Ergenlik dönemi çocuklarının internette geçirdiği zamanın kısıtlanması şart

Günümüzde ergenlik dönemine giren çocuklar ile aileleri arasında ciddi çatışmalar yaşanmaktadır. Aileler, çocuklarıyla iletişimi hiçbir zaman kesmemelidir.

Çocuklarda bedensel değişimlerinde görüldüğü 12-13 yaşlarında başlayan ergenlik dönemi 19-20 yaşlarına kadar sürebilmektedir. Çocuklarda ergenlik döneminin ne zaman sona erdiğine dair ise kesin bir görüş yoktur.

Ergenlik Döneminde Görülen Değişimler

Ergenlik döneminde görülen nörohormonal değişikliklere bir takım zihinsel değişikliklerde eşlik etmektedir. Çocukların muhakeme etme, yargılama vb. yüksek mantık kabiliyetlerinde ergenlik dönemi ile birlikte ciddi gelişimler görülür. Ayrıca sosyal normlarında bilincine varan çocuk, kendisini ailesine bağlı hissetse de ailesinden bağımsız biri haline gelmeye başlar. Cinsiyetinin ve dış görünümünün de bilincine vararak kendisini çevrelerindekileriyle kıyaslamaya başlar. Sosyal ilişkilerinde fark edilir değişimler olur. çevresindeki insanların ne düşündüğünü anlamaya ve merak etmeye başlar.  

Ergenlik Döneminde Sık Görülen Sorunlar

Kız çocuklarının ergenliğe verdiği psikolojik tepki ile erkek çocuklarının ergenliğe verdiği psikolojik tepki birbirinden çok farklıdır. Ergenlik dönemine erken giren kız çocukları, soyal olarak da daha erken olgunlaşırlar. Erkek çocuklarının ergenlik dönemindeki biyolojik ve hormonal gelişimleri daha yavaştır. Sonuç itibariyle ergenlik döneminin düşünsel, duygusal ve sosyal yansımaları çocukluk dönemine göre çok farklı olmaktadır.

Ülkemizde ailelerin, lise eğitimine karar verirken çocuklarına yaptığı aşırı baskı ergenlik problemleriyle de yüzleşme sağlıyor. Ergenlik döneminde en sık karşılaşılan problemler ise aşırı stres, okul tercih ederken bir türlü karar verilememesi ve geleceğe dair duyulan kaygılardır. Yine ergenlik dönemine giren çocuklar, bedenleriyle ilgili ciddi endişeye kapıldıklarından iyi görünmediklerini ve kilolu olduklarını düşünürler. Aileler tarafından çocukluk döneminde fark edilemeyen dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğü gibi problemler özellikle ailelerin yaptığı okul baskısıyla daha da derinleşiyor. Aile içerisinde iletişim sıkıntısından kaynaklanan çatışmalar, ergenlik döneminde çocuğun internette geçirdiği aşırı zamanın ailede yarattığı kaygı, alkol ve madde kullanımı ergenlik döneminin diğer ciddi sorunlarıdır.   

Değer Yargıları Aile İçi Çatışmaya Neden Olabilir

Ergenin ve ailenin özellikleri, ergenin arkadaş grubu ile okuldaki ortamı aile içerisinde yaşanabilecek çatışmaların şiddetine etki eden temel faktörlerdir. Zaman zamanda değer çatışmaları görülebilir. Ailenin sosyo-kültürel yapısıyla, çocuğun değerlerinin birbiriyle uyuşmaması çok ciddi çatışma nedenidir. Ailelerin, kendi dediklerinde direterek çocuğa baskıcı yaklaşması yapılan en öenmli hatalardandır. Çünkü bu baskıdan kurtulmak isteyen çocuk, ailesinden uzaklaşabilir ya da ailesine karşı isyankar tavırlar sergileyebilir.

İnternetteki Ciddi Tuzaklara Karşı Dikkatli Olunmalı

Günümüzde ergenlik dönemine giren gençlerin, sosyal medyayı ve interneti aktif kullanması engellenemez bir hale geldi. Bunun zararları olsa da faydalarını da yok saymamak gerek. Ancak aileler, çocuklarının interneti hangi amaçla ve ne kadar zaman kullandığını takip etmelidir. Çünkü internet ortamı çok ciddi tuzaklar barındırır. Aileler fark etmese de çocuklar üzerinde ciddi bir baskı unsuru olabilir. Çocukların, kendilerine rol model olarak sosyal medyada takip ettikleri ünlüleri alması onları, beden imgesinde mükemmeliğe itebilir. Bu hususta ailelere düşen en önemli görev çocuklarına başkaları gibi olmaktansa, kendileri olmaları hususunda tavsiyelerde bulunmalarıdır. Tabii bu tavsiyelerin çocuğa benimsetilmesi çok zordur. Ancak ailelerin, çocuklarıyla iletişimi hiçbir zaman koparmaması gerekir.  

Aileler İnternet Kullanımında Çocuğa Nasıl Yaklaşmalı

Aileler, bu konuda çocuklarına tatlı-sert bir yaklaşım sergilemelidir. İnterneti hepten yasaklamaktansa, zaman limtleri konulması daha mantıklıdır. İnternet kullanımı günlük programlanmalıdır. Denetim ise kesinlikle olmalıdır. Çocuk, belirlenen programa uyuyursa ödüllendirilmelidir. Bu konuda çocuğa en iyi rol model anne ve babadır. Onlarda, internette geçirdikleri sürelere dikkat etmelidir. Böylelikle çocuk üzerinde daha etkili olurlar. Ayrıca elektronik cihazlardan uzak vakit geçirmekte önemlidir.

 

11 Kas 2019 - 16:47 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Canlı Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (212) 288 77 85
Reklam bilgi


Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?