Bakan Elvan : Ekonomik istikrarın korunması için banka dışı kredi piyasasının varlığı önemli

Finansal Kurumlar Birliği 9. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, açıklamalarda bulundu. Elvan, "Varlık yönetim şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacak, altyapı çalışmaları devam ediyor" dedi.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomik istikrarın korunması için aktif bir şekilde çalışan kredi piyasasının varlığına ihtiyaç duyulduğunu belirten Elvan, banka dışı mali kuruluşların varlığı ve etkinliğinin önemli olduğunu dile getirdi.

KREDİ PİYASINA DUYULAN İHTİYAÇ

Kiralama, faktoring, tüketici finansman şirketleri ile bu çatı altına yeni giren tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketleri önemli bir fonksiyon üstlendiğini ifade eden Elvan açıklamasında, "Bu şirketler bankacılık sektörü kaynaklarına erişimde zorluk yaşayan kesimlere nefes oluyor. Buradan sağlanan fonlar özellikle KOBİ’lerimizin; işlerini büyütmelerine, istihdamı artırmalarına ve ekonomiye katma değer oluşturmalarına imkan tanıyor" açıklamasında bulundu.

‘VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNİN KAPASİTESİNİ ARTIRACAK ADIMLAR ATILACAK’

Finansal çeşitliliği arttırmak için çalıştıklarını ifade eden Elvan, "Mali piyasalarımızda, büyük ağırlığı hala ticari bankalar alıyor. Hatta burada bile belirli sayıda büyük bankada yoğunlaşma söz konusu. Örneğin bankacılık sektörümüzde en büyük 5 bankanın aktif toplamı, sektörün yaklaşık yüzde 55’ini oluşturuyor. Banka dışı mali kesimin payına baktığımızda ise oldukça zayıf bir performans görüyoruz. 2020 yılsonu itibariyle banka dışı mali kuruluşların finansal sektördeki payı yalnızca yüzde 2,2 düzeyinde gerçekleşti. Bahsettiğim bu görünüm arzu ettiğimiz bir finansal piyasa yapısı değildir. Bizim beklentimiz banka dışı mali kuruşlarımızın, hem pazar payı hem de ürün çeşitliliği bakımından çok daha etkin olmasıdır" ifadelerini kullandı.

YENİ EKONOMİK REFORM PAKETİ

Ekonomik reform paketinde kredi imkanlarının arttırılması için pakete yeni çözümler eklediklerini ifade eden Elvan, "Kredi piyasamızın aktif kalitesinin daha da güçlendirilmesi amacıyla, Varlık Yönetim Şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacak. Bu kuruluşlarımızın daha sağlıklı bir mevzuat altyapısına sahip olması konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu şirketlerin kısa zamanda “Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman Ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu” kapsamına alınarak, güçlü bir yasal zeminde faaliyet göstermeleri için teknik çalışmalarımızı hızlandırdık." dedi.

‘KAYNAK İHTİYACI İÇİN SERMAYE PİYASALARI DEĞERLENDİRİLMELİ’

Elvan açıklamasının devamında, "Şirketlerimizin en önemli sorunlarının zayıf sermaye yapısı ve dış kaynaklara erişim zorluğu olduğunu biliyoruz. Kaynak sıkıntısının giderilmesinde, sermaye piyasaları mutlaka ciddi bir alternatif olarak değerlendirilmeli. Şirketlerimiz, varlığa dayalı menkul kıymet ihracı yoluyla fon elde etme imkânlarını denemeliler. Şimdiye kadar genellikle bankalarımızın kaynak sağladığı bu yöntemi banka dışı mali kuruluşlarımızın da uygulamasını temenni ediyoruz. Bu noktada mevzuat altyapımızda bir eksiklik bulunmuyor. Ancak gerekli olması halinde her türlü tedbiri hızlı bir şekilde almaya da hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum." ifadelerine yer verdi.

‘ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR FONLARDAN BANKA DIŞI FİNANS SEKTÖRÜ DE YARARLANMALI’

Elvan açıklamasının sonunda banka dışı uluslararası finans sektöründen yararlanılması gerektiğine dikkat çekerek, "Küresel sürdürülebilir finans piyasasının önümüzdeki dönemlerde yıllık 7 trilyon ABD doları bir büyüklüğe erişeceği tahmin ediliyor. Buralardan elde edilecek düşük maliyetli fonlar; hem banka dışı finans sektörünün gelişimine katkıda bulunacak hem de reel sektörümüzün sürdürülebilir iş modellerine geçişini hızlandıracaktır. Bugün bazı bankalarımız söz konusu piyasalarda yeşil tahvil ve sukuk ihracını başarıyla gerçekleştiriyor. Benzer şekilde banka dışı mali kuruluşlarımızın da bu piyasadan faydalanmasını amaçlıyoruz." açıklamasında bulundu.

 

28 Haz 2021 - 13:39 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?