AÖF ve AUZEF E-Kayıt , ön Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açıköğretim üniversitelerine kayıtlar bu hafta başlıyor. Pazartesi günü başlayacak olan Kayıt işlemleri için AUZEF ve Anadolu üniversiteleri için resmi internet adreslerinden ön kayıt yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Uzaktan Eğitim Ön Kayıt Nasıl Yapılır?

Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul AUZEF üniversitelerinden herhangi bir bölümü kazanan adaylar 3-7 ağustos tarihlerinde internet üzerinden ön kayıt yaptırmaları gerekiyor. Üniversitelerin resmi internet adreslerinden yapacakları kayıtlar ile referans numarası almaları gerekiyor. Ardından evraklarınızı tamamlayarna üniversitelerin adreslerine iletmeniz halinde kayıt işleminiz tamamlanıyor. Kayıt tamamlandıktan sonra cep telefonu ve mail yolu ile kayıt bilgilerinize ulaşmanız mümkün olacak.

Açık öğretim, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi AZUEF üniversitelerden birine kayıt yapmak için aşağıdaki yönergeleri takip edin.

Anadolu Üniversitesi AÖF Kayıt tarihleri ve İşlemleri;

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İşletme ve İktisat Fakülteleri bölümlerini ÖSYS sonuçlarına göre yerleşen, Ek Yerleştirme sonuçlarına göre yerleşen, Dikey Geçiş kapsamında, Yatay Geçiş kapsamında ve Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında, Af Kapsamında, kayıt yaptıracak olan öğrenciler için kayıt tarihleri ve mevcut kayıt olan öğrenciler için kayıt yenileme tarihleri belli oldu...

Açıköğretim 2015-2016 Kayıt İşlemleri;
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Aöf kayıt işlemleri her yıl olduğu gibi bu yılda iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir.

- Aöf Kayıtları İçin Birinci Aşama;
İnternet üzerinden ön kayıt, kayit.anadolu.edu.tr web adresinden kayıt türünüzün seçilerek istenilen bilgilerin girilmesi ve onaylanarak çıktıların alınması şeklinde gerçekleşmektedir. ( Kayıt Sayfası kayıt tarihleri içinde aktif olacaktır. )

- Kayıtlarda İkinci aşama ise;
Bankaya öğrenim gideri yani 2015 açıköğretim harç ücretlerinin ödenmesi ve Aöf bürosuna giderek Üniversitenin bizden istediği evrakların teslimi ile gerçekleşecek ve kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır.

2015/2016 Açıköğretim Kayıtlarında İstenen Belgeler;
1. İnternet Başvuru Belgesi ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
2. Fotoğraflı-İmzalı Form ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
3. Öğrenci Bilgi Formu( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
4. Öğrenim Belgesi ( Lise Diplomanız veya Öğrenim Yazısı ) ( Diplomanız yok veya kayıp ise mezun olduğunuz okuldan diplomanız yerine geçecek okulun kaşesi ve belgeyi verenin imzasının olduğu belge. ) ( Diplomanız okuduğunuz okulda ise, o okulda okuduğunuza yani öğrenci olduğunuzu belirten okulun kaşesi ve imzası olan belge ( İkinci üniversite olarak okuyorsanız bunu kullanabilirsiniz. )
5. Fotoğraf ( 4 ad.) ( Son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır, başörtülü resimler kabul edilmektedir. )

MYO ve Önlisans Mezunu Olup ta Dikey Geçişle Kayıt Hakkı ile;
Açıköğretim lisans bölümlerinden İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Konaklama İşletmeciliği gibi bölümlerin istediğiniz birisinin 3.sınıfına sınavsız olarak direk kayıt yaptırmak isteyen arkadaşlarım BURAYA tıklayarak bölümünüzün adının karşısındaki büyük kutu içinde hangi bölümün 3.sınıfından başlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

2015 Sınavsız İkinci Üniversite Kayıtları;Herhangi bir üniversitenin örgün veya açıköğretim bölümünde öğrenci iseniz yada mezun olduysanız hiç bir sınava girmeden, kontenjan sınırı olmadan istediğiniz bir açıköğretim bölümünün 1.sınıfına direk kayıt olma hakkınız var.

Atatürk üniversitesi ATA-AÖf kayıt tarihleri ve işlemleri;

ÖSYM 2015 YGS ve tercih işlemleri sonucuna göre Atatürk Üniversitesi Ata-Aöf kayıt tarihleri yani Açıköğretim Fakültesi bölümlerine yerleşen öğrenciler için 2015-2016 eğitim yılı kayıt tarihleri ve işlemleri açıklandı. Yapılan duyuruda ÖSYS yeni kayıt, DGS ile gelenlerin kayıtları, sınavsız geçiş kayıtları, USTS kayıtları, ikinci üniversite kayıtları için başlangıç ve bitiş tarihleri belli oldu.Yapılan açıklamaya göre aöf kayıt tarihleri aşağıya eklenmiştir.

ÖSYM Yerleştirme Sonuçlarına Göre Kayıtlar;
(ÖSS – YGS) 03.08.2014 – 16.08.2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

Atatürk üniversitesine Temmuz ayında yapılan ÖSYM ilk yerleştirme sonuçlarına göre kayıt işlemleri; 03.08.2014 – 16.08.2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıtlar üç aşamalı olarak yapılacaktır. 

İlk Aşamada; YGS Sonucu ile yerleşen öğrenciler kayıt işlemlerini İnternette 

E-devlet üzerinden; 3-8 Ağustos tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapın.

VEYA
Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS); üzerinden 3-16 Ağustos tarihleri arasında istenilen bilgilerin girilmesi gerekmektedir.


