz ve Koruma Memuru Alımları

200 İnfaz ve Koruma memuru alımı için Adalet Bakanlığı harekete geçti. 21 Ocak 2015'te başvuruların sona ereceği alım sürecinin ayrıntıları ve kimlerin başvurabileceği ayrıntıları haberimizde.

Adalet Bakanlığının ihtiyacı üzerine 200 infaz ve koruma memuru için başvurular başladı. Başvuruların son tarihi ise 21 Ocak 2015 olrak belirlendi. İnfaz koruma memurlarının alım koşulları ve şartlarının detaylarını sizler için derledik.

2014-2015 yılında KPSS atamalarında yer bulamayanların son umutlarından biri de infaz koruma memurluğu ve gardiyanlık. Bay-Bayan infaz koruma memuru-gardiyan alınacağı haberleri son birkaç gündür yayılmaya başladı. Adalet Bakanı, 5 yılda dış güvenliğin Bakanlığa geçeceğini, 25 bin yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini söyledi. Bu haberlerde infaz koruma memurlarının alım sayısını 25binlere varacağı bildirilirken maaşların da bin 800 lira civarlarında olacağı bilgileri de yer alıyor. Bu arada Adalet Komisyonundaki görüşmeler sırasında, verilen bir önerge ile daha önce ihdası öngörülen İnfaz ve İyileştirme Uzman ve Uzman yardımcısı uygulamasından vazgeçildiği bilgisi de elimize ulaşmıştır. KPSS'den 70 puan alan ve fiziki şartları uyan bay ve bayanlar infaz koruma memuru - gardiyan olarak başvurusu yapabiliyorlar, ancak gardiyan olmak için ne gibi şartlar gerektiği, infaz koruma memurlarıın görevleri, gardiyan alımında dikkat edilecek hususlar ve gardiyan başvuru tarihleri ile ilgili detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

2014-2015 yılında KPSS atamalarında yer bulamayanların son umutlarından biri de infaz koruma memurluğu ve gardiyanlık. Bay-Bayan infaz koruma memuru-gardiyan alınacağı haberleri son birkaç gündür yayılmaya başladı. Adalet Bakanı, 5 yılda dış güvenliğin Bakanlığa geçeceğini, 25 bin yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini söyledi. Bu haberlerde infaz koruma memurlarının alım sayısını 25binlere varacağı bildirilirken maaşların da bin 800 lira civarlarında olacağı bilgileri de yer alıyor. Bu arada Adalet Komisyonundaki görüşmeler sırasında, verilen bir önerge ile daha önce ihdası öngörülen İnfaz ve İyileştirme Uzman ve Uzman yardımcısı uygulamasından vazgeçildiği bilgisi de elimize ulaşmıştır. KPSS'den 70 puan alan ve fiziki şartları uyan bay ve bayanlar infaz koruma memuru - gardiyan olarak başvurusu yapabiliyorlar, ancak gardiyan olmak için ne gibi şartlar gerektiği, infaz koruma memurlarıın görevleri, gardiyan alımında dikkat edilecek hususlar ve gardiyan başvuru tarihleri ile ilgili detayları haberimizden okuyabilirsiniz. Cezaevlerini korunması için iç ve dış güvenlikler tercih edilirken, devlet tarafından gelecek açıklama ile dış güvenlikten sorumlu olan infaz koruma memurları aranılmaya başlanıldı. Çalışanların vardiya ve nöbet usulü çalışacağı açıklanırken, infaz ve koruma memurlarının çalışma esasları, görevlendirilmeleri, görev süreleri gibi hususlar yönetmelikle belirlenecektir. Ancak henüz infaz koruma memurları başvuru tarihleri hakkında kesin bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili açıklama yapılır yapılmaz sitemizden size duyuracağız. 

