Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı'nda Konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde, Can Dündar’a yapılan saldırı, Soma, AK Parti’nin olağan kongreye gitmesi ve AK Parti’nin başbakan kriterleri gündeminde vardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde, Can Dündar’a yapılan saldırı, Soma, AK Parti’nin olağan kongreye gitmesi ve AK Parti’nin başbakan kriterleri gündeminde vardı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

Bütün vatandaşlarımın demokrasi standartlarının yükselmesi açısından ortak çaba harcamaları gerekiyor. Demokrasi hepimizin ortak sorunudur. Bu mücadelemizi güçlendirerek sürdüreceğiz. 

Seçimlerde taşeron işçilere kadro verilecek diye açık ve net programımıza koyduk. Hiçbir siyasi parti düşünmezken bir kaldıracağız, herkese kadro vereceğiz diye açık ve net bir söylemde bulunduk. Sonra bizim bu söylemimiz olduğu gibi kopya edildi. 

Taşeron işçilere kadro, tek başına iş başına diye AK Parti'nin bir söylemi var. Bizim söylemimiz. Taşeron işçilere kadro verirken hiçbir ayrım yapmayacağız dedik. Hiç kimsenin işiyle aşıyla oynamayız. Birisinin ekmeği ile oynamak dünyanın en ahlaksız işidir. 

Geçen dün ASKİ'den bir grup güvenlikçi geldi. Bizim işlerimize son veriyorlar dedi. Söz veriyorum dedim, Sayın Başbakan'a bir mektup yazacağım dedim. Mektubu yazdım ve gönderdim. Ocak ayında 400 işçinin işine son verildi Ankara Büyükşehir'de. Toplam 1722 işçinin işine son verildi. Bütün siyasi partiler söz verdiler. Huzur içinde çalışıyorlardı ama tam tersini yaptılar ve 1722 işçinin işine son verdiler.

"5 MİLYON OYUNU İSTİYORUM, SANA KADRO SÖZÜNÜ VERİYORUM"

Görüşüm ne olursa olsun sana kadro sözü vermek benim ifademesin onu gerçekleştirmek de benim boynumun borcudur. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğim. Senden sadece bir isteğim var. Bunu yerine getirmem için bana iktidar yolunu açmak zorundasın. 5 milyon oyunu istiyorum, sana kadro sözünü veriyorum.

Asgari ücret 1500 lira olacak dedim, iktidara gelmedik ama yerel yönetimlerde CHP'li belediyelerde asgari ücret net 1500 liradır. 

SOMA'DA VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Soma'da 301 işçimiz hayatını kaybetti. Uzun süre mücadele edildi ve sonunda naaşları dışarı çıkarıldı. Ben yurtdışı gezimi iptal ettim ve Soma'ya gittim. Pek çok söz verildi. 301 maden işçisi kömür çıkarmak için mücadele ederek yola çıkmışlardı ve hayatını kaybettiler. Bu işçilerimizin haklarını sonuna kadar aramak namus borcumuzdur dedim. O işçilerin haklarını sonuna kadar arayacağız. Bazı sözleri tuttular ama bazılarının gereğini yapmadılar.

SOMA’YA VERİLEN 3 SÖZ

Verdikleri sözlerden birisi şu; devlet tarafından denetimler yapılarak teftiş tamamlanana kadar kimsenin işine son verilmeyecektir denildi ama 1 Aralık 2014 günü 2831 işçinin işine son verildi. Verdiğiniz söz işe son verilmeyecek, yaptığınız için işlerine son vermek. Ahlak böyle bir şey midir!

Ölen işçilere tazminat sözünü uzun zaman yerine getirmediler. Tazminat hakları olarak 24'te 1'ini yatırdılar. Bugün 5'ini ödediler, diğerleri olduğu gibi duruyor. Bu ölüm peşin, bedeli taksitle verilecek demektir. Ahım, şahım büyük rakamlar değil. Bu ailelere paralar taksit taksit ödeniyor.

Kazadan 36 gün sonra şirket kendi mal varlığına tedbir kondurdu. İşçilerin davalarına karşı. Bunun takibini de CHP takip etti. Özgür Özel'e bu konuda görev verildi, her aşama sonuna kadar takip edildi. İş kazalarında biz Avrupa'da birinciyiz, dünyada da üçüncüyüz.

CAN DÜNDAR SALDIRISINA TEPKİ GÖSTERDİ

Can Dündar'a yapılan saldırı... Doğru haber yaptı diye yargılanan gazeteciler var. Nasıl hapse atılır doğru haber yaptı diye bir gazeteci. Ben bu kürsüde silah götüren sürücünün mahkemede verdiği ifadeyi de okumuştum. Bunlar görüntüleri de yayınladılar. Kralın çıplak olduğunu herkes biliyor. Can Dündar ve Erdem Gül de kral çıplak dediler ve bütün Türkiye'nin önüne tabloyu koydular.Sizden bunun intikamını alacağım diyor. Hesap soracaksan Tuğrul Türkeş zaten bunları anlattı. Yemin ediyorum diyor Tuğrul Türkeş, vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmiyordu diyor. 

