2021 Adli tatil ne zaman başlıyor? Adli tatilde hangi davalar görülecek?

2021 Adli tatil ne zaman başlıyor sorusunun yanıtı şimdiden vatandaşlarca araştırılmaya başlandı. Adli tatil süresi boyunca adliyelerde görev alacak olan nöbetçi mahkemeler acil nitelik taşıyan davaları görmeye devam edecek. Peki Adli tatil ne zaman başlıyor? Adli tatilde hangi davalar görülecek?

Melek Eren
Melek Eren Tüm Haberleri

Adli tatil için geri sayım başlarken adliyede ya da mahkemede işi olan vatandaşlar da araştırmalarına başladı. 2021 Adli tatil ne zaman başlıyor, adli tatilde hangi davalar görülecek gibi soruların yanıtı arama motorunda vatandaşlarca yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki 2021 Adli tatil ne zaman başlıyor? Adli tatilde görülecek davalar neler?

2021 Adli tatil ne zaman başlıyor?

Adli tatil, yargı çalışanlarının toplu izne çıkması anlamına geliyor. Her yıl aynı tarihler arasında yapılan adli tatil 20 Temmuz tarihinde başlıyor ve 31 Ağustos tarihine kadar devam ediyor. Adli tatil, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda da geçiyor ve adli tatil süresi başlıklı 102. maddeye göre düzenleniyor.

Adli tatilde hangi davalar görülüyor?

Adli tatil süresi boyunca yani 20 Temmuz 31 Ağustos tarihleri arasında mahkemelerde sadece acil olan davalar görülmeye devam ediyor. Adli tatilde görülen davalar şu şekilde;

Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:

  1. a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.
  2. b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.
  3. c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

  1. d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.
  2. e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.
  3. f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.
  4. g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

  1. h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

(3) Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

(4) Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

MADDE 104- (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.

 

21 May 2021 - 14:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?