Ekrem İmamoğlu Balkan Ülkerilerinin diplomatlarıyla bir araya geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk kez 'Balkan Belediye Başkanları Zirvesi' düzenleyecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, zirvenin başlamasından önce Balkan ülkelerinin başkonsolosluk yetkilileriyle buluştu.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 'Balkan Belediye Başkanları Zirvesi' öncesinde, toplam 9 Balkan ülkesi başkonsolosluk yetkilileri ile çalışma yemeğinde toplantı yaptı.

İBB tarihinde ilk kez düzenlenecek olan zirvenin öncesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Arnavutluk Başkonsolosu Blerta Kadzadej, Bosna Hersek Başkonsolosu Sinisa Mihailovic, Bulgaristan Başkonsolosu Vassil Petkov Valchev, Hırvatistan Başkonsolos Vekili Vesna Fabris Perunicic, Karadağ Başkonsolos Vekili Jelena Grbovic, Kosova Başkonsolosu Suzan Novoberdaliu, Kuzey Makedonya Başkonsolosu Aktan Ago, Sırbistan Konsolosu Kristina Radovic ve Yunanistan Başkonsolos Vekili Stavros Christodoulidis dahil oldu. İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı’nın da bulunduğu yemekte İmamoğlu’na, 11 kişilik heyet yanında bulundu.

'BİZİ, YILLARA DAYANAN BİR DOSTLUK BİR ARAYA GETİRDİ'

Türkiye ve Balkanlar arasında dostluğun yıllar öncesine dayandığını dile getiren İmamoğlu, “Kasım ayı sonunda İstanbul’da gerçekleştireceğimiz, ‘Balkan Belediye Başkanları Zirvesi’nin, belediyelerimiz arasındaki köklü iş birliklerine yeni bir vizyon kazandırmasını umuyoruz” dedi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz, Karadeniz, Avrasya, Yakın-Doğu ülkesi olduğu kadar, bir Balkan ülkesi de olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Balkanlar ise Avrupa Birliği’nin Doğu sınırlarını, Avrasya’nın Batı’daki ayağını oluşturması bakımından hassas bir ekonomik ve politik bölge” ifadelerini kullandı. Balkanlar’ın coğrafi, siyasi ve ekonomik açıdan önemli olduğu kadar, tarihi, kültürel ve insani bağlar açısından da Türkiye ile İstanbul için anlam taşıdığının ifade eden İmamoğlu, “Türk ulusunu şekillendiren tarihi süreçteki konumu, bölgesel bütünleşme ve AB üyelik hedefi bağlamında öneme sahiptir. Ortak tarihsel kökleri ve bir göç hikayesini paylaştığımız düşünüldüğünde, kentler ve kültürel aktörler arasındaki ilişki ve iş birliklerini bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Bağların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi uzun vadede tüm tarafların lehine bir süreç yaratacaktır” şeklinde konuştu.

'YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAK ORTAK GÜNDEMLERİMİZ VAR'

İBB’nin yanı sıra ilçe belediyelerinin de Balkan kentleri ile uzun ve köklü bir iş birliği geleneğine sahip olduğuna ifade eden İmamoğlu, “Kültürel, tarihsel ve dini bağların öne çıktığı bu iş birlikleri, çoğunlukla etkinlikler, şenlikler, festivaller gibi kültürel organizasyonlar şeklinde gerçekleşiyor. Ancak dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığı bir dönemde, güçlü bir kent vizyonu ortaya koymak ve iş birliklerini çağa uygun bir anlayışla şekillendirmek gerekiyor. Bir yandan iklim değişikliği nedeniyle yaşadığımız afetler, öte yandan ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’ gibi ekonomilerimizin yeşil dönüşümünü hızlandıracak ortak gündemlerimiz var. Küresel düzeydeki risk ve fırsatlara bölgesel cevaplar üretebilmemiz yeni gelişim alanları doğurabilir. Bu fırsatların değerlendirilebilmesi için doğru bir vizyon, bilgi, deneyim ve küresel ağlar içinde etkin bir role ihtiyaç var. Küresel düşünüp, yerel eyleme geçmek gereken bu çağda, yerelin gücünü önüne almayan hiçbir girişimin başarıya ulaşmayacağını artık net olarak biliyoruz.” dedi.

'İSTANBUL REKABET GÜCÜ YÜKSEK BİR ŞEHİR HALİNE GELDİ'

İstanbul’un bölgesel ve küresel alanda başarıyla yürüttüğü ilişkiler sonucunda, uluslararası alanda rekabet gücü yüksek bir konuma geldiğine dikkat çeken İmamoğlu, “İstanbul artık daha güçlü, daha adil ve yaratıcı bir şehir ve bu birikimimizi, Balkanlardaki belediyelerle paylaşmaya hazırız. Bu sayede ortaklaşan gündemlerimizi, birlikte daha başarılı biçimde ele alabileceğiz. Kasım ayında gerçekleştireceğimiz zirveyi; yeni ve vizyoner bir kentsel dayanışma örneğini sergilemek için nadir bir fırsat olarak değerlendiriyorum. İstanbul, bölgesel ve küresel ölçekte de bilgi, deneyim ve kaynaklarını dost ülke ve kentlerle paylaşmaya devam edecektir. ‘Balkan Belediye Başkanları Zirvesi’nin, bu güzel coğrafyanın, içinde yaşayan herkes için daha iyi bir yaşam sunmasına yol açacak bir başlangıç olacağına inanıyorum. Bu önemli etkinlikte bir araya gelmemizde emeği olan, başta Dış İlişkiler Dairemiz ve İstanbul Planlama Ajansı olmak üzere, tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

VİZYONLAR ANLATILDI

İmamoğlu’nun konuşmasının sonrasında, sırasıyla; İstanbul Planlama Ajansı Genel Koordinatörü Esra Huri Bulduk ve iştiraklerden görevli Başkan Danışmanı Ertan Yıldız, katılımcı diplomatlara, gerçekleştirdikleri sunumlarla, İBB vizyonunu açıkladı. Sunumların sonrasında konuşma yapan diplomatlar, düzenlenecek zirveden duydukları memnuniyeti ifade etti. Ülkelerindeki belediyecilik uygulamalarıyla ilgili bilgileri aktaran diplomatlar, yapılacak olası iş birliklerine açık olduklarını vurguladı.

'BALKANLAR'DAKİ HUZUR, AVRUPA'YA VE DÜNYAYA DEĞERLİ MESAJLAR ÇIKARACAKTIR'

Toplantının kapanış konuşmasında İmamoğlu, “Burada temel amaç, gerçekten Balkanlar'ın çok değerli tarihi ilişkilerinin 21. yüzyıla yakışan ve bugünün ihtiyaçlarını gideren bir zeminde buluşmalarını sağlamak. Şehirler arası bu diyaloğun, ülkeler arası dostluğa ve samimiyete de çok büyük katkılar sunacağına yürekten inanıyorum. Bütün şehirlerin iyi yaşamlar sunması, Balkanlar'da çok sıkı, çok güzel bir hayatın, çok değerli bir hayatın var olacağına işarettir. Balkanlardaki huzur ve iyi yaşam, bence hem Avrupa'ya hem dünyaya çok değerli bir mesaj çıkaracaktır. Bu manada tekrar hepinize teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

06 Eyl 2021 - 17:18 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?