Senin gücün onlara da yetmeyecek. Üniversitelerin bir ülke için ne kadar önemli olduğu bellidir. Üniversitesi bilgi üretiyorsa bütün dünyada Türkiye tanınır. 

Üniversiteler aydınlanmanın kaynağıdır. Bir zatın iki dudağına bir üniversite teslim olmuşsa oraya üniversite denilmez. 

"BUNLAR DÜŞÜK PROFİLLİ ADAM ARIYORLAR"

Kilis'e en çok heyet gönderen parti biziz. Bir il düşünün gazeteye ilan veriyor, hükümet nerede diyor. Bu aralar bıyık bırakan birisi, düşük profilli birisi bomba düşünce apar topar soluğu Ankara'da alıyor. Suriyelilerin nüfusu Kilislilerden fazla. Kilis'te yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 20-25'i göç etmeye başladı. Bu nereye kadar gidecek. Esnaf perişan halde. Boşuna bekliyorsun kardeşim bunlar düşük profilli her şeye evet diyen adam arıyorlar. Kilis yerle bir olsa bunların kılı kıpırdamayacak. Kilis'te okullar 4 aydır kapalı. 

Kilisliler biz ensar değiliz diyorlar, biz azız biz de mülteci konumundayız diyorlar. Senin derdinle en çok ilgilenen gene biziz. Bu dış politikayı 180 derece değiştirecek olan da gene biziz. 

Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Sayın Kamalak aradı. Ben anayasayı değiştirmeye gerek yok demiştim. 276 oy olursa sorun çözülür dedim sayın Kamalak dedi ki bu maksimum oy. Parlamentoda sadece 300 milletvekili olsa 200 oy yine yeter dedi. Hırsızı koruyorsun, tiyatro oynatıp adına dokunulmazlık diyorsun. Kimin dokunulmazlığını kaldırmak istiyorsan gel kaldıralım diyoruz kaçıyorsun. Millete yalan söylemeyeceksin.

"İSLAMİLİK ARAŞTIRMASINDA TÜRKİYE 103. SIRADA" 

İslam ülkeleri ne kadar İslamidir araştırmasından söz edeceğim. 208 ülkenin verilerinden bir araştırma... 4 gösterge var. Ekonomik İslami Endeks göstergesi, Yasal ve Yönetişim İslamilik göstergesi, İnsan Hakları ve Siyasi Hakları göstergesi ve Uluslararası İlişkiler ve İnsanilik göstergesi var. Buradan yola çıkıyorlar, 208 ülkenin verilerini topluyorlar alt alta diziyorlar ve buna göre İslami ilkelere en bağlı olan ülke Yeni Zelanda, ikincisi Lüksemburg. Türkiye 103. sırada. Normal arkadaşlar. Yalan var, yolsuzluk var, din istismarı var. Hepsi var. Londra'da bir Müslüman'ı belediye başkanı seçtiler. 

Nerede bu İslamiyet’in çıkış ilkeleri. Hiç bundan söz ediyor mu havuz medyası. Söz edemez çünkü rüşvetten söz ediyorlar. 

AK PARTİ’YE BIYIKLI GÖNDERME

Parti disiplini içinde hareket ederiz ama düşük profilli bir kişi aramızda olamaz. Ben düşük profilli bir adam arıyorum diyorsun. AK Parti'ye oy veren vatandaşıma sesleniyorum. Sen sandığa gittin oyunu kullandın, senin oyun önemlidir. Nasıl paraları sıfırladılarsa senin de oyunu sıfırladılar kardeşim. Böyle bir rezalet olamaz. Şimdi herkes düşük proflilli başbakan adayı benim diye ortalıkta geziyor. Herkes bıyık bırakıyor. Ben en düşük profilliyim beni seç diyor. Ben en alçak profil olurum diyorlar. Saraya uşak aranıyor. Yazık günah değil mi bu ülkeye. Ülkeyi yönetmekten aciz adam da benim diyorlar. 

Ben başkanlık istiyorum diyor. Başkanlık bölücülüktür arkadaşlar kimse unutmasın. Eski koltuklarını bırakmama hastalığı da var. Belediye başkanlığı yaptın hala belediye başkanı, şimdi muhtarlık da yapıyorsun. Bırak kardeşim herkes görevini yapsın. Her şeye maydanoz olan adam onun için dedim.

Açık ve net söylüyorum. Davutoğlu ben saydamlığı getireceğim dediler ne diyorsun sen dediler. İhalelere dur dediği için sen o zaman ayrıl dediler büyük ihtimalle. Davutoğlu yolsuzluk konusunda dürüst bir adamdı. 

10 May 2016 - 14:33 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?