Papa Francesco'nun İlk Durağı Anıtkabir Oldu

Papa Francesco 3 günlük ziyareti için geldiği Türkiye'de ziyaretinin ilk durağı Ankara'da Anıtkabir oldu

Papa Francesco'nun İlk Durağı Anıtkabir Oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Papa Francesco, 3 günlük Türkiye ziyareti için bugün Ankara'ya geldi. Anıtkabir'in ardından AK Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşecek olan Papa Francesco, bir ilke imza atacak.

Papa Francesco, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le bir araya gelecek. 

Papa, ziyaretinin son iki gününü ise İstanbul'da geçirecek. Papa'nın ziyaretinin tüm ayrıntıları canlı yayında İnternethaber.com'da.

Serra Yılmaz, Papa Francesco'ya Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nın kuruluşu hakkında bilgi alıyor. Papa'nın Türkiye'nin kuruluşuyla ilgili bilgi alması Türkiye'ye olan sevgisini gösteriyor olarak yorumlandı.

Papa Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defterini imzalayacak. 8 yıl önce gelen Papa Benedictus, özel deftere, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh, dünyada sulh" sözlerine yer vererek sürpriz yapmıştı. Papa Francesco'nun na yazacağı ise, merak konusu oldu.

13.49 - Papa Francesco, ilk ziyaretini Anıtkabir'e yapıyor... Papa Aslalı Yol'u kullanmayarak Ata'nın kabrine gitti ve üzerinde Papa Francis yazan çelengi bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulundu.

Papa'yı Ankara ziyareti boyunca 2 bin 700 polis korurken, dünya ve Türk medyasından gazeteci ordusu takip ediyor.

Papa'yı havalimanında karşılayanlar arasında, Türkiye ziyareti boyunca çevirmenliğini yapacak olan oyuncu Serra Yılmaz da yer aldı...

Papa Franciscus ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia’nın kendisine tahsis ettiği ve üzerinde Papalık arması ve Türk bayrağı bulunan özel uçak, saat 12.50'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Karşılamada askeri kıta hazır bulundu.

 
Papa Franciscus, uçakta DHA Muhabiri Esma Çakır'a konuştu. Papa Franciscus, "Türkiye, sınırındaki çok sayıda mülteciye kucak açmış bir ülkedir" dedi. 

Papa'yı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Lüks bir otelde kalmayı tercih etmeyen Papa, Vatikan'ın büyükelçiliğinde kalacak. Papanın geçtiği yollar tarifğe kapatılacak ve yol boyunca güvenlik güçleri Papa'ya eşlik edecek. 

Büyük VİP Salonu’nda bir süre dinlenen Papa için iki makam aracı bekletildi. Biri zırhlı Mercedes, diğeri ise Volkwagen Passat modeliydi. Türkiye’ye gelmeden önce makam aracı olarak Fiat Albea modelini tercih eden Papa’ya, güvenlik nedeniyle bu model bir aracın tahsis edilemeyeceği ancak daha mütevazı bir araç verileceği bildirilmişti. 

Papa ise Esenboğa Havaalanı’nda zırhlı Mercedes yerine yine zırhlı olan Volkswagen Passat tipi makam aracına binmeyi tercih etti. Papa’nın tercih ettiği Volkwagen’ın Türkçe tercümesi “Halk Arabası”. Ancak bu tabir daha çok Vosvos’lar için kullanılıyor.

Papa'yı AK Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, A tipi protokolle karşılayacak...

MİLYARLAR PAPA VE ERDOĞAN'I DİNLEYECEK

Papa Francesco’nun Türkiye’ye düzenleyeceği ziyarette bir ilk de yaşanacak. İlk defa bir papa ziyaretinde, devletin zirvesiyle yapılacak olan görüşmenin ardından ikili açıklama gerçekleştirilecek ve bu, dünya çapında milyarlarca insana canlı yayınla ulaştırılacak.

Vatikan Devleti’yle modern anlamda 1960 yılında diplomatik ilişkilerini tesis eden Türkiye’nin bugün önemli bir konuğu olacak. Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Francesco, 6’ıncı yurtdışı seyahatini Türkiye’ye yapıyor.

Aziz Petrus’tan beri seçilen papaların 266’ıncısı olan Francesco, Papalık kurumuna ev sahipliği yapan Vatikan Devleti’nin de 8’inci başkanı.

6. Paul (1967), 2. Jean Paul (1979) ve 16. Benediktus’un ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne gelen 4’üncü papa Francesco olurken, Türkiye’den ise Vatikan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde sadece bir ziyaret gerçekleşti.

Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Türkiye’de 10 yıl boyunca Papalık temsilciliği yapan ve daha sonra papa seçilen Türk dostu 23. Jean’ı 1959 yılında Vatikan’da ziyaret etti.

Papa Francesco'nun Türkiye ziyareti, 1054 yılında karşılıklı aforoz ile kesin olarak ayrılan Katolik ve Ortodoks kiliselerinin yeniden birleşmesi çabaları bakımından ön plana çıkarken, İslam dünyası ile ilişkilerin güçlendirmesi bakımından da önem arz ediyor.

DÜNYAYA ÖNEMLİ MESAJLAR

Papa’nın ziyareti bir ilke de sahne olacak. İlk defa bir papa ziyaretinde, devletin zirvesiyle yapılacak olan görüşmenin ardından ikili açıklama gerçekleştirilecek ve bu, dünya çapında milyarlarca insana canlı yayınla ulaştırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Papa, ikili ve heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirecek ve bunun ardından, dini, siyasi, sanat ve diplomasi çevrelerinin önemli temsilcilerinin de hazır bulunacağı Cumhurbaşkanlığı Sarayı olan Ak Saray’da birer hitap gerçekleştirecekler.

Türk diplomatik kaynaklar, coğrafi öneme sahip olan Türkiye’nin, Ortadoğu, Avrupa ve Kafkaslar kavşağında bulunması, Papalığın duyarlılıkları ve öncelikleri ile Türkiye’ninkilerin insani noktalarda kesişmesi, uluslararası ilkeler doğrultusunda ve BM’nin aktif dahiliyle insani ve bölgesel sorunlara, ihtilaflara diyalogla çözüm bulunması bakımından bu iki hitabın öneminin altını çiziyor.

Diplomatik kaynaklar, uluslar arası toplumun duyarlılık göstermesi konusunda her iki tarafın da benzer çağrıları yapmasının beklendiğini belirtti.

TÜRKİYE SEYAHATİM BARIŞ MEYVELERİ GETİRSİN

Papa, Türkiye seyahatine ilişkin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Türkiye’ye, Cuma’dan Pazar gününe kadar sürecek bir apostolik seyahat gerçekleştireceğim” diye sözlerine başlayarak, “Hepinizi, Petrus’un (Katoliklerin ilk papası), kardeşi Andreas’a (İstanbul Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu) yapacağı bu ziyaretin barış meyveleri, samimi dinlerarası diyalog ve Türk milletiyle yakınlık getirmesi için dua etmeye davet ediyorum” diye konuşmuştu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un geçen yıl yaptığı davetin resmileşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafından yapılan davetle gerçekleşmişti.

Papa, 2. Jean Paul ve 16. Benediktus gibi Türkiye seyahati takvimini, Patrikhane’nin kuruluş günü olduğuna inanılan 30 Kasım’daki Aziz Andreas Yortusu’na denk gelecek şekilde organize etti.

50 yıl önce karşılıklı aforozun kaldırılmasının ardından Doğu-Batı kiliselerinin birleşmesi arzusu her iki taraftan da güçlü açıklamalarla sık sık dile getirilirken, Papa Francesco’nun, Fener Rum Patriği Bartholomeos’la olan dostluk ilişkisi bu amacın somutlaşmasında önemli bir nokta olarak görülüyor. Papa, Bartholomeos’a “kardeşim” diye hitap ederken, Patrik Bartholomeos da Mart 2013’te Vatikan’da Papa Francesco’nun Kutsal Makam’ın başına seçilmesinin ardından yapılan ayine katılarak, buna iştirak eden ilk İstanbul Patriği olmuştu.

İki lider daha sonra, Kudüs’te ve dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da katıldığı Vatikan’daki Barış Duası’nda da bir araya gelmişti.

PAPA'NIN GELİŞ NEDENİ EKÜMENİKLİK

Dünya çapındaki 1.2 milyar Katoliğin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco'nun Türkiye'de.

Katolik kilisesinin yayın organı Avvenire gazetesinin haberine göre, ziyaretin en önemli nedeni ekümeniklik olacak. Francesco, Fener Rum Patriği Bartholomeos ortak bir bildiri de yayımlayacak.

Papa’nın Mart 2013’te göreve gelmesinden bu yana yapacağı 6. yurtdışı gezisi olan Türkiye ziyareti, hem Hıristiyan alemi içindeki ayrılıkların aşılması, hem de İslam dünyasıyla ilişkilerin güçlendirilmesi açısından özel bir öneme sahip.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede yaşananlar da bu ziyaretin etki alanını Vatikan-Türkiye ekseninden çıkarıp genişletiyor.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın derlemesiyle Papa Francesco'nun Türkiye ziyaretinin detayları...

