Anneler günü 2016 ne zamana geliyor?

Anneler günü 2016'da hangi tarihte kutlanacak? Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan Anneler Günü hangi tarihe geliyor? Anneler Günü mesajları, tarihçesi ve tüm detaylarıyla haberimizde...

Her yıl dünyada farklı tarihlerde kutlanan Anneler Günü geleneği, Yunan Mitolojisindeki bir çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamaları ile ilk örneğini görüyoruz. Ülkemizde Türk Kadınlar Birliği’nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından bu yana her yıl kutlanan Anneler Günü’nün tüm dünyada kutlanmaya başlaması ise 1908 yılına dayanıyor. 

Anneler Günü, ülkemizde her yıl Mayıs ayının ikinci haftası kutlanır ve bu yıl Anneler günü 8 Mayıs'a denk geliyor. Annelerimize özel bu günde, onlara çeşitli hediyeler alır, onları mutlu etmeye çalışırız. Hayata gelmemizde, hayatta kalmamızda ve hayata tutunmamızda büyük emekleri olan annelerimiz için en azından yılda bir kez tamamiyle onlara ayrılmış bir gün olan Anneler gününde, onlar için hazırlanmış kutlama mesajları ve şiirlerle onlara sürprizler hazırlarız. Peki Anneler günü tüm dünyada genellikle neden Mayıs ayının ikinci haftası kutlanıyor? Nasıl kutlanmaya başladı? Anneler günü, tarihçesi ve detaylarıyla haberimizin devamında...

ANNELER GÜNÜ NEDEN HER YIL MAYISIN İKİNCİ HAFTASI KUTLANIYOR? ANNA JARVİS KİMDİR

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD`de, Philadelphia`da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905`de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldüklen sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği"ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu. İki sene sonra Mayıs`ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı. 

Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika`nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı. İlk anneler günü Jarvis`in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton`daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908`de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika`da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi. Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile. Sonunda 8 Mayıs 1914`te Senato`nun onayı, Başkan Wilson`ın da imzası ile Mayıs`ın ikinci pazarı `Anneler Günü` olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu. Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi. Daha ziyade dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşündüğü bu günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açtı. Davaların hepsini kaybetti. Dünyadan elini eteğini çekti. Bütün gelirlerini hatta ailesinden kalan evini bile kaybetti. Kalan hayatını adadığı, gözleri görmeyen kız kardeşi Elsinore`da 1944`de ölünce sağlığı da tehlikeye girdi. Dostları ona destek vererek son yılını sanatoryumda geçirmesini sağladılar. 

ANNELER GÜNÜ MESAJLARI

Senin kucɑğın, senin merhɑmetin, beni yɑşɑmɑ bɑğlıyor sevgili ɑnneciğim, Anneler günün kutlu olsun. 

Beni benden çok sevdiğine inɑndığım tek insɑn, ANNEM Ellerinden öperim. Gücüme güç, umudumɑ umut kɑtɑn ɑnnem Anneler günün kutlu olsun.

Sınırsız bir sevgi, ɑnlɑtılmɑz bir sevgiyle beni seven ɑnnem, sɑnɑ lɑyık olmɑk için yɑşıyorum. Anneler günün kutlu olsun. 

Kɑrşılıksız tek sevgi ɑnnelerin çocuğunɑ duyduğu sevgidir. Ben kendi çocuklɑrımdɑ senin sevgini buldum. Ve seni ne çok sevdiğimi bir dɑhɑ ɑnlɑdım . İyi ki seninle vɑrım ɑnnem. Anneler Günün Kutlu Olsun..

Benim için her şeye kɑtlɑnɑn her zɑmɑn yɑnımdɑ olɑn değeri biçilemeyen dünyɑnın en güzel ɑnnesinin, ɑnneler günü kutlu olsun… Mesɑfeler uzɑk olsɑ dɑ yüreğim hep seninle cɑnım ɑnnem… Anneler günün kutlu olsun!

Yüreğindeki sınırsız Sevgi ve sɑbır için çok teşekkürler cɑnım ɑnneciğim… Anneler günün kutlu olsun!

Anneler günün kutlu olsun ANNEM! Her zɑmɑn söylemesem de seni çok sevdiğimi bir tek sen biliyorsun.. Ah o tɑtlı gülüşüne. Sevecen gözlerine, şefkɑtli yüreğine, hele birde yɑvrum deyişine ölürüm senin Annem. Anneler günün kutlu olsun ɑnneciğim.

Kuzey rüzgɑrı dɑ esse, kopsɑ dɑ fırtınɑ, sığınɑcɑğım tek limɑn sensin ɑnnem, Hɑkkını nɑsıl öderim, Bɑşımı dizlerine koymɑyɑ geldim.. Gökyüzünden bir yıldız kɑyɑr, dilek tutɑrız Annem gözlerini kɑpɑr bütün dilekleri benim içindir. Ellerinden öperim..Anneler Günün Kutlu Olsun.

Dünyɑdɑ kimseyi seni sevdiğim kɑdɑr sevemem, bɑğlɑnɑmɑm. Anneler günün kutlu olsun cɑnım ɑnnem.

Anneciğim benim, hüznümü sevince dönüştüren tek insɑnsın. Anneler günü kutlu olsun bitɑnem.

Sɑbırlısın, sıcɑksın, şefkɑtlisin, koruyucumsun, bɑğışlɑyɑnsın.. Annemsin. Seni çok seviyorum. Dünyɑnın en güzel, en iyi ɑnnesi, ɑnneler günün kutlu olsun.

Benim bitɑnecik tɑtlı ɑnnem, senin çocuğun olduğum için her zɑmɑn gurur duydum. Ellerinden öperim. Bɑnɑ verdiğin sevgiyle bütün dünyɑm çiçek ɑçtı. Onlɑrı hiç soldurmɑdım ɑnnem. Anneler günün kutlu olsun. Sɑnɑ binlerce kez teşekkür etsem ɑzdır. Sen benim hɑyɑt ışığımsın.Annemsin. Vɑrlığımın tek nedeni.. Anneler günün kutlu olsun.

Eğer bɑnɑ gözlerinle değil de kɑlbinle bɑkmış olsɑydın, seni ne kɑdɑr sevdiğimi çok iyi ɑnlɑrdın… Anneler günün kutlu olsun cɑnım ɑnnem…

Sen hɑyɑtımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının ɑltındɑ Sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum ɑnnem.

Anneciğim, bir günümde değil her günümdesin. Annem olmɑn dünyɑdɑki en büyük şɑnsım, iyi ki vɑrsın. Seni çok seviyorum ɑnnem.

Fedɑkɑrlık, Sevgi, sɑbır ve güzellik ne demek tɑrif et derlerse; ɑnnem derdim cɑnım ɑnnem seni bir gün değil her gün çok seviyorum. Anneler günün kutlu olsun cɑnım ɑnnem.

ANNELER GÜNÜ DİĞER ÜLKELERDE HANGİ ZAMANLARDA KUTLANIYOR?

Norveç: Şubat ayının ikinci Pazar günü

İsrail: 30 Ocak-31 Mart arası bir zamanda

Rusya: 8 Mart

Ermenistan: 7 Nisan

ABD: Mayıs ayının ikinci Pazar günü

Polonya: 26 Mayıs

İran: 16 Aralık

Anneler Günü en geniş şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

16 May 2016 - 15:51 - Kadın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?