Bir Kanun tasarısı önce ilgili kurumca hazırlanır, sonra tüm Bakanların imzasıyla TBMM'ye sevk edilir. Buna "kanun tasarısı" denir. Kanun tasarısı önce Meclis İhtisas komisyonunda görüşür. İhtisas komisyonu isterse kendi içinden bir alt komisyon kurabilir. Alt ve ana komisyon görüşmeleri sonrasında, ortaya çıkan metin TBMM Genel Kurulunda görüşülür. TBMM Genel Kurulunun kabul ettiği metin Cumhurbaşkanınca onaylandıktan sonra, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer. Aşağıda bilgi verilen hususlar, ihtisas komisyonu olan Adalet Komisyonunun kabul ettiği metin üzerinden oluşturulmuştur.

AKAN 25 BİN KORUMA İNFAZ MEMURU ALINACAĞINI BÖYLE DUYURMUŞTU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ceza infaz kurumlarının dış güvenliğinin Adalet Bakanlığına devrine ilişkin yasayla, 5 yıl içinde dış güvenliğin kademeli şekilde Bakanlığa geçeceğini belirterek, bu kapsamda 25 bin civarında yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini bildirdi.

Bazı hükümlülerle cezaevinde görüşme imkanı bulduklarını ve taleplerini dinlediklerini aktaran Bozdağ, "Allah kimseyi cezaevine düşürmesin. Tutuklu olarak da hükümlü olarak da hiçbir insanımızın cezaevlerine düşmesini arzu etmeyiz" diye konuştu.

Hükümlü veya tutuklu olsun cezaevindeki herkesin kendilerine emanet olduğunu ifade eden Bozdağ, şunları söyledi:


"İşledikleri iddia edilen suçlar her ne olursa olsun, mahkeme kararlarındaki hüküm ne olursa olsun, kesinleşse dahi cezaevinde kim varsa, onlar annelerinin, babalarının, ailelerinin daha da ötesi milletimizin bize emanetidir. Onlar, birilerinin evladıdır, kardeşidir, eşidir, akrabasıdır mutlaka. Kendi yavrumuzu bir yere emanet ettiğimizde ona nasıl iyi davranılmasını istiyorsak, burada bulunan bütün hükümlü ve tutuklular da ailelerinin, milletimizin bize emanetidir. Bizim bu emanate layık olan şekilde vazifemizi yerine getirmemiz lazım. Mahkumlar topluma döndüklerinde, buradaki iyi muameleyi her daim anmaları lazım. Belki Türkiye'nin geçmişinde cezaevlerinde yürek burkan, acıtan hadiseler oldu ama biz Türkiye'nin bundan sonra cezaevlerinde böylesi hadiseler olmasına asla izin vermeyiz, göz yummayız."

İÇ GÜVENLİK VE DIŞ GÜVENLİK 

Cezaevlerinin korunması iç ve dış güvenlik olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış güvenlikten de infaz koruma memurları sorumlu olacaktır. İç ve dış güvenlik nöbet ve vardiya usulü ile çalıştırılacak. İç ve dış güvenlikte çalıştırılacak ceza infaz kurumu mudur yardımcısı, idare memuru, infaz ve koruma başmemuru ile infaz ve koruma memurlarının çalışma esasları, görevlendirilmeleri, görev süreleri gibi hususlar yönetmelikle belirlenecektir. Ayrıca kurum müdürü isterse iç güvenlikteki personeli, dış güvenliğe verebilecektir.

1. VE 2. DERECEDEN İNFAZ KORUMA BAŞMEMURU KADROSU, 2 BİN ADET 3. DERECEDEN İNFAZ KORUMA MEMURU, 1.940 ADET 4. DERECEDEN İNFAZ KORUMA MEMURU KADROSU İHDAS EDİLİYOR 

Tasarıda yer alan bir düzenleme, Türk kamu yönetiminde bir ilktir. Hali hazırda hiçbir memurun kadro derecesi 5'ten, şefin de 3'ten aşağı inememektedir. Ancak infaz koruma memuru ve başmemurları için özel düzenleme yapılmaktadır. Bu maddenin görüşülmesi sırasında, Maliye Temsilcisi kamuda hiçbir memurun 5. ve şeflerin ise 3. dereceden aşağıya inemediğini belirtmiş ve yapılan bu düzenlemeyle yapının bozulduğunu iddia etmiştir. Ancak bu açıklamaya karşın madde kabul edilmiştir. 

