Koronavirüsün Ardından Yer Sallanıyormuş Hissi Yaşayanlara Önemli Uyarı

Koronavirüs geçiren hastalara önemli uyarılarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, “Koronavirüs geçiren hastalar iyileşmelerine rağmen ani denge kaybı yaşıyor, sanki yer sallanıyormuş gibi hissediyor ve hafif unutkanlıkları da varsa, bu problemleri ciddiye almalıdırlar.” dedi.

Şener Koştu
Şener Koştu Tüm Haberleri

Koronavirüs geçiren hastalara önemli uyarılarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, “Koronavirüs geçiren hastalar iyileşmelerine rağmen ani denge kaybı yaşıyor, sanki yer sallanıyormuş gibi hissediyor ve hafif unutkanlıkları da varsa, bu problemleri ciddiye almalıdırlar.” dedi.

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından 16-19 Mart tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde (UASK2022), Covid-19 virüsü enfeksiyonunun uzayan etkileri değerlendirildi. Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmesinden sonra 2 yılı aşkın zaman geçti. Bu süreçte birçok hasta uzun süreli takip edildiğinde, hastaların virüsün vücutta neden olduğu hasarlara maruz kaldığı gözlendi.

Covid-19 virüsü enfeksiyonundan sonraki 3 ay boyunca süren semptomlar, ‘Uzamış Covid-19 etkisi’ olarak değerlendiriliyor.

En Sık Görülen Semptom Ataksi

DHA’ya önemli açıklamalarda bulunan UASK2022 Kongre Başkanı ve pandemi süreci boyunca binlerce hastanın takibini yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, “Kendi kliniğimizde son zamanlarda en sık rastlanan semptomlar arasında ‘ataksi’ semptomunun olduğunu da gözlemliyoruz. Covid-19 virüsü enfeksiyonunun ardından görülen ataksi semptomu, santral sistem tutulumu ile kendisini gösteriyor. Covid-19 virüsü enfeksiyonunu geçiren hastaların sanki yer sarsılıyormuş ve aniden düşüyormuş gibi ani denge bozulması hissettiklerinden şikayetçi olduklarını gözlemliyoruz. Örneğin oturdukları zaman birden düşüyormuş gibi ya da deprem oluyormuş gibi hissedebilirler. Aniden gelişen bu durum, bir iki saniye kadar sürmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Covid-19 Virüsüyle Değil, Aşıyla Bağışıklık Kazanmalı

Bu belirtilerin Covid19 virüsünün santral sistemini, beyni bir şekilde tuttuğuna işaret ettiğine değinen Prof. Dr. Akkoyunlu, “Ataksi belirtilerine son zamanlarda azımsanmayacak kadar çok sık rastlanmaya başlandı. Covid-19 virüsü enfeksiyonu geçiren birçok hastada bu semptoma rastlamaktayız. Bu semptomun, kalıcı ve ilerleyen hasarlara neden olup olmayacağı hakkında kesin bir bilgi henüz yoktur. Bundan dolayı da büyük bir tedirginlik duymuyoruz. Ancak böyle bir semptomun ve tutulumun olduğunun da bilincinde olmak gerekiyor. Covid-19 virüsü enfeksiyonunu ağır geçiren hastalarda farklı ve uzun süren düren etkiler, bu virüsün neden olduğu enfeksiyonu hafif geçiren vakalarda farklı ve uzun süren etkiler olduğu gibi Covid-19 virüsünü geçiren herkeste farklı ve uzun süren etkiler görülmektedir.  

Ataksi unutkanlık gibi semptomlara neredeyse bütün hastalarda rastlanmaktadır. Covid-19 virüsü enfeksiyonunun ağır geçirilmesiyle çok fