Dünya yangınlarla boğuşuyor

Dünya bu yıl yaşanan orman yangınları ile kavruluyor. Başta Avrupa, ABD, Rusya Meksika, Kanada ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere bu yıl içinde yaşanan yangınlardan milyonlarca hektar ormanlık yok olurken, aktif yangınlarda mücadele hala sürüyor.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

Avrupa kıtası ve çevresindeki diğer ülkelerde meydana gelen orman yangınlarına yönelik uydu görüntülerini ve yangın verilerini paylaşan Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi'ne (EFFIS) göre, şu anda en 15 Avrupa ülkesinde aktif olarak farklı ölçeklerde yangınlar var. Aktif orman yangınlarının en fazla İtalya, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Arnavutluk ve Türkiye'de görüldüğü ifade edildi.

SON 7 GÜN İÇİNDEKİ AKTİF YANGINLAR

Son 7 gün içindeki aktif yangınlardan en çok etkilenen ülkeler arasında ise İtalya, İspanya, Fas, Cezayir, Yunanistan gibi Akdeniz kıyısındaki ülkeler yer aldı. EFFIS'in 2021 yılı içindeki verilerine göre, en fazla orman yangınlarının meydana geldiği ülkeler arasında sırasıyla İtalya, İspanya, Fransa, Portekiz, Bosna Hersek, Türkiye, Romanya, Kıbrıs, Hırvatistan ve Bulgaristan yer aldı.

İTALYA'DA 298 YANGIN ÇIKTI

EFFIS'in 2021 yılı rakamlarına göre, şu ana kadar İtalya'da 298 orman yangının çıktığı ve yangınlar nedeniyle 76 bin 388 hektar alanın yandığı belirtildi. İtalya'da 2008 yılından bu yana çıkan yangınların yıllık ortalamasının 224 olduğu belirtildi.

İSPANYA'DA 38 BİN 224 HEKTAR ALAN KÜL OLDU

EFFIS'in orman yangınlarına ilişkin verilerine göre, İspanya'da 2021 yılı içinde 222 yangının meydana geldiği, toplamda 38 bin 224 hektar alanın yandığı belirtildi. İspanya'da 2008 yılından bu yana orman yangını ortalamasının 168 olduğu belirtildi.

FRANSA'DA 198 YANGIN ÇIKTI

EFFIS'in verilerine göre, Fransa'da bu yıl 198 yangının meydana geldiği ve 22 bin 807 hektarlık alanın yandığı kaydedildi. Uydu görüntülerine göre yangının büyük ölçüde söndürüldüğü Fransa'da, şu anda iki farklı bölgede küçük boyutlu orman yangını görülüyor.

PORTEKİZ'DE 152 YANGIN ÇIKTI

Yayınlanan verilere göre, Portekiz'de bu yıl 152 yangın çıktı ve 14 bin 668 hektar alan yandı. Basındaki haberlerde, geçtiğimiz haftalarda ülkenin güneyinde bulunan Monchique bölgesinde başlayan orman yangınının Portimao ilçesine kadar indiği ve yangında 2 bin hektarın kaybedildiği belirtildi.

ROMANYA'DA 18 BİN 620 HEKTAR ALAN KÜL OLDU

Romanya’da 2021 yılında 75 orman yangını meydana gelirken, 18 bin 620 hektar alan yandı. EFFIS'in uydu görüntülerine göre, ülkenin özellikle Sırbistan ve Bulgaristan ile sınırının bulunduğu güney batı bölgelerinde orman yangınlarının aktif olduğu kaydedildi.

BOSNA HERSEK'TE 26 BİN 507 HEKTAR ALAN KÜL OLDU

Açıklanan verilere göre, Bosna Hersek'te 136 yangının meydana geldiği ve 26 bin 507 hektar alanın yandığı belirtildi. EFFIS'in uydu görüntülerine göre, ülkenin güney batısında orman yangınlarının devam ettiği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN GÜNEYİNDE YANGIN SÜRÜYOR

EFFIS, 2021 yılında Türkiye’de 135 yangının meydana geldiğini ve 118 bin 789 hektar alanın yandığını belirtti. Uydu görüntülerine göre, Bodrum, Marmaris ve Antalya gibi ülkenin güney bölgelerindeki yangınların devam ettiği kaydedildi.

ARNAVUTLUK'TA YANGINLAR SÜRÜYOR

Balkan ülkelerinden olan Arnavutluk'ta yangınlar etkisini sürdürüyor. Uydu verilerine göre ülkenin güney batı bölgelerinde farklı ölçeklerde aktif yangınların olduğu kaydedildi. Ülkedeki 2021 yılı içindeki orman yangını verilerine göre, 35 yangın meydana geldiği ve 5 bin 460 hektar alanın yandığı belirtildi. Balkan ülkelerinden olan Hırvatistan'da orman yangını verilerine göre 2021 yılında 54 yangın meydana geldi ve 5 bin 664 hektar alan yandı.

