2020’de beş ülke kıtlık sorunu yaşayabilir

Yeni tip koronavirüs salgınının dünyayı kasıp kavurduğu 2020 yılında özellikle beş ülke kıtlık sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Küresel bir salgına dönüşen yeni tip koronavirüs salgınından dolayı dünya genelindeki ölüm vakalarında büyük artış yaşanırken, Dünya Gıda Programı (WFP) büyük bir tehdit oluşturan açlık pandemisine dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu. Dünya Gıda Programı’na göre bu sene gıdaya gereksinim duyabilecek insan sayısı ikiye katlanabilir.

Karantina Sayıyı İkiye Katlayabilir

WFP verilerine göre 2019 yılı sonunda açlık yaşayan insan sayısı 135 milyondu. WFP, küresel bir salgın haline dönüşen yeni tip koronavirüs salgınından dolayı birçok ülkede uygulanan karantina tedbirleri nedeniyle bu rakamın 2020 yılı içerisinde 265 milyona ulaşabileceği uyarısı yaptı. Salı günü bir açıklama yapan WFP Başkanı David Beasley, Küresel bir salgın haline dönüşen yeni tip koronavirüs salgını dünyada görülmeden evvelde birkaç farklı nedenden ötürü 2020 yılının İkinci Dünya Savaşı’nın ardından en büyük insanlık krizinin yaşanacağı yıl olacağını ifade etmiştim.” dedi. Ayrıca 2019 yılı içerisinde 8.3 milyar dolar bütçeye sahip olan WFP’nin, 2020 yılı içerisinde faaliyetlerini sürdürebilmesi için 10-12 milyar dolara gereksinimi var. İşte 2020 yılı içerisinde açlık kriziyle karşı karşıya olan beş ülke;

Yemen

Yemen, savaştan evvelde Arap ülkeleri arasında en yoksul konumda olan ülkeydi. 2015 yılı içerisinde Suudi Arabistan’ın Husilere karşı öncülük ettiği operasyon sonrasında ülkedeki kötü olan mali durum daha da kötüye gitti. WFP’nin başekonomisti ve Araştırma, Geliştirme, İzleme Birimi Başkanı Arif Husain, Yemen’de 2016 yılı içerisinde ortalama üç veya dört milyon kişiye mali anlamda destek verdiklerini, bu rakamın 2020 yılı içerisinde 12 milyona ulaştığını söyledi. Ülkedeki ekonomik durumun daha da kötüye gitmesine neden olacak önemli meselelerden biride bazı ülkeler tarafından Husilerin yardım sevkiyatına engel olduğunun iddia edilmesi ve bu nedenden ötürü WFP’nin ay başından itibaren yardımları durdurmak zorunda kalabileceği riskinin yüksek olması. Yemen’de ilk yeni tip koronavirüs vakası bu ayın başında ortaya çıkmıştı. Ülkedeki yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili yardım kuruluşları tarafından yapılan önemli uyarıda salgının hızla yayılması durumunda sağlık sistemi üzerinde büyük baskı oluşturabileceğine değinildi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Dünyada en ağır açlık krizinin yaşandığı ikinci ülke olan Kongo, WFP verilerine göre 25 yıldan beri silahlı çatışmalarla mücadele ediyor. Ülkede ciddi gıda sıkıntısı yaşayanların nüfusa oranı yüzde 15’i aşıyor. Bu durumda günümüzde savaşların sürdüğü bölgelerdeki yardıma gereksinim duyan 30 milyon kişi arasında olduklarını gösteriyor. WFP başekonomisti Arif Husain’e göre gıda sıkıntısı çeken kişilerin önümüzdeki üç ay için gıda ihtyiaçlarının güvenceye alınması için 2 milyar dolara gereksinim var ve zaten zor durumda olan bu insanlar, şu anda daha da zor bir durum içerisindeler. Ülkede yaklaşık 5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ülkeye komşu ülkelerden gelen göçmen sayısı ise ortalama 500 bini buluyor. Savaş bölgelerinde yaşayan ve evlerini terk edenlerin, temel hijyen tesislerine ulaşmakta çok güçlük çektiklerinden dolayı yeni tip koronavirüs salgınından çok kötü etkilenecekleri tahmin ediliyor. Yine Kongo’da süre gelen çatışmalar nedeniyle COVID-19 virüsü salgınıyla yeterince mücadele edilemiyor. Ülkenin başkenti Kinsala, en fazla COVID-19 vakası görülen yer oldu.   

Venezuela

Ülkedeki gıda ve açlık sıkıntısı savaş ya da çevresel etkenlerden kaynaklanmıyor. Tamamen ülkenin ekonomik yapısının bozuk olmasından kaynaklanan bir durum. Dünyadaki en büyük petrol rezervlerinin Venezuela’da bulunmasına rağmen ülkedeki hiperenflasyon geçtiğimiz Ocak ayında yüzde 200’e ulaştı ve bu durumdan dolayı nüfusun üçte biri yardıma gereksinim duyuyor. WFP, ülkede sağlık çalışanlarının göç etmesinin ardından durumun daha da kötüye gittiğini açıkladı. Ülkedeki problemler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Ülke nüfusunun yüzde 15’i, bu oran nüfusun 4.8 milyonuna tekabül ediyor ki ülkeyi terk etti. Şu anda göçmen konumunda olan yüz binlerce Venezuelalı, komşu ülkelerde gıda sıkıntısı çekiyor.

Güney Sudan

2011 yılında kuzeyden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, dünyadaki en genç ülke konumunda bulunuyor. Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra ülkedeki iç savaşın sona ereceği tahmin edilse de sadece iki yıl sonra şiddetli çatışmalar baş gösterdi. Güney Sudan ile ilgili önemli bir uyarı yapan WFP, ülkedeki yetersiz beslenme ve açlığın bağımsızlıktan sonra en kötüye seviyede olduğunu söyledi. Ülke nüfusunun ortalama yüzde 60’ı günlük gıda ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Doğu Afrika’yı bu sene saran çekirge dalgası Güney Sudan’daki ekinlerin çoğunu mahvetti. Ülkede COVID-19 salgını görülmeseydi çekirge istilası ülkedeki en önemli mesele olacaktı. Dünyanın petrole en bağımlı ülkelerinden biri olan Güney Sudan’ın, düşüşe geçen petrol fiyatlarından büyük oranda etkileneceği tahmin ediliyor. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan verilere göre ülkede bugüne kadar 4 COVID-19 vakası görüldü.

Afganistan

2001 yılında ABD’nin işgaline uğrayan Afganistan, o tarihten bu yana bir türlü kendisini toparlayamadı. İşgalin üstünden 18 yıl geçmesine rağmen Afgan nüfusunun yarısından fazlası açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. WFP verilerine göre Afganistan’da 11 milyonu aşkın insan ciddi manada gıda bulmakta sıkıntı yaşıyor. Afgan hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre de ülkede bugüne kadar bin koronavirüs vakasına rastlandı. Ülkede COVID-19 vaka sayısı az görülse de testlere kolay erişilememesi ve sağlık sisteminin zayıf olmasının gözardı edilmemesi gerekiyor. Ayrıca yeni tip koronavirüsün dünyada en yaygın görüldüğü ülkeler arasında yer alan İran’dan 150 bin civarında Afgan’ın ülkelerine geri dönmesi salgının hızla yayılması endişesini doğurdu. Yine on binlerce kişide Pakistan’dan Afganistan’a geri dönüş yaptı.

24 Nis 2020 - 14:15 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?