Adalet Komisyonundaki görüşmeler sırasında, verilen bir önerge ile daha önce ihdası öngörülen İnfaz ve İyileştirme Uzman ve Uzman yardımcısı uygulamasından vazgeçilmiştir.

İNFAZ KORUMA BAŞMEMURLARI VE MEMURLARI EMEKLİLİKTE DE SİLAH KULLANABİLECEK 

6136 sayılı Kanununda, emekli olduktan sonra da silah kullanabilecek kamu görevlileri arasına " f) Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü emrinde görevli ceza infaz kurumu müdürü, ceza infaz kurumu müdür yardımcısı, idare memuru, infaz ve koruma başmemuru ile infaz ve koruma memurluğundan," ibaresi eklenmiştir. 

İNFAZ KORUMA MEMURLARINA EK ZAM GELİYOR 

657'nin özel hizmet tazminatı maddesinde değişiklik yapılmaktadır. Yapılan düzenlemeyle, ceza infaz kurumlarında görev yapan mühendisler ve mimarlar için ayrıca %15, sosyologlar için ayrıca %100, teknisyenler için ayrıca %15, ceza infaz kurumu müdürüne ayrıca %30, müdür yardımcısı ayrıca %30, idare memuruna ayrıca %80, infaz koruma memuru ve başmemuruna ayrıca %60'ına kadar ek özel hizmet tazminatı verilebilecektir. 

CEZAEVİ PERSONELİNE YIPRANMA ZAMMI 

5510 sayılı Kanunda değişiklik yapılarak, Ceza infaz kurumlarında, ceza infaz kurumu müdürü, müdür yardımcısı, idare memuru, infaz ve koruma başmemuru ile infaz ve koruma memuru 90 gün ek fiili hizmet zammı verilmektedir 2015 İnfaz koruma memuru başvuruları ve 2014-2015 gardiyan alım başvuruları ne zaman başlayacak diye baktığımızda daha öne verilen bilgiler ışığında 2014 yılı bitmeden diyebiliriz ama henüz bunun için net bir tarih yok. İlk olarak KPSS sınavına kişilerin girmesi ve bu sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise atamalar yapılacak ve bu yıl yaklaşık 25 bin infaz koruma memuru işe başlayacağı gelen bilgiler arasında. Bu rakam tam ve kesin bilgi midir yoksa daha az ya da daha fazla alım mı yapıyor olacak hep beraber bekleyip görüyor olacağız. Gardiyan Olmak İçin Şartlar Nelerdir 2015 İnfaz koruma memuru başvuruları ve 2014-2015 gardiyan alım başvuruları yapıldıktan sonra başvuru yapılacak ve en az KPSS puanı 70 olurken boy ve kilo orantısından da geçmek gerekecektir. Daha sonrasında ise sıraya girer ve atamalarını bekliyor olurlar. Gardiyanlık maaşı ise şuanda yaklaşık 1,700 lira civarında seyir etmektedir. Birçok kişinin hayali arasında gardiyan olmak var mıdır bilemeyiz ama talebi yine oldukça fazla görüyor ve 25 bin kişiye yeni bir iş olanağını sağladığını görüyoruz. İnfaz Koruma Memur Maaşı ne kadar olacak? Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 5 yılda dış güvenliğin Bakanlığa geçeceğini ve 50 bin yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini söyledi. 2014 - 2015 yıllarında infaz koruma memuru olarak alınacakların sayısı 50 bin olarak açıklandı. Peki infaz koruma memurları ne kadar maaş alacak? Gardiyan maaşlarının ortalama 1700 tl civarında olacağı söyleniyor.

