Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan iklim değişikliğine karşı 9 strateji, 51 eylem

Tarım ve Orman Bakanlığı son zamanlarda etkisini gösteren yangınların ardından İklim Değişikliğine Uyum Stratejik Planın’da' “kuraklığa dayanıklı ağaç türlerinin tespit edilerek özellikle kurak ve yarı kurak alanlara dikilmesinin” hedeflendiğini açıkladı.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, iklim değişiklerinin hissedilir bir şekilde görülmesinin ardından 2021-2030 yıllarını kapsayan ve uygulamaya geçirilecek olan 'Ormancılıkta İklim Değişikliğine Uyum Stratejik Planı' duyurdu.

'ORMANCILIKTA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM STRATEJİK PLANI'

Plana göre, sektörel bazda uyum konusu çerçevesinde stratejiler ve eylemleri hedefleyen ilk uyum çalışması olduğu, 9 strateji ve 51 faaliyet ile ormanların iklime dayanıklı hale getirmesini amaçlandığı ifade edildi. Türkiye’de ormanlıklar yüzde 29 alan kapladığı, iklim değişikliğinde kilit öneme sahip sektörün ormancılık olduğu ifade edildi.

ÖNCE DURUM TESPİTİ

Kuraklıklara dayanıklı ağaç türlerinin tespiti, bu türlerin kurak ve yarı kurak alanlara dikilerek ağaçlandırma çalışması, Sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde su kaynaklarının korunması ve hayati önem taşıyan orman arazileri ve ormancılık faaliyetlerinin planlanması ve uygulanması. Orman, mera, tarım ve yerleşim yerleri gibi arazi kullanımları ile birlikte gerçekleşen değişikliklerin iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması. Arazi kullanımı ve ormancılık alanında iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yasal ve kurumsal yapının güçlendirilmesi, İklim değişikliğine uyum yaklaşımının ekosistem hizmetleri, biyolojik çeşitlilik ve ormancılık politikalarına entegre edilmesi hedeflenmekte.

YANGINLAR SIKLAŞTI

Plan çerçevesinde, Türkiye’nin büyük bölümünün kurak yaz subtropikal Akdeniz iklim kuşağında yer aldığı ifade edilerek, “bu nedenle Türkiye hem mevcut hem de gelecekteki iklim değişikliği ve değişkenlik açısından orta-yüksek riskli ülkeler arasında yer almakta" denildi. Türkiye’de sıcaklıkların son 10 yılda artış gösterdiği ifade edilerek, "Türkiye’deki iklim değişikliğinin etkileri şimdiden hissedilmektedir. Hava ve iklime bağlı yangın, sel gibi aşırı olaylar ve afetlerin neden olduğu sosyal ve ekonomik kayıplar Türkiye’deki önemli alansal ve yıllar arası değişkenlikle birlikte artmaktadır. Aşırı hava olayları nedeniyle ormanlarda yıkımların görülmesi beklenmektedir. Sıcaklığın artışı ve yağış rejiminin değişmesiyle orman yangını, patojenler gibi doğal zararların sıklığı ve miktarı artmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü’nün orman yangınlarına ilişkin kayıtları incelendiğinde, her 10 yılda ortalama yangın sayısı artmaktadır. Türkiye’de iklim değişikliği nedeniyle orman yangını sezonu da uzamıştır.” açıklamasında bulunuldu. Yazın kuraklığın uzadığını ve şiddetlendiğini içeren planda, "kuraklık ağaçları güçsüzleştirmekte ve ormanı orman yangınlarına veya böcek salgınlarına karşı savunmasız hale getirebilmektedir. İklim değişikliğinin ormanların; ormansızlaşma, bozulma, yanma ve hava kirliliği nedeniyle halihazırda karşılaştığı sorunları daha da kötüleşeceği öngörülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İZLEME SAHALARI VE ERKEN UYARI SİSTEMİ OLUŞTURULMALI

Ormanların dirençli hale getirilmesi için kuraklığa dayanıklı ağaçların ekileceğini hedefleyen planda 2021-2023 dönemine ilişkin bazı eylemler belirtildi. Bu eylemler, "Sıcak değişimine kuraklığa ve diğer iklim olaylarına dirençli ağaç türlerini belirleme, yeni tür test programı geliştirme, modellerin ve haritaların geliştirilmesi de dahil olmak üzere türlerin göçü açısından iklim projeksiyonları üzerinde analizler yapma, Bütünleşik Ekosistem Araştırma İzleme Sahalarının oluşturulması, yangın gibi zararların sosyal ve ekonomik yönleri üzerine araştırmaların teşvik edilmesi, ormanların yangınlara dirençli hale getirilmesi, erken uyarı sistemleri ile ilgili araştırmaların ve projelerin teşvik edilmesi.”

04 Ağu 2021 - 09:47 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?
Tüm anketler