Operasyon için gittiği gece kulübünde tanıştığı kadına aşık olan polise ceza!

Gece kulübüne operasyon için giden polis burada tanıştığı bir kadına aşık oldu. Bu kadın ile birliktelik yaşamaya başlayan evli polis memuruna verilen 16 ay kıdem durdurma cezasını Danıştay onayladı.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

Görevli olarak gittiği gece kulübünde tanıştığı kadınla duygusal ilişki yaşayan evli polis memuruna, “Hizmet dışında resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmak” davranışını işlediği için 6 ay kısa süreli kıdem durdurma cezası verildi.

İL POLİS DİSİPLİN KURULU CEZAYI 16 AYA ÇIKARDI

Polis memurunun işlediği suç Valilik İl Polis Disiplin Kurulu’na taşındı. Burada karar yaptığı görevin niteliği ve mahiyeti icabı, toplum içerisinde daha özenli ve dikkatli davranması, kendisini, mesleğini ve bağlı olduğu kurumu zor durumda bırakacak hal ve durumlardan kaçınması gerektiği dikkate alınarak Valilik İl Polis Disiplin Kurulu'nca Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü’nün 14. maddesi uyarınca 16 ay uzun süreli kıdem durdurmaya çevrildi.

İDARE MEHKEMESİ REDDETTİ DOSYA DANIŞTAY’A TAŞINDI

Alınan ceza kararını bozmak için polis memuru cezanın iptali talebiyle İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme ise davanın reddine hükmetti. Bunun üzerine polis memuru dosyayı Danıştay’a taşıdı. Dava dosyasını yeniden inceleyen Danıştay 5. Dairesi, mahkeme kararını onadı.

OLAY POLİS MEMURUNUN EŞİ VE ÇEVRESİ TARAFINDAN DA BİLİNİYOR!

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Memur olan davacı, görevli olarak gittiği içkili eğlence yerinde tanıştığı kadınla duygusal ilişki içerisine girmiştir. Davacıyla kadın arasında cinsel ve duygusal ilişki yaşandığı, bu durumun davacının eşi ve çevresi tarafından da bilindiği, akabinde yaşanan süreçte konunun adli bir vakıa haline geldiği ortadadır. Davacının, mesleki etik anlayışının ve basiretli bir polis memurunun davranış biçiminin tamamen dışına çıktığı, görev icabı bulunduğu mekanları, özel hayatın sınırları içinde kalması gereken ilişkiler için kullandığı ve bunun sonucunda da adli olaylara sebebiyet verdiği anlaşılmaktadır. Davacının yapmış olduğu görevin niteliği ve mahiyeti icabı, toplum içerisinde daha özenli ve dikkatli davranması, kendisini, mesleğini ve bağlı olduğu kurumu zor durumda bırakacak hal ve durumlardan kaçınması gerekmektedir.

“HUKUKA AYKIRILIK BULUNMADIĞI SONUCUNA VARILMIŞTIR”

Usulüne uygun olarak yürütülen disiplin soruşturması ile ortaya konulan olayın meydana geliş biçimi ve sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, davacı hakkında isnat olunan fiilin sabit olduğu görülmekle, geçmiş sicili de dikkate alındığında tekerrür hükmü uygulanarak 16 ay uzun süreli durdurma cezasıyla tecziyesine ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINMIŞTIR!

Temyizen incelenen karar usul ve hukuka uygun olup, dilekçede ileri sürülen temyiz nedenleri kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte görülmemiştir. Davacının temyiz isteminin reddine, davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi'nin temyize konu kararında, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 49. maddesinde sayılan bozma nedenlerinden hiçbirisi bulunmadığından anılan Mahkeme kararının onanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

05 Mar 2021 - 11:42 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?