2014 Yılnda infaz koruma memur alımlarının ne zaman alınacağı henüz belli değil. İnfaz koruma memur alım haberleri iş sahibi olmak isteyen adaylar için yeni bir umut oldu. Koruma Memurluğunda İşte Aranan Şartlar; 2015 infaz koruma memurluğu için aranan diğer şartlar neler? Kimler gardiyan olabilir? Gardiyan olmak için kpss sınavına girmiş olmak ve Kpss'den en az 40 puan almış olmanız gerekiyor, İnfaz koruma memurluğu için sadece kpss puanı yeterli değil başvuru yapacak olan adayların fiziki şartları da göz önünde bulundurulacak. İlgili kanunun Türkiye büyük millet meclisi'nden kısa sürede geçmesinin beklenildiği açıklandı. Koruma memuru olmak isteyen adaylar sağlık ve fiziki şartlarının yeterli olması dahilinde kpss lise puan türünden 40 -60 puan alma şartı aranacak erkek adayların 1 .72 kız adayların ise 1. 68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiği açıklandı koruma memurları yedinci yılında polisliğe geçebilecek silahlı olarak görev yapabilecekler. En az lise mezunu olmak Erkeklerde 1.72 cm boy, bayanlarda ise 1.65 cm boyunda olmak 25 yaşından gün almamış olmak Seçme sınavlarında başarılı olmak Polis eğitim kurumlarında en az dört ay mesleki eğitimini ve iki ay staj eğitimini (uygulamalı alan eğitimi) başarıyla bitirmek. Başvuru şartlarına uygun nitelikte olan adaylar gerekli işlemlerini yapmaya hak kazanabilecekler. 2014 infaz koruma memuru kadın erkek sayıları henüz açıklanmış değil, TBMM atarafından koruma memurluğu kadrosu ile ilgili yasal düzenleme yapıldığı takdirde, koruma memurluğu için aranılacak diğer şartlar disiplin ve eğitim öğretimle ilgili konular ile diğer usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecektir. Bu aşamada herhangi bir personel alımı söz konusu değildir. kaç kişinin kadın kaç kişinin erkek olacağı belli olmamış iken adaylarının meraklı bekleyişi hala devam etmektedir.

Alınacak güvenlik memurları şekilleri ve görevleri; 

•    1. ve 2. dereceden infaz koruma baş memuru kadrosu 

•    2 bin adet 3. dereceden infaz koruma memuru 

•    1.940 adet 4. dereceden infaz koruma memuru kadrosu 


6136 sayılı Kanununda infaz koruma baş memurları ve memurların emekliliğinde bile silah kullanabileceği açıklandı. Ayrıca 657'nin özel hizmet tazminatı maddesinde yapılan değişiklikle, infaz koruma memuru ve baş memuruna ayrıca %60'ına kadar ek özel hizmet tazminatı verilebilecektir. Bu kadrolara yerleşecek olanların ve infaz koruma memurlarının bin 700 TL civarında maaş alacağı ve ekstra yıpranma ücreti de alacağı belirtiliyor.

İNFAZ KORUMA MEMURU OLMANIN ŞARTLARI 

Koruma memuru olmak isteyen adaylar sağlık ve fiziki şartlarının yeterli olması dahilinde kpss lise puan türünden 40 -60 puan alma şartı aranacak erkek adayların 1 .72 kız adayların ise 1. 68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiği açıklandı koruma memurları yedinci yılında polisliğe geçebilecek silahlı olarak görev yapabilecekler.


Adalet Bakanlığı'da KPSS sonuçlarına göre personel alımı yapacak. Devlete bağlı kurumlar, KPSS puanlarının yanı sıra adayları kurum içi sınavlara tabi tutuyor. İnfaz ve Koruma Memurluğuna girmek isteyen adaylarda Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınav ve mülakata girerek kurum içinde çalışma hakkı kazanıyor. 