UKRAYNA DA 12 BİN 539 HEKTAR ALAN KÜL OLDU

Verilere göre, Ukrayna'da 36 orman yangını meydana geldiği, 12 bin 539 hektar alanın yandığı belirtildi. Uydudan alınan görüntülere göre ülkenin özellikle güney doğu kısımlarında olmak üzere yangınların devam ettiği kaydedildi.

ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA'DAKİ 54 BİN 203 HEKTAR ALAN YANDI

EFFIS'in Avrupa ve komşu bölgelerindeki orman yangınlarına ilişkin verile göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde 2021 yılında toplamda 146 yangın meydana geldiği ve toplamda 57 bin 300 hektar alanın yandığı belirtildi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki orman yangınlarının en fazla görüldüğü ülkelerin sırasıyla Suriye, Cezayir, Tunus, Fas, İsrail, Lübnan, Libya, Filistin ve Irak'ın olduğu belirtildi. 2021 yılı içinde Cezayir'de 18 bin 138, Tunus'ta 18 bin 47 ve Suriye'de 16 bin 271 hektar alanın yandığı kaydedildi.

LÜBNAN’DA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Lübnan’ın kuzeyindeki Akkar bölgesinde yer alan ormanlık alanlarda çarşamba günü başlayan yangınlara müdahale devam ediyor. Çam, meşe, zeytin ve meyve ağaçlarının bulunduğu Kobayat’ta başlayan orman yangınları, Bekaa Vadisi’ne kadar ulaştı. Alevlerin Suriye sınırındaki bölgelerine de yayıldığı belirtildi. Diğer yandan yangın söndürme çalışmalarına katılan 16 yaşındaki Amin Melhem’in hayatını kaybettiği belirtildi. Yüksek sıcaklık ve rüzgar nedeniyle hızla yayılan yangınlar sonucu yaklaşık 5 bin hektarlık alanın küle döndüğü bildirildi.

MEKSİKA’DA 571 BİN 727 HEKTAR ALAN KÜL OLDU

Meksika Ulusal Ormancılık Komisyonu (CONAFOR) tarafından 29 Temmuz 2021 günü yayınlanan rapora göre 2021 yılında ülke genelinde toplam 6 bin 405 orman yangını kaydedildi. Çıkan orman yangınları sonucu toplamda 571 bin 727 hektar yeşil alan yangından zarar gördü.

ABD’DE 3 MİLYON 14 BİN 811 HEKTAR ALAN KÜL OLDU

ABD’de ise Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezinin (NIFC) 1 Ağustos günü itibariyle yayınladığı raporda gün boyunca ülkede 7 büyük yangın kaydedilirken aktif büyük yangın vakasının 91’e yükseldiği ve bu büyük yangınlarda zarar gören alanın ise 1 milyon 800 bin 386 hektar alana ulaştığı belirtiliyor. Son görülen orman yangınları Washington, Idaho ve Montana eyaletlerinde etkili oldu. Şu ana kadar bu 7 büyük yangının sadece 2’si kontrol altına alındı. Raporda 2021 yılı boyunca ülkede toplamda 37 bin 803 orman yangını kaydedildiğini ve bu yangınlarda toplam 3 milyon 14 bin 811 hektar alanın zarar gördüğü bildiriliyor.

RUSYA’DA 1.4 MİLYON HEKTAR ALAN KÜL OLDU

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Yakutistan’da geçtiğimiz Temmuz ayı ortalarında başlayan orman yangınları devam ediyor. Yüzde 80’i ormanlık alanlarla kaplı olan Yakutistan’daki yangın söndürme çalışmalarına Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı 2 bin 250 personelin yanı sıra 284 yangın söndürme aracı katıldı. Hala ek kuvvetlerin gönderilmeye devam edildiği Yakutistan’da Temmuz ayı itibariyle 163 ayrı noktada yangın çıktı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından 163 yangından 138’inin hala devam ettiği ve bu bölgelerde yangınlara karşı mücadele edildiği aktarıldı. Kırsal bölgelerde ilerleyen yangın nedeniyle de birçok hayvan telef oldu.

KANADA’DA 2 MİLYON 700 BİN HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU

Kanada’da her yıl mevsimsel olarak yaşanan orman yangınları bu sene aşırı sıcaklar nedeniyle etkisini daha da arttırdı. Geçen yıllara kıyasla bu seneki yangın sayılarının ve yoğunluğunun daha fazla olduğu belirtiliyor. Kanada Kurumlararası Orman Yangını Merkezi'nden (CIFFC) alınan verilere göre, 28 Temmuz itibariyle, farklı illerde 228 aktif yangın tespit edildi ve bu sayının 172’si kontrol altına alındı. Ülkenin British Columbia, Ontario, Alberta, Saskatchewan ve Manitoba eyaletlerinde bu sene yaklaşık 4 bin 800 yangın tespit edilirken, 2 milyon 700 bin hektarlık alan ise yangından etkilendi.

03 Ağu 2021 - 19:58 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?