Başbakan Davutoğlu: Paralel Çeteyle Ne Planladınız?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Tekirdağ il kongresinde konuştu.

Haber albümü için resme tıklayın

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Tekirdağ ilk kongresinde konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"TÜRKİYE, AVRUPA GELECEĞİNİN BİR PARÇASI OLACAK"

"Kim ne derse desin, Türkiye, Avrupa tarihinin bir parçasıdır ve Avrupa geleceğinin de bir parçası olacaktır. Hem değerlerimizi koruyacağız, hem de Avrupa ile birlikte bütünleşmenin kararlı yürüyüşüne devam edeceğiz. Geçen hafta Paris'te dünya lideriyle birlikte yürürken sadece teröre karşı yürümedik, Avrupa'daki yabancı düşmanlığına karşı, Avrupa'da yükselen ırkçılığa karşı sesimizi yükselttik."

"PARALEL ÇETEYLE NE PLANLADINIZ"

"Kapalı kapılar ardından Türk demokrasisine karşı bu paralel çeteyle ne planladınız? Çıkın açıklayın. Hem Cumhuriyetçilik iddiasında bulunacaksınız, hem de dinimizi istismar eden hayır hasenat peşinde olan vatandaşlarımızın iyi niyetini istismar ederek, Türkiye'de bürokrasi üzerinden darbe yapmak isteyen bir çeteyle beraber hareket edeceksiniz. İşte bunların cumhuriyetçiliği bu kadar."

"CHP'NİN CUMHURİYETÇİLİĞİ CUMHURLA İLGİLİ DEĞİL"

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhuriyetçiliği cumhurla ilgili değildir. Belki bir gazeteyle ilgilidir. Olabilir. Cumhuriyet gazetesi ile ilgili olabilir. Ama cumhurla ilgili değildir, cumhuriyetle ilgili değildir. Dikkat edin, o gazete Peygamber efendimize hakaret ima eden karikatürleri bastığında yanında Kılıçdaroğlu vardı, cumhur yoktu. Ama Kılıçdaroğlu o hakaretlerin yanında durdu, arkasında durdu. İşte biz buradan sesleniyoruz. Her türlü basın özgürlüğü ülkemizde teminat altındadır. Her türlü teröre karşı da her türlü güvence alacağız. Ama milletin değerlerine, hele 1,5 milyar Müslümanın alemlere rahmet olarak gördüğü Hazreti Peygambere hakaret edilmesine izin vermedik, izin vermeyeceğiz" dedi.

"İSTANBUL'UN FETHİNİ MÜJDELEYEN MÜBAREK DİYAR"

Davutoğlu, tarihten bugüne büyük davanın yürüyüşü içinde, Tekirdağ'a çok önem verdiklerini belirterek, "Tekirdağ, bizim Anadolu'dan Avrupa'ya geçişimizin, Rumeli'ye adım atışımızın diyarı. Tekirdağ, fethiyle İstanbul'un fethini müjdeleyen mübarek diyar. Atina Fatihi Ömer Gazi'nin diyarı. Tekirdağ, Rumeli'ye doğru yürürken Evladı-ı Fatihan, Anadolu'dan gelen medeniyetimizin durak kıldığı şehir. Evliya Çelebi'nin, 'Anadolu Yörükleri'nin ilk yerleştiği yer' dediği Tekirdağ. Tekirdağ bizim batıya doğru, Avrupa'ya doğru ilham vererek yürümemizi sağlayan şehir" diye konuştu. 

