Asgari ücret için 3 sendika birleşti! "Amaç insan onuruna yakışır bir maaş"

Asgari ücret görüşmeleri öncesi işçi sendikaları birleşti. Sendikalar işçi onuruna yakışır bir maaş istiyorlar.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

Türk-İş bu zamana kadar asgari ücret komisyonuna tek başına katılıyordu. Bu sene ise Hak-İş ve DİSK'i de yanına alan Türk-İş güç birliği yaptı. 3 işçi konfederasyonu yaptığı ortak açıklama ile beklentilerini açıkladı. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret talep eden işçi temsilcileri, pandemi gerekçesiyle asgari ücretin düşük belirlenmesini kabul etmeyeceklerini belirterek, asgari ücretten vergi alınmaması, kısa çalışma ödeneği ve nakit desteğinin de asgari ücret düzeyinde belirlenmesini istediler. İşçiler, işverene verilen istihdam teşviklerinin işçilere de uygulanması talebinde bulundu.

SÜRECİ ÜÇ SENDİKA BİRLİKTE GÖTÜRECEK

Yasalar gereği asgari ücret toplantılarına tek işçi temsilcisi katılıyordu. Bu sene daha güçlü bir ses getirmek için 3 sendika birleşti ve süreci beraber götürecek. 3 konfederasyonun belirlediği ilkeler doğrultusunda pazarlık sürecini yürütecek.

"GERÇEK GEÇİM ÜCRETİ İSTİYORUZ"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun ortak imzasıyla alınan kararları açıklayan 3 işçi konfederasyonu, pandemi sürecinin başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdığını belirtti. Çalışanların milli gelirden aldığı payın düştüğüne işaret eden işçi temsilcileri, yeni asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir ‘geçim ücreti' olarak tespit edilmesini istediklerini söylediler.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Belirlenecek asgari ücretin asgari ücretlilerin yanı sıra işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği alan hak sahiplerini de doğrudan etkilediğine işaret eden 3 konfederasyon lideri, “Asgari ücret bir pazarlık ücreti değildir. İşçinin ailesiyle birlikte insanca yaşamasını sağlayacak gelirdir” uyarısını da yaptılar. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını dün yaptı. Toplantıların ikincisi 15 Aralık'ta, üçüncüsü 22 Aralık'ta yapılacak.

VERGİSİZ ASGARİ ÜCRET

3 işçi konfederasyonunun ortak talepleri şöyle:

-Ücret belirlenirken salgın koşullarının yarattığı gelir kaybı dikkate alınmalıdır.

-Asgari ücret, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanmalıdır. Bu ücretten yapılacak vergi, sosyal güvenlik vb. kesintiler net tutarın üzerine ilave edilmeli ve yıl boyunca asgari ücret açıklanan bu net ücretin altına düşmemelidir.

-Ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır.

-Devlet çalışanlar arasında ayrım yapmamalı, kamuda geçerli en düşük aylık tutarını asgari ücret belirlenirken dikkate almalıdır.

-İşverenlere sağlanan sosyal güvenlik prim desteğinin bir benzeri işçilere de verilmeli ve işçilerin sosyal güvenlik haklarında bir kayıp yaratmayacak şekilde işçi SGK prim payı 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmalıdır.

-Pandemi koşullarında işsizlik sigortasından işçilere yapılan kısa çalışma ödeneği, nakdi gelir desteği ve işsizlik sigortası ödemelerinin alt sınırı asgari ücret olmalıdır.

-Sosyal devlet ilkesi gereği aile yardımı, çalışmayan eş için de uygulamaya konulmalı, sendikal örgütlenmenin olduğu işyerleri için asgari ücret teşviki uygulanmalıdır.

05 Ara 2020 - 11:57 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?