Tunç Soyer: Zeytin ağaçlarına maden ocağı hançeri saplamak, geleceğimize ihanettir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer zeytinlikleri maden taramasında kullanılmasına yönelik çıkarılan yönetmeliğe tepki gösterdi. Soyer, "Zeytin ağaçlarına maden ocağı hançeri saplamak, geleceğimize ihanettir" ifadelerini kullandı. Soyer, yürütmeyi durdurma davası açacaklarını açıkladı.

Cihan Kayalı
Cihan Kayalı Tüm Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca hazırlanan ve yürürlüğü giren ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğin izin verdiği konular arasında, 'sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilme'” şartıyla zeytinlik alanlar maden taramasında kullanılabilecek. Bu kararın ardından sosyal medya üzerinden tepki gösteren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklamalarda bulundu.

'YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI AÇACAĞIZ'

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Soyer, “Bakanlığın bugün yayınladığı vicdanları yaralayan yönetmelik ile zeytinliklerimiz madenciliğe açıldı. Zeytin ağaçlarına maden ocağı hançeri saplamak, geleceğimize ihanettir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yürütmeyi durdurma davası açacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarım.” ifadelerini kullandı.

YÖNETMELİĞİN İÇERİĞİ

21/9/2017 tarihli ve 30187 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmelik metni;  “Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda madencilik faaliyeti yürütecek kişinin faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini taahhüt etmesi şartıyla Genel Müdürlük tarafından belirlenen çalışma takvimi içerisinde zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilebilir. Zeytin sahasının taşınmasının mümkün olmadığı durumlarda sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilebilmesi için madencilik faaliyeti yürütecek kişinin madencilik faaliyetleri bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini ve Tarım ve Orman Bakanlığınca uygun görülecek alanda dikim normlarına uygun, faaliyet yürütülecek saha ile eşdeğer büyüklükte zeytin bahçesi tesis edeceğini taahhüt etmesi zorunludur. Bu fıkra kapsamında zeytin sahasının taşınmasına ilişkin tüm masraflardan ve zeytin sahasının taşınmasından kaynaklanan tüm taleplerden madencilik faaliyeti yürütmesi yönünde lehine karar verilen kişi sorumludur. Bu fıkra kapsamında zeytin sahasının taşınmasına ilişkin usul ve esaslar Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça, zeytin bahçesi tesis edilmesine ilişkin usul ve esaslar Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenir.”

02 Mar 2022 - 10:18 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?