Tekirdağ'ın, Balkanlar'da, Evlad-ı Fatihan'ın zorlukla karşılaştığında dönüp sığındığı şehir olduğunu aktaran Davutoğlu, "Hem ensar hem muhacir olmuş, kahraman şehir Tekirdağ" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ EN KOLAY TEKİRDAĞLILARA ANLATILIR"

Davutoğlu, "Avrupa, Rumeli" denilince akıllarına Tekirdağ'ın, aydınlık yüzlü, çalışkan insanlar denilince de Tekirdağlıların geldiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Onun için AK Parti davası her zaman her yerde olduğu gibi en kolay Tekirdağlılara anlatılır. Tekirdağ, Türkiye'de demokrasinin önemli bir merkezidir. Ekonomik kalkınmanın odak şehridir. Uluslararası itibarının da en iyi anlaşıldığı şehirdir. Son 12 yıl içinde biz, Tükiye'de demokrasiyi yeniden inşa etmenin mücadelesini verdik. 60 yıllık demokrasi tarihimizde askeri darbeler, darbelerin getirdiği o kısıtlamalara karşı özgürlüklerin mücadelesini verdik. Tekirdağ, bir özgürlükler kalesi olarak, bir Avrupa şehri olarak AK Parti'nin aslında en iyi anlaşılacağı şehirdir. Çünkü son 12 yıl içinde bütün yasaklara karşı tam bir seferberlikle demokrasiyi inşa ettik, ihya ettik ve demokrasinin, Türkiye'de vazgeçilmez temel bir değer olarak benimsenmesini sağladık."

"FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ HAKARET ETME ÖZGÜRLÜĞÜ ANLAMINA GELMEZ"

Tekirdağ'ın, ekonomik kalkınma itibarıyla hem tarım hem ticaret hem sanayi hem de turizm kenti olduğunu ve bu kalkınmadan en çok istifade eden şehirler arasında yer aldığını vurgulayan Davutoğlu, "Ekonomik kalkınmamızda Tekirdağ odak şehirlerimizdendir. Yine önümüzdeki dönemde de inşallah Tekirdağ, bizim için ekonomik kalkınmanın mihver şehirlerinden olacaktır" dedi. 

Davutoğlu, uluslararası itibar denildiğinde de Tekirdağ'ın bunu çok iyi anladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Çünkü Tekirdağ, Avrupa Birliği yolunun ilk istasyon şehridir. Son 12 yıl içinde Avrupa yolunda attığımız adımları en iyi Tekirdağlılar anlar. Kim ne derse desin, Türkiye Avrupa tarihinin bir parçasıdır ve Avrupa geleceğinin de bir parçası olacaktır. Hem değerlerimizi koruyacağız hem de Avrupa ile bütünleşmenin kararlı yürüyüşüne devam edeceğiz. Geçen hafta Paris'te dünya liderleriyle birlikte yürürken sadece teröre karşı yürümedik, aynı zamanda Avrupa'daki yabancı düşmanlığına karşı, Avrupa'da yükselen ırkçılığa karşı sesimizi yükselttik. Biz dünyanın neresinde olursa olsun teröre karşı her zaman ilkeli bir tavır sergiledik. Ama bir kez daha Tekirdağ'dan sadece ülkemize değil, Avrupa'ya ve dünyaya seslenerek diyorum ki fikir özgürlüğü hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmez. Hem teröre karşı dimdik duracağız ama alemlere rahmet olarak gelmiş Hz. Peygambere yapılan hakarete karşı da en yüksek şekilde sesimizi yükselteceğiz."

"BİZ, TRAKYA'YA GELDİĞİMİZDE TUNA'YA KADAR KONUŞURUZ"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Selçuklu'nun, Osmanlı'nın devamı olduğunu ve ülkenin küresel bir güç olması yolunda gece gündüz çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu: 

"Bizim devletimiz Türkiye Cumhuriyeti devleti nevzuhur bir devlet değildir. Konjonktürel bir devlet değildir, kültürü, değeri, geleneği asırlar öncesine giden köklü bir devlettir. Kökünde Selçuklu, Semerkand, Buhara vardır. Kökünde  Orta Asya vardır. Kökünde Evladı Resul vardır. Ve cihan devlet Osmanlı vardır. Kökünde Evlad-ı Fatihan vardır. Avrupa'ya doğru yürüyen Horosan Erenleri vardır. Şimdi Tekirdağlılar Evlad-ı Fatihan çocukları olarak, Anadolu Yörükleri'nin torunları olarak, Balkan muhacirlerinin devamı olarak çok iyi bilirler ve anlarlar ki biz Trakya'ya geldiğimizde, Edirne'ye, Kırklareli'ne geldiğimizde sadece Trakya'ya konuşmayız, Tuna'ya kadar bütün Balkanlar'a konuşuruz."

