Cuma Hutbesi 13 Ağustos! 13 Ağustos Cuma Hutbesi konusunu nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 13 Ağustos 2021 Cuma Hutbesini yayımladı. Diyanet tarafından yayımlanan bilgilere göre bu hafta Cuma Hutbesinin konusu 'Kerbela' olacak.

Sema Topbaş
Sema Topbaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Diyanet İşleri Başkanlığı, 13 Ağustos 2021 Cuma Hutbesini yayımladı. Diyanet tarafından yayımlanan bilgilere göre bu hafta Cuma Hutbesinin konusu 'Kerbela' olacak. Bu haftanın Cuma Hutbesi,  Diyanet tarafından yayımlandı. Muharrem ayının başlamasıyla birlikte bu haftanın hutbe konusu da en merak edilen konulardan biriydi. Bu Cuma gününün hutbe konusu 'Kerbela'yı İbret Nazarıyla Okuyalım oldu.

13 Ağustos Cuma Hutbesi Konusu Kerbela

Geride bıraktığımız Pazartesi günü başlayan Muharrem ayı ile birlikte yeni bir hicri yıla daha kavuşuldu. Muharrem ayının içerisinde olduğumuz günlerde Cuma gününün hutbe konusu da merak edilmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, 13 Ağustos Cuma gününün hutbe konusunu 'Kerbela'yı İbret Nazarıyla Okuyalım' olarak duyurdu. 

Cuma Hutbesi

13 Ağustos Cuma Hutbesi Tam Metni

Muhterem Müslümanlar! 

Geçtiğimiz Pazartesi, Muharrem ayının ilk günüydü. Yeni bir Hicri yıla daha kavuştuk elhamdülillah. Hicri 1443. yılımızın aziz milletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Aziz Müminler!

Hicri takvim, Peygamber Efendimiz (s.a.s) ve ashabının Mekke’den Medine’ye hicretiyle başlar. Hicret, bir mekândan diğerine yapılan yolculuk değildir sadece. Hicret, Allah’a ve O’nun kutlu elçisine gönülden bağlılığın, sadakat ve teslimiyetin ifadesidir. Bâtıldan, boş şeylerden, ömrü israf eden her türlü arzu ve istekten uzaklaşarak hak ve hakikate, ahlak ve irfana yolculuğun adıdır. Hicret, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, dostluk ve kardeşliğin öyküsüdür.

Kıymetli Müslümanlar!

Hicri yılımızın ilk ayı, Muharrem’dir. Muharrem, hürmete layık demektir. Bu ayın fazilet ve rahmeti bol, ilahî feyz ve bereketi çoktur. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s), Ramazan orucundan sonra en faziletli orucun bu ay içinde tutulan oruç olduğunu bizlere haber vermiştir.

Değerli Müminler!

Önümüzdeki Çarşamba ise 10 Muharrem Âşûrâ günüdür. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Medine’ye hicret ettiğinde Yahudilerin Âşûrâ orucu tuttuğunu görmüş ve bunun sebebini sormuştu. Yahudiler, “ Bugün Allah’ın, Musa’yı ve kavmini kurtarıp Firavun’u ve kavmini suda boğduğu büyük bir gündür. Musa, şükretmek için bugün oruç tutardı, biz de bu amaçla oruç tutuyoruz.” dediler. Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s), “Biz Musa’ya sizden daha yakınız.”2 buyurdu ve bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla birlikte Âşûrâ orucu tutmayı ümmetine tavsiye etti.

Aziz Müslümanlar!

Âşûrâ günü aynı zamanda hatırladıkça yüreklerimizi dağlayan büyük bir hüznün, Kerbelâ hadisesinin yaşandığı gündür. Peygamberimizin “Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım”4 buyurduğu ve “Cennet gençlerinin efendisi” olarak nitelediği sevgili torunu Hz. Hüseyin Efendimiz ve çoğu Ehl-i Beyt-i Mustafa’dan olan 70’i aşkın mümin, bir Âşûrâ günü Kerbelâ’da katledilerek şehadet şerbetini içmişlerdir. Hz. Hüseyin ve beraberindekiler, haksızlığa ve zulme karşı onurlu direnişleriyle, doğruluk adına samimi yürüyüşleriyle, bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuşlardır. Onlara bu zulmü reva görenler ise Müslümanların ortak vicdanında mahkûm edilmişlerdir.

Kıymetli Müminler!

Kerbelâ, İslam ümmeti olarak hepimizin ortak acısı, tarihimizin yürek yarasıdır. Ne hazindir ki geçmişteki acı olaylardan yeterince ibret alınmadığı için bugün de İslam coğrafyasında hırs ve menfaat uğruna yeni Kerbelâlar yaşanmaktadır. Hâlbuki Kerbelâ denince bağrı yanan, Hz. Hüseyin anılınca “Ah!” eden her Müslümana düşen, Kerbelâ’yı doğru okumak ve anlamaktır. Yeni Kerbelâlar yaşamamak için tevhid ve vahdet bilincini kuşanmak, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmaktır. Hakkın yanında, hakikatin yolunda olmaktır. Fitne zamanlarında basiret ve ferasetle hakikati görmektir. Tıpkı Hz. Hüseyin gibi zulme ve haksızlığa karşı çıkmaktır. Bu vesileyle Seyyidü’ş-Şühedâ Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere mukaddesat uğruna canını feda eden bütün şehitlerimize Cenâb-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Hutbemi Rabbimizin şu ayetiyle bitiriyorum: “Allah’a ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.”

Kerbela Nedir?

Kerbela olayı, Irak sınırları içerisinde bulunan Kerbela şehrinde yaşanmıştır. İslam alemi için matem ayı olarak bilinen Kerbela olayı, 10 Ekim 680 yılında gerçekleşmiştir. Bu olay Müslümanların hiç dinmeyen ortak acısı olarak her yıl anılmaya devam etmektedir. Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin Yezid tarafından şehit edilmesidir. Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin'e ait küçük bir grup, Emevi halifesi Yezid'e bağlı olan ordu ile mücadele etmiştir. Kerbela olayında Hz. Hüseyin ile beraberindekiler Yezid tarafından şehit edilmiştir. Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin şehit edildiği Kerbela olayı, İslam tarihi boyunca dini, siyasi ve kültürel gelişmeler üzerinde önemlietkiler bırakmıştır. 

13 Ağu 2021 - 01:25 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?