AK SARAY'DA ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

Bugün Ankara’ya gelecek olan Papa Francesco, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le görüşecek.

İKİNCİ DURAK İSTANBUL

Papa, 29-30 Kasım’da da İstanbul’da Ayasoyfa Müzesi, Sultanahmet Camii, Saint Esprit Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret edecek.

Papa’nın Türkiye’deki temas ve açıklamalarında, Katolik-Ortodoks kiliseleri arasındaki ayrılığın aşılması, Müslüman dünyasıyla diyaloğun pekiştirilmesi, Türkiye ve Ortadoğu’daki Hristiyanların sıkıntıları ve Avrupa’daki İslamofobi gibi konuların öne çıkması bekleniyor.

Papa Francesco da geçen çarşamba günü yaptığı konuşmada Türkiye ziyaretinden söz ederken bu seyahatin Vatikan için anlam ve önemini ortaya koydu. Papa, “Herkesi (bu ziyaretin) barış, dinler arası samimi diyalog ve Türk milletinde harmoni meyveleri vermesi için dua etmeye çağırıyorum” dedi.

Papa’nın Türkiye’deki temaslarında üzerinde durulması beklenen başlıca konular şunlar:

ORTODOKS KİLİSESİ'YLE YAKINLAŞMA

Vatikan’a yakın haber kaynakları, ziyaretin baş unsurunun Patrikhane ziyareti olacağı görüşünde birleşiyor. Katolik Kilisesi’ne yakınlığıyla bilinen Avvenire gazetesi ziyaretle ilgili bir haberinde “Türkiye gezisinin baskın karakteri ekümenik boyutu olacak. Francesco, Bartholomeos ile İstanbul’da bir araya gelecek ve ortak bir bildiri imzalayacak” diye yazdı.

İtalyan La Stampa gazetesinin Vatikan haberleri veren “Vatican Insider” sitesi de “ziyaretin baş amacı Ortodokslara bir kardeşlik jestinde bulunmak” değerlendirmesinde bulundu.

Nitekim Papa Francesco’nun Türkiye ziyareti, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un daveti üzerine gündeme gelmiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan davetle resmiyet kazanmıştı.

Daha önce Türkiye’yi ziyaret eden diğer 3 papadan ikisi, 6. Paolo ve 16. Benediktus da, Francesco gibi ziyaretlerini, Patrikhane’nin kuruluş günü sayılan 30 Kasım’daki Aziz Andreas Yortusu’na denk gelecek şekilde organize etmişlerdi.

Bu ziyaretler, Katolik Kilisesi ile Ortodokslar arasında 1054 yılına dayanan ayrılığı aşarak Hıristiyan dünyasında birlik yaratma arzusunun bir yansıması olarak görülüyor.

PAPA BARTHOLOMEOS'A KARDEŞİM DİYOR

Papa Francesco’nun “kardeşim” diye hitap ettiği Patrik Bartholomeos’la yakın bir ilişkiye sahip olduğu biliniyor.

Patrik Bartholomeos, Mart 2013’te Vatikan’da Francesco’nun Papalık makamına geçme ayinine katılarak, bu törene iştirak eden ilk Ortodoks Patrik olmuştu. İki din adamı daha sonra da Vatikan ve Kudüs’te bir araya gelerek kiliseler arasında yakınlaşma mesajı vermişti.

Papa Francesco geçen ay yaptığı bir konuşmada İstanbul ziyaretinden söz ederken “Roma Episkoposu'nun (Papa), Ekümenik Patrikhane'yi ziyareti ve Patrik Bartholomeos'la şahsen yeniden görüşecek olmam, Roma ve Konstantinopolis makamlarını birleştiren derin bağların ve bizi hala ayıran engelleri sevgi ve gerçek vasıtasıyla aşma arzusunun bir göstergesi olacaktır" demişti.

İSLAM DÜNYASIYLA DİYALOG

Farklı inançlarla diyaloğu savunan Papa Francesco’nun Türkiye ziyaretinde de İslam dünyasıyla daha yakın ilişkiler içinde olunması yönünde mesajlar vermesi bekleniyor.

Papa Francesco geçen yıl yazdığı “Evangelii Gaudium” isimli doktrin belgesinde “gerçek İslam’ın ve Kuran’ın doğru okunuşunun her türlü şiddete karşı olduğunu” yazmıştı. Mayıs ayında Ürdün’e yaptığı ziyarette de İslam’a “derin bir saygı duyduğunu” söylemişti.