"BİZDEN AL BAYRAK İSTEDİLER"

Davutoğlu, geçen ay Makedonya'ya gittiğini hatırlatarak, gözlerini yaşartan bir hadiseye şahit olduklarını söyledi. 

Başbakan Davutoğlu, "Türkçe Bayramı'nda Yunus Emre'den ilham almış, Horosan erenlerinin, Evlad-ı Fatihan'ın torunu Makedonyalı soydaşlarımızla tarihdaşlarımızla dindaşlarımızla bir araya geldiğimizde, bizden al bayrak istediler. Biz de onlara söz verdik. Bu sözümüzü yerine getireceğiz. İnşallah önümüzdeki haftalarda, onlara söz verdiğimiz gibi önce Üsküp'e, Gostivar'a, Kalkandere'ye Ohri'ye, Makedonya'nın her bir köşesine, sonra da Balkanların her yerine, isteyen her haneye, bir al bayrak, bir Kuran-ı Azimüşşan ve bir Türkçe sözlük hediye edeceğiz" diye konuştu.

"HEPİMİZİN YÜREĞİ GAZZE'DE" 

"İnşallah bir gün özgür Küdüs'te de hep beraber olacağız" diyen Davutoğlu, "Nasıl zalim Miloseviç ve onun zalimleri, Saraybosna'yı döverken, Gorajde'yi kuşatmışken, hepimizin yüreği Saraybosna ile Gorajde ile Mostar ile atmıştı, şimdi de hepimizin yüreği Gazze'de, Filistin'de, Suriye'de, Somali'de, Irak'ta atıyor" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, zulme karşı sesiz kalmış, zillete düşmüş bir neslin devamı olmadıklarını, aksine dünyanın her yerine İlahi Kelimetullah davasını, adalet davasını götürmüş, Avrupa'da bugün ırkçılık karşısında ders alınması gereken Saraybosna ve Balkanlar'da bütün dinlere, inançlara özgürce yaşama hakkı tanıyan Evlad-ı Fatihan'ın torunları olduklarını kaydetti.

"RUMELİ TARİHİNDEN DERS ALSINLAR"

Berlin'de Fatih Camisi'nin yakıldığını hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Fatih Camisi'ni yakanlar ki ziyaret ettim, son 2 yıl içinde Almanya'da 94 camimize saldırıda bulunanlar, Avrupa'nın her yerinde yüzlerce camiye saldırıda bulunanlar, bu anlamda kültür terörü işleyenler gelsinler Rumeli tarihinden ders alsınlar. Kilisenin, caminin, sinagogun yan yana olduğu, asırlarca yan yana yaşadığı, Saraybosna'da, Üsküp'den, Filibe'den, Selanik'ten, Edirne'den, Tekirdağ'dan ders alsınlar. Şimdi, AK Parti'yi eleştirmeye kalkanlar ve sanki AK Parti farklı düşüncelere, müsamahakar değilmiş gibi içeride ve dışarıda birtakım propaganda yürütenler, son 12 yıl içinde Türkiye'de her konuda tam bir özgürlük devriminin yaşandığını görmelidirler. Tekirdağ'da her yere, her köşeye, ilçeye, sokağa, mahalleye gideceksiniz ve özgürlük davamızı anlatacaksınız. 28 Şubat'ta yapılan zulümleri, 12 Eylül döneminde yaşanan baskıları, 27 Mayıs'ta dar ağacına gönderilen şehit Başbakanımızı hatırlatarak 12 yıllık özgürlük destanımızı anlatacaksınız."

18 Oca 2015 - 13:09 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?