"Öcalan Yakında Diyarbakır'dan Türkiye'ye Seslenecek"

Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü nedeniyle doğuda pek çok ilde yürüyüş düzenlendi. Emine Ayna Öcalan yakında Diyarbakır'dan Türkiye'ye seslenecek ifadelerini kullandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi'nce (DBP), Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüş sırasında, DBP'li görevlilerin bazı yerlerde polis ile grup arasında etten duvar örmesi dikkat çekerken, burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, "İnanıyoruz ki çok yakında Öcalan burada olacak." dedi.

Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş nedeniyle erken saatlerden itibaren on binlerce kişi DBP İl Binası önünde toplanmaya başladı. Parti otobüsünden çalınan müziklere halaylarla eşlik eden grup, saat 12.00'de yürüyüşe geçti.

 Yürüyüşe, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanları Ali Şimşek ve Hafize İpek de katıldı. Ellerinde Abdullah Öcalan posterleri taşıyan grup, sık sık Öcalan lehine slogan attı. Yürüyüş güzergahında geniş güvenlik önlemleri de alındı. Bazı noktalara zırhlı araçlar yerleştirilirken polisin, olası bir provokasyonu engellemek için grubu uzaktan takip etmesi de dikkat çekti.

ETTEN DUVAR ÖRDÜLER

 DBP'li yöneticilerin de olası bir taşkınlığı önlemek için güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte, kitle ile polis arasında etten duvar örmeleri dikkatlerden kaçmadı.


"ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK İÇİN 10 MİLYON İMZA TOPLADIK"

Yürüyüş, İstasyon Meydanı'nda sona erdi. Burada bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra parti otobüsünden gruba seslenen TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, "Komploculara sesleniyorum. Biz her yerdeyiz, biz insanlık hareketinin yoldaşlarıyız. Bizler, uluslar arası komploculara karşı 127 aydın ile birlikte bir deklarasyon yayımladık ve bir imza kampanyası başlattık. 13 Şubat'ta bu kampanya bitti ve Avrupa Konseyi'ne 10 milyon 300 binin üzerinde imza teslim ettik. 10 milyon insan imzasıyla 'Öcalan'a özgürlük' dedi. Bundan daha büyük bir cevap var mı uluslararası komploya. Kürtlere komplo kurmaktan vazgeçin"dedi.

EMİNE AYNA: ÖCALAN YAKINDA BURADAN TÜRKİYE'YE SESLENECEK 

Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Öcalan'a yapılan komployu lanetlediklerini kaydeden Ayna, "Dün Öcalan'a özgürlük demek yasaktı, dün bu posterleri taşımak yasaktı, Kürt halkı direnerek bu yasağı aştı. İnanıyoruz ki çok yakında bu halkın inancıyla, bu halkın direnişiyle başkan Öcalan buradan bütün Türkiye'ye seslenecek" diye konuştu.


"HÜKÜMET 10 MİLYON İMZAYI DİKKATE ALMALI"

DTK Eş Başkanı Selma Irmak da Kürtlerin, Öcalan'a yapılan komployu boşa çıkardığını belirterek, 10 milyondan fazla imza toplandığını ve 10 milyon insanın Öcalan'ın özgür bırakılmasını istediğini ifade etti. Hükümetin eğer müzakerelerde samimiyse bu 10 milyon imzayı dikkate alması gerektiğini anlatan Irmak, "Hükümet samimiyse 10 milyon insanın sesine kulak versin" dedi. Grup, yapılan konuşmaların ardından dağıldı.

 AĞRI'DA 15 ŞUBAT GERGİNLİĞİ

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü nedeniyle yapılan basın açıklamasının ardından olaylar çıktı. Sabah saatlerinde DBP binası önünde toplanmaya başlayan kalabalık, buradan basın açıklamasının yapılacağı Belediye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Burada kalabalık adına bir açıklama yapan TUHAYD-DER yetkilisi Mehmet Bozkurt, Amerika ve İsrail devletlerinin öncülüğünde geliştirilen uluslararası komplonun 16. yılı olduğunu söyledi.