İkinci Aşama İse; Vakıfbank veya Halkbank Şubelerinden/Bankamatik/İnternet bankacılığı ile harç ücretlerini T.C. kimlik numaralarını belirterek yatırmaları gerekmektedir.

TC. kimlik numarası ile yapılmayan ödemeler üniversite tarafından işleme alınmayacaktır.

Ödemeler üniversitenin ilan ettiği kayıt tarihleri içinde yapılmalıdır..

Ödemeyi yaptıktan sonra E-Devlet'ten kaydını yaptıranlar E-Devlet üzerinden kayıt evrakının çıktısınız alınız. OBS üzerinden kayıt olanlar TC Kimlik Numarası ve doğum tarihinizle tekrar sisteme girip iletişim bilgilerini güncelleyip, kayıt evrakının çıktısını alacaksınız.

Üçüncü Aşama İse; 

E-Devlet üzerinden kayıt olanlar; e-Devlet üzerindenAlacağınız kayıt belgesini veherhangi bir yükseköğretimkurumundan mezun durumundaiseniz onaylı transkript belgenizigönderiniz.
OBS Üzerinden kayıt olanlar, Kayıt için istenen belgelerin hazırlanarak belirtilen kayıt tarihleri içinde üniversiteye gönderiniz.

Kayıt Evrakı Gönderim Adresi;
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM adresine kargo veya posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir. Evrakları kayıt tarihleri içinde kargo veya postaya teslim ediniz. Gönderilerde evrakları kargoya/postaya verdiğiniz tarih dikkate alınacaktır. 

İstanbul üniversitesi AUZEF Kayıt Tarihleri ve İşlemleri 

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olarak kabul edilen İstanbul Üniversitesi bünyesinde yer alan, Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) programlarına ÖSYM ile yerleşen adayların kayıtları 03 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak olup, 7 Ağustos 2015 tarihinde son bulacaktır. AUZEF zengin bir içerikle, teknolojik imkanları daha fazla kullanarak, klasik ve bilinen açık öğretim eğitim sınırlarını değiştirmektedir. İstanbul Üniversitesi bünyesinde yer alan Açık Öğretim Fakültesi Programları içerisinde; 6 lisans ( Coğrafya, Felsefe, İktisat, Tarih, Sosyoloji, İşletme ) ve 7 önlisans  ( Sosyal Hizmetler, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi, Kültürel Miras ve Turizm, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği, Perakende Mağaza Yönetimi ) bölümleri yer almaktadır.

2015 ÖSYM Yerleştirme Sonuçlarına Göre ;

Kayıt İşlemleri 03 Ağustos – 07 Ağustos tarihleri arasından BURADAN yapılacak. (İnternetten Kayıt Kılavuzu için TIKLAYINIZ) Harç ücreti ödeme, Ders seçimi ve danışma onayı da bu tarihler içinde yapılacaktır.

2. Üniversite Kapsamında Kayıtlar;

İnternet üzerinden Ön Kayıt, harç ücretlerinin ödenmesi ve evrakların teslimi ile kesin kayıt 01.08.2015 – 15.08.2015 tarihleri içinde yapılacaktır.

Harç ücretlerinin 15 Eylül’e kadar kayıt evraklarını kargo ile göndermeden önce Halkbankasına ödenmiş olması gerekmektedir. Açık Öğretim Fakültesi programlarına kayıt yaptırılırken yatırılması zorunlu olan materyal ücreti 325tl dir.

İnternetten kayıt yaptıran öğrencinin, aşağıda belirtilen kayıt evraklarını KARGO yoluyla 01-15 Eylül arasında göndermesi veya İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine teslim etmesi gerekmektedir.

Kayıt İçin istenen belgeler:

1)      Lise Diplomasının “Aslı gibidir.” onaylı fotokopisi.

(Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz. “Aslı gibidir.” onayı MEB okul müdürlüklerinde yapılabilmektedir. Noter onaylı olması zorunlu değildir. )

2)  Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi

(T.C. Kimlik Numarası beyanı için)

3) Erkek öğrenciler için Askerlik Durum Belgesi

(1994,1995, 1996, 1997….. ve sonrası doğumlu öğrencilerinden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.)

4)      1 adet vesikalık fotoğraf  ( ikinci Üniversite için 4 fotoğraf istenmektedir. )

(Fotoğraflar son 6 ay içinde, önden, öğrenciyi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflarınızın arkasına adınızı-soyadınızı ve TC kimlik numaranızı yazmayı unutmayınız)

5)      Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine dair banka dekontu veya ATM çıktısı

(Ödemeler Öğrenci Otomasyon Sisteminden Referans Numarası alınarak Halk Bankasına yapılmaktadır.)

GönderimAdresi :İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Bozdoğan Kemeri Cad.No:1Vezneciler/Fatih /İSTANBUL.

MNG Kargo İÜ AUZEF öğrencilerine indirim uygulamaktadır. )

NOT:Kargo ile gönderilecek evraklarda son gönderim tarihi 24 Ekim 2014 Cuma günüdür. (Evrakları belirtilen tarihler aralığında kargo ile gönderen öğrencilerin işlemlerinde kargo gönderim tarihi dikkate alınacaktır.)

2. Üniversite Kapsamında Kayıtlar;

İnternet üzerinden Ön Kayıt, harç ücretlerinin ödenmesi ve evrakların teslimi ile kesin kayıt 01.08.2015 – 15.01.2015 tarihleri içinde yapılacaktır.

Açık Öğretim programlarına kayıt olmak için öncelikle, YGS puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan almış olmak ve kontenjan sınırına göre taban puanlar dikkate alınarak tercih etmek ve yerleştirilmek gerekmektedir. 

05 Ağu 2015 - 01:41 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?