Papa, göreve gelmesinden birkaç hafta sonra da Hıristiyanlar için kutsal bir günde bir ıslahevini ziyaret ederek aralarında bir Müslüman’ın da bulunduğu mahkumların ayaklarını yıkamıştı.

Papa Francesco, geçen Haziran’da da bir ilke imza atarak Vatikan bahçelerinde Müslüman ve Yahudi liderlerle birlikte dua etmişti. Papa’nın dinler arasında diyalog mesajı vermek amacıyla yaptığı bir diğer sembolik jest de geçen Eylül ayında “Barış İçin Dinler Arası Maç" düzenlemesiydi.

ORTADOĞU'DAKİ HIRİSTİYAN VE MÜSLÜMANLAR

Papa’nın ziyaretinde Türkiye’deki Katolik cemaatlerinin sıkıntılarının ve Ortadoğu’daki Hıristiyanların maruz kaldığı baskının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Papa Francesco’nun, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’le görüşmesinde Avrupa’daki Müslümanların durumunun da görüşüleceği tahmin ediliyor.

Görmez, geçen Eylül ayında yaptığı bir konuşmada Almanya’da camilere yönelik saldırılardan yola çıkarak “Bu öyle sadece genç bir kızın ayaklarını yıkamakla veyahut dinler arası futbol maçı, turnuvası düzenlemekle olmaz. Bu ilahi dinlerin yeryüzüne getirdiği hikmetlerden hareketle İslam gibi yüce bir dinin mensuplarına yönelik ötekileştirme, düşmanlaştırma hareketlerinin önünü almak gerekiyor” demişti.

IŞİD TEHDİDİ

IŞİD örgütünün Irak ve Suriye’deki Hıristiyanlara yönelik tehdidinin de Papa’nın Türkiye gezisinde gündeme geleceği tahmin ediliyor.

Papa’nın Türkiye ziyaretinden önce IŞİD’le ilgili verdiği son mesajlardan biri de “diyalog kapılarının kapatılmaması” oldu. Papa Francesco, geçen Salı günü Strasbourg’dan Vatikan’a dönerken uçakta düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin IŞİD’le diyaloğun mümkün olduğuna inanıp inanmadığını sorması üzerine “Diyalog kurulamasa da asla kapılar kapatılmamalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa'ya yazdığı davet mektubu basına yansımıştı. Papa’ya, Kutsiyetpenahları şeklinde hitap eden Erdoğan, davet mektubunda, “Yüce kişiliğinizi ülkemizde ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacağız” ifadesine yer vermişti. Cumhurbaşkarı Erdoğan'ın mektubu şöyle:

Kutsiyetpenahları Papa Fransuva,

Ülkemizi ziyaretiniz için yüce kişiliğinize selefim Sayın Abdullah Gül tarafından yapılan daveti Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak, göreve başladığım şu günlerde yenilemekten özel bir memnuniyet duymaktayım.

Katolik aleminin ruhani liderliği görevini, üstlendiğiniz tarihten bu yana dünya barışı ve insanlığın kardeşliği ve huzuru için göstermekte olduğunuz değerli gayretlerinizi takdirle izlemekteyim. Çalışmalarınızın katkı ve etkilerini Birleşmiş Milletler himayesinde sürdürülen ve Türkiye’nin de eş başkanlığını yürütmekte olduğu Medeniyetler İttifakı sürecinin hedeflerine erişilmesi bakımından da ayrıca önemsemekteyim.

Günümüzde farklı dinlerin mensupları arasında diyaloga ve karşılıklı anlayışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Farklı din ve inançlara ev sahipliği yapan, din ve vicdan hüriyettinin anayasa teminatı altında bulunduğu Türkiye, bu bağlamda örnek bir konumdadır. Ülkemize yapacağınız ziyaret tüm insanlık için ayrı bir önem ve anlam taşıyacak. Tarihte yaşanan anlaşmazlıkların giderilmesi ve geleceğe umutla bakılmasına yardımcı olacak, mesajların verilmesine vesile olacaktır.

Programınız açısından uygun olduğu takdirde 28-30 Kasım 2014 tarihlerinde Yüce Kişiliğinizi ülkemizden ağırlamaktan, onur ve mutluluk duyacağımı bildirmek isterim.

Bu vesile ile Yüce Kişiliğinizin sağlık ve mutluluğu için en halisane dileklerimi sunarım.Papa Francesco'nun İlk Durağı Anıtkabir Oldu

28 Kas 2014 - 14:06 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?