Emperyalist güçlerin yanında yer alan bölge devletleri ve Kürt işbirlikçilerin bu komploda rollerinin büyük olduğunu dile getiren Bozkurt, "Öcalan'a yönelik geliştirilen bu komployu lanetliyoruz." dedi. Basın açıklamasının ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü binasını taşlayan gruba polis müdahale etti. Polise taş, havai fişek ve molotof kokteyli ile karşılık veren gruptaki bazı kişiler gözaltına alındı.

ADANA'DA ÖCALAN EYLEMİ

Adana'da HDP'liler Abdullah Öcalan'ın yakalanışının 15'inci yıl dönümü nedeniyle eylem düzenledi. Öcalan fotoğrafları ile yürüyen grubu, polis ekipleri takip etti. Abdullah Öcalan'ın yakalanışının 15'inci yıldönümü nedeniyle 5 Ocak Meydanı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, Gülbahçesi Mahallesi'ne yürüyüşe geçti. Ellerinde Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları bulunan grup, kürtçe ve türkçe çeşitli sloganlar attı. TOMA ve akrep araçlarıyla çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi, grubu takip etti. Olaysız biten yürüyüşün ardından grup, dağıldı.

ŞANLIURFA DA ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK İSTEDİ

Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999'da Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin 16'ncı yıldönümü Şanlıurfa'da HDP ve DBP üyelerinin yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşe katılan Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyinin sadece Kürtlerin değil tüm Ortadoğu halklarının özgürlüğünü istediğini söyledi. Öğle saatlerinde kentin Ali Şelli Parkı'nda toplanan aralarında HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş ile Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın da bulunduğu HDP ve DBP üyesi yaklaşık 3 bin kişi, Öcalan'a destek sloganları atarak yürüdü. Yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşün ardından kalabalığa konuşan DBP İl Başkanı İsmail Kaplan, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

İmralı'da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ise konuşmasında 16 yıldan bu yana cezaevinde olan ağabeyi ile zaman zaman görüştüklerini söyledi. Ağabeyinin sadece Kürtlerin değil tüm Ortadoğu halklarının özgürlüğü için talepte bulunduğunu savunan Mehmet Öcalan, "Güney Kürdistan ve Rojava üzerinde kirli bir siyaset yürütülüyor. Ağabeyim 40 yıldır tüm halkların özgürlüğü ve barışı için mücadele ediyor. Umarım önümüzdeki süreçte iyi şeyler olur" dedi.

SİİRT'TE BELEDİYE BAŞKANI İLE POLİS AMİRİ ARASINDA 'KANDİL' POLEMİĞİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt il örgütü, Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü protesto etmek için yapmak istediği yürüyüşe polis izin vermeyince, belediye başkanı ile polis amiri arasında 'Kandil' polemiği yaşandı.

Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan HDP Siirt İl Başkanı Abdullah Çetin ve DBP İl Başkanı Reşit Teymur ile parti üyesinin katılımıyla il binası önünde toplanan grup, Siirt E Tipi kapalı Cezaevi'ne yürümek istedi. "15 Şubat komplosunu özgür önderlikle aydınlatacağız" pankartı açan grup, ellerinde Öcalan'ın resminin olduğu flama ile Mithat Öktüren Caddesi'ne kadar yürüdü. Grup, burada güvenlik güçleri tarafından oluşturulan bariyerle durduruldu.

 "SÜREKLİ ORTAMI GERMEK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPIYORSUNUZ"

Emniyet Müdür Yardımcısı Levent Sevinç, Belediye Başkanı Bakırhan ve HDP ile DBP il başkanlarına, grubun içinde yüzleri maskeli gençlerin bulunduğu belirterek, kitlenin yürüyüşüne izin vermeyeceklerini söyledi. HDP İl Başkanı Çetin ise ısrarla yürümek istediklerini söyledi. Sevinç de E Tipi Kapalı Cezaevi'ne yürüyüşe kesinlikle izin vermeyeceklerini belirterek, "Bugünün sizin için anlam ve önemi varsa kestirmeden Orhan Doğan Parkı'na size izin veriyorum. Oraya gidin, açıklamanızı yapın sonra da dağılın. Sürekli ortamı germek için elinizden geleni yapıyorsunuz. İçimizde bulunduğumuz günlerde zaten görüşmeler yapılıyor. Şu ortamda ne Siirt halkını tedirgin edin ne de bizi gençlerle karşı karşıya getirin, slogan atmadan gidin" dedi.

