Üzerine Yemin Edilen 10 Gece Geliyor - Zilhicce Ayının 10 Salih Ameli

Zilhicce ayının 10 gecesi ve ilk 9 günü, Kur’an’ın üzerine yemin ettiği bir zaman dilimidir. “Ve on geceye yemin olsun ki!” (Fecr Sûresi, 89/2)

Rahmet, mağfiret ve bereket günleri olan bu özel zaman dilimlerini Efendimiz (S.A.V.) bize şöyle anlatmıştır: 

“Allah (cc) katında çokça ibadet edilecek ve salih amel işlenecek günler içerisinde, Zilhicce’nin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur.” (Buhari, İdeyn, 11; Ebû Davûd, Savm, 61; Tirmizi, Savm, 52)

“Kendisinde salih amel işlenen günlerin Allah’a en sevimlisi bu günler yani (Zilhicce’nin ilk) on günüdür” dedi. Sahabîler: “Ya Resulullah! Allah yolunda yapılan cihad da mı (o günler kadar sevimli) değildir?” diye sordular. Resulullah (S.A.V): 

“Evet, Allah yolunda yapılan cihad da! Ancak canı ve malı ile cihada çıkıp da onlardan hiçbir şeyi geri döndürmeyen (yani şehid olan) hariç” diye cevap verdi. (Buhari, Fadli’l-Amel, 11; Tirmizi,  Sıyam, 52, İbni Mace, Sıyam, 39)

Beyhaki’nin Şu’âbü’l-İman’ında geçen bir rivayette ise Efendimiz (S.A.V):

“Ayların efendisi Ramazan, saygıya en layık olan ise Zilhicce’dir.” buyurdu. 

(Beyhakî, Şu’âbü’l-İmân, c. 3, s. 355)

Buradan yola çıkarak bazı alimler, Zilhicce için ‘Küçük Ramazan’ demişlerdir. Eğer Zilhicce Ramazansa, onun kadir gecesi hangi gündür? Zilhicce’nin kadir gecesi, yani en bereketli gecesi, elbette Arefe günüdür.

Bugün için de Efendimiz (S.A.V) buyuruyor ki: “Allah (cc), hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azâd etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: “Bunlar ne istiyorlar?” der. (İstekleri onlara verilir)” (Müslim, Hacc, 436)

Efendimiz’in (S.A.V.) 10 yıl terbiyesinde bulunan Enes b. Malik bir gün şöyle diyecektir: 

“Vallahi ben Efendimiz’den bu konuda öyle şeyler duydum, öyle şeyler gördüm ki, Zilhicce’nin ilk on günü benim katımda bin güne bedeldir. Ve Arafat günü 10.000 güne bedeldir.”

Abdullah b. Mes’ûd bir gün şöyle diyecekti: “Allah, günlerden dördünü, aylardan dördünü, kadınlardan da dördünü seçkin kılmıştır.”

Günlerden dördü: Cuma günü, Arefe günü, Ramazan bayramı günü ve Kurban bayramı günüdür.

Aylardan dördü: Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir.

Kadınlardan dördü ise, Firavun’un hanımı Asiye, İsa’nın annesi Meryem, Huveylid’in kızı Hatice, Resulullah’ın kızı Fatıma’dır.

Bu beyanlardan yola çıkarak İmam Evzaî şöyle demiştir: “Bugünlerde ibadet çok önemlidir. Çünkü bu konuda Efendimiz’den ve Sahâbe’den bize birçok haber ulaşmıştır.”

Biz de bu güzel günleri, gündüzünü oruçlarla, gecelerini ibadetle geçirelim inşallah…

Zilhicce Ayının 10 Salih Ameli…

– Hacların Yaşatılması
– Muhasebelerin Yapılması
– Tevbelerin İzharı
– Farzların İkamesi
– Nafilelerin İhyası
– Oruçların İnşası
– Duaların Arttırılması
– İnfakların Ziyadeleştirilmesi
– Kurbanların Edası
– Zikirlerin Çoğaltılması

Allah’ın (cc) rahmetine her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz şu günlerde, başta memleketimiz olmak üzere, ümmet coğrafyamızın tamamına dua edelim. Mevla şimdiden yapacağımız tüm ibadetleri kabul buyursun.

14 Eyl 2015 - 20:45 - Gündem



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.



Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?