Merkez Bankası Enflasyon Hakkında Flaş Açıklama

Merkez Bankası'ndan yapılan son dakika açıklamada, Enerji fiyatları uluslararası petrol fiyatlarında toparlanmaya bağlı artarken gıda yıllık enflasyonu yatay bir seyir izlemiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, temel mal enflasyonunun tüm alt gruplarda yükselirken, hizmet enflasyonu normalleşme sürecinin etkilediği kalemler öncülüğünde daha çok arttığını bildirdi.

TCMB Haziran ayına dair 'Fiyat Gelişmeleri' raporunu yayımladı

Raporda, Tüketici fiyatları Haziran ayında yüzde 1,13 oranda arttığı, yıllık enflasyon 1,23 puan yükselerek yüzde 12,62 olduğu hatırlatıldı.

Raporda, Enerji fiyatları uluslararası petrol fiyatlarındaki toparlanmaya bağlı artarken gıda yıllık enflasyonu yatay bir seyir izlemiştir.

Bu görünüm altında B ve C göstergeleri yıllık enflasyonu ve eğilimi yükseldi

Raporda şu bilgiler verildi: Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 1,13 oranda artmış ve yıllık enflasyon 1,23 puan yükselerek yüzde 12,62 olmuştur. Bu dönemde B ve C endeksleri yıllık değişim oranları sırasıyla 0,74 ve 1,32 puan artarak yüzde 11,95 ve yüzde 11,64 olarak gerçekleşmiştir.

Alt grupları yıllık tüketici enflasyon katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre temel mal ve, enerji  hizmet katkıları sırasıyla 0,58 ve, 0,45 ile 0,23 puan artmış, gıda grubunun katkısında belirgin bir değişim olmamıştır.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle üç aylık ortalamalara göre B ve C göstergelerin eğilimlerinde artış gözlenmiştir. Bu dönemde, hem hizmet hem de ise temel mal grubunda enflasyon eğilimi yükselmiştir.

Hizmet fiyatları Haziran ayında yüzde 2,09 oranda artmış, grup yıllık enflasyon 0,48 puan yükselişle yüzde 11,76 olmuştur. Yıllık enflasyon kira dışında alt gruplarda artmış ve, en belirgin yükseliş ulaştırma grubunda kaydedilmiştir.

Ulaştırma hizmetlerinde normalleşme süreciyle birlikte uçak bileti (yüzde 12,39) ve şehirlerarası otobüs ücretlerinde (yüzde 23,52) artışlar öne çıkmıştır. Kapasite sınırlamasına tâbi olan lokanta ve otel grubunda, gerek yiyecek ve içecek hizmetlerinde gerekse konaklama hizmetlerinde fiyatlar yükselmiştir.

Diğer hizmetler grubunda eğitim ve paket turlar olmak üzere berber ve kuaför hizmetleri fiyatlarında artışlar dikkat çekmiştir. Haberleşme hizmetleri fiyatlarında ise artışta posta hizmetleri olmak üzere, telefonla görüşme ve internet ücreti öne çıkmıştır. Kira yıllık enflasyonunda yavaşlama eğilimi bu dönemde devam etmiştir.

Temel mal grubu yıllık enflasyon Haziran ayında 2,13 puan artarak yüzde 11,39 olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükselmiş, fiyatlar üzerinde birikimli döviz kuru etkileri salgına bağlı birim maliyet artışları normalleşme süreciyle birlikte bazı gruplara yönelik güçlenen talep de etkili olmuştur.

Dayanıklı mal grubu fiyatları, otomobil, beyaz eşya ile diğer elektrikli ve elektriksiz aletlerin öncülüğünde yüzde 2,88 oranda artarken, giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarındaki değişim yüzde 1,15 ile tarihsel ortalamanın üzerinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde diğer temel mallarda fiyatlar bir önceki aya göre belirgin bir oranda artmıştır.

Enerji grubu fiyatları Haziran ayında yüzde 2,62 oranda artmıştır. Bu dönemde uluslararası petrol fiyatlarındaki toparlanmaya bağlı olarak akaryakıt ve tüpgaz fiyatları sırasıyla yüzde 6,59 ve yüzde 3,58 oranda yükselmiştir.

Ayrıca bu dönemde şebeke suyu fiyatları yüzde 1,75 oranda artış kaydetmiştir. Bu gelişmeler enerji yıllık enflasyon 3,89 puan yükselerek yüzde 9,12’ye kadar ulaşmıştır.

Gıda ve alkolsüz içecekler olmak üzere yıllık enflasyonu Haziran ayında 0,06 puan artarak yüzde 12,93 olmuştur. İşlenmemiş gıda fiyatlarında mevsimsel düşüşün geçen yıla göre daha sınırlı olması neticesinde grup yıllık enflasyon yüzde 12,29’a çıkmıştır.

Yaşanan bu gelişmede, taze meyve yıllık enflasyonunda azalışa karşın, sebze yıllık enflasyon yüzde 21,39’a çıkması belirleyici olmuştur. Diğer işlenmemiş gıda grubunda bakliyat, kuruyemiş ve pirinç fiyatlarında yükselişler devam ederken son aylarda belirgin olarak artan kırmızı et fiyatları Haziran ayında gerilemiştir.

İşlenmiş gıda grubunda aylık fiyat artışı son döneme göre daha çok ılımlı gerçekleşirken (yüzde 0,58), baz etkisi desteğiyle işlenmiş gıda yıllık enflasyon yüzde 13,41’e gerilemiştir. Bu gelişmelerle taze meyve ve sebze dışı gıda grubunda yıllık enflasyon azalışı devam etmiştir.

Asgari maktu özel tüketim vergisinin Mayıs ayında yükseltilmesinin bu döneme sarkan etkisiyle tütün ürünleri fiyatları Haziran ayında yüzde 0,92 oranda artmış, bu grupta yıllık enflasyon bir miktar yükselmiştir.

Yİ-ÜFE

Yurt içi üretici fiyatları Haziran ayında yüzde 0,69 oranda artmış, yıllık enflasyon yüzde 6,17 olmuştur. Yakın zamanda döviz kuru görünümüne bağlı olarak petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatları mevsimsellikten arındırılmış eğilimi bu dönemde azalmıştır.

Ana sanayi grupları incelendiğinde, yıllık enflasyon dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarında gerilerken, enerji ve sermaye malları gruplarında ise yükselmiş, ara malında yataya yakın seyretmiştir.

Aylık bazda, enerji fiyatlarında artışta uluslararası petrol fiyatlarında görünüme bağlı olarak rafine edilmiş petrol ürünleri ve ham petrol gaz imalatı fiyatları belirleyici olmuştur.

Sermaye malları grubunda motorlu kara taşıtlarıyla parça ve aksesuarların yanı sıra makineler dayanıksız tüketim mallarında fırın ürünleri ve unlu mamul fiyatlarında artışlar etkili olmuştur.

Ara mallar fiyatlarında düşüşte demir-çelik ve ferro alaşımlar, tekstil ipliği, temel kimyasallar ve kâğıt ürünleri öne çıkarken dayanıklı tüketim malları fiyatları başka yerlerde sınıflandırılmamış ulaşım araçları öncülüğünde gerilemiştir. Haziran ayında üretici fiyatları yıllık enflasyon artarken ana eğilimi yavaşlamıştır.

06 Tem 2020 - 13:43 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?