İnfaz ve Koruma Memurluğuna başvuran adayların KPSS'den en az 70 puan alması bekleniyor. Bu şartı sağlayan adaylar, kurum içindeki sınav ve mülakata girme hakkı kazanıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 bin infaz ve koruma memurunun alınacağını açıkladı. Binlerce kişinin merakla beklediği İnfaz ve Koruma Memurluğuna başvuru sınavı tarihi ise henüz netleşmedi. Fakat, İnfaz ve Koruma Memurluğuna alımların önümüzdeki aydan itibaren başlaması bekleniyor. Zira Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada Ekim ayını işaret etmişti. 25 bin kişinin istihdam edileceği İnfaz ve Koruma Memurluğuna 5 yıl içerinde alımların tamamlanması öngörülüyor. İnfaz ve Koruma Memurlarının maaşı ise 1800 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu rakam memurların yüksek lisans, ön lisans ve lise düzeyinde olmasına bağlı olarak değişim göstermektedir. 25 bin kişi için yeni bir iş imkanı olan İnfaz ve Koruma Memurluğuna başvuruda bulunabilmek için istenilen şartlar neler?

a) Başvuru Formu,

b) Adlî sicil ve arşiv kaydının bulunmadığına dair beyan, 

c) Öğrenim belgesinin fotokopisi, 

d) Merkezî sınav (KPSS) sonuç belgesinin fotokopisi, 

e) Son altı ay içinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf.

İnfaz ve koruma memurluğu öğrenci adayı olabilmek için aranacak şartlar:

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde belirtilen nitelikleri taşımak,

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

c) En az 170 cm boyunda olmak,

d) Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla, 17'den az olmamak.(örneğin; 170 boyunda olan bir adayın en az 53 kg. ve en fazla 83 kg. olması gerekmektedir. )

d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

e) Merkezi sınavda (KPSS) en az 70 puan almış olmak,

f) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 17 Ocak 2014 itibariyle 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınav (KPSS) tarihi itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olmak. (lisans mezunları için 07 Temmuz 1982 ve sonrası, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için 22 Eylül 1982 ve sonrası doğumlu olanlar sınava başvurabileceklerdir.)

Sözlü Sınav ve Mülakat;

A) Sözlü sınav;

a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi 40,

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 20,

c) Genel kültür 40,

puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi tespit edilirken; genel hukuk, infaz mevzuatı ve ceza infaz kurumu idaresine ilişkin konuların birinden veya birkaçından soru sorulacaktır.


B) Mülâkat; 

a) İlgilinin davranışı ve genel fiziki durumu 50,

b) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği 50, puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Öğrenci adayının sözlü sınavda ve mülâkatta başarılı sayılabilmesi için sözlü sınav ve mülakattan ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. 

Nihaî başarı listesi, adayların merkezî sınav, sözlü sınav ve mülâkatta aldıkları puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenecektir. Nihaî başarı listesi en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere sıralanacaktır. Sözlü sınav ve mülâkatta başarılı olmak kaydıyla hukuk fakültesi veya adalet meslek yüksek okulu mezunları kendi aralarında sıralanacak, diğer bölüm mezunları bunları takiben sıralanacaktır. 

Sınavı kazananlardan istenecek belgeler;

a) Adli sicil ve arşiv kaydı bulunup bulunmadığına dair yazılı beyan,

b) Hakkında devam eden ceza soruşturması veya kovuşturması bulunup bulunmadığına dair yazılı beyan, 

c) Güvenlik soruşturma ve arşiv araştırması formu, (güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun bilgisayarla doldurularak 4 nüsha hazırlanması ve bilgilerin doğru olduğunun bildirildiği kısmın aday tarafından imzalanması gerekmektedir. Söz konusu form Komisyonlarca onaylanacaktır.)

d) Askerlikle ilişiği olmadığına dair yazılı beyan,

e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını belgeleyen, Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu,

f) Öğrenim belgesinin aslı veya kurumca onaylı sureti istenmektedir.

Ancak henüz infaz koruma memurları başvuru tarihleri hakkında kesin bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili açıklama yapılır yapılmaz sitemizden size duyuracağız. 

15 Oca 2015 - 10:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?