"SÜREKLİ POLİSİ ELEŞTİRİYORSUNUZ AMA HİÇ DÖNÜP DE..."

Araya giren Bakırhan ise, "Kimsenin ağzını kapatamayız. Ayrıca 'sayın Öcalan' tabiri yasa dışı slogan değil ki. Hükümet PKK ile Kandil'e özel aracı gönderiyor" demesi üzerine Emniyet Müdür Yardımcısı Sevinç ise,"Hükümet PKK ile görüşmüyor, HDP ile görüyor. Sizinle polemiğe girmek istemiyorum. Bakın yüzü kapalı gençler var dedim, bunun garantisini kimse veremez. Siz sürekli polisi eleştiriyorsunuz, ama hiç dönüp de kendinize niye polis araçlarınızı taşlıyorsunuz, molotof atıyorsunuz mobese direklerini ateşe veriyorsunuz diye kitlenize iyi niyet mesaj vermiyorsunuz" karşılık verdi.

Grup, daha sonra kestirmeden Orhan Doğan Parkı'na yönlendirildi. Parkta bir araya gelen grup, burada HDP İl Başkanı Abdullah Çetin tarafından okunan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

CİZRE'DE OLAYLAR ÇIKTI

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 16. yıl dönümü dolayısıyla yürüyüş yapıldı. Yürüyüşten sonra çıkan olaylara polis müdahale etti.

Cizre ilçesinde Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 16. yıl dönümü dolayısıyla esnaf kepenk açmazken, HDP ve DBP ilçe örgütü tarafından yürüyüş yapıldı. HDP ve DBP öncülüğünde Sur Mahallesi Nevruz alanında toplanan kalabalık grup, pankart ve dövizlerle önce Nusaybin Caddesi'ne çıktı, ardından da Dörtyol Kavşağı'nda doğru yürüyüşlerine devam etti. Grup, sloganlar eşliğinde Dörtyol Kavşağı'na olaysız bir şekilde vardı ancak yüzleri maskeli bir grup ile polis arasındaki olaylar nedeniyle grup ilerleyemedi. Kalabalık arasında bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, emniyet yetkilileri ile telefonla görüşerek, zırhlı araçların geri çekilmesini istedi. Polisin geri çekilmesi ile grup Dörtyol Kavşağı'na geldi. Burada grup adına HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız Kürtçe bir açıklama yaptı. Akabinde yapılan oturma eyleminden sonra kalabalık Nur Mahallesi'nde bulunan parti binasına gitti.

YÜZÜ MASKELİ GRUP ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Kalabalığın dağılmasıyla birlikte ara sokaklardan çıkan ve çoğunluğunu küçük yaştaki çocuklardan oluşan yüzleri maskeli bir grup gösterici yola barikatlar kurup, trafiğe kapatmak istedi. Polisin dağılmasını beklediği gurup, zırhlı araçlarına taş, havafişek ve molotof kokteylleri ile saldırınca güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazı ile eylemcilere müdahale etti. Eylemcilerin yola koyduğu barikatlarda polisler tarafından yoldan kaldırıldı.

ATM'DEKİ PARALARI ÇALIP KAYBOLDULAR

Öte yandan dün gece çıkan olaylardan sonra Nur Mahallesi'nde bulunan bir PTT Şubesi kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Şubedeki ATM cihazını da kıran kimliği belirsiz kişi veya kişiler ATM'deki paraları da yanlarına alarak ortadan kayboldu.

Cizre'de dün gece başlayan ve bugün de devam eden izinsiz gösteriler ilçenin farklı yerlerinde devam ediyor. 

15 Şub 2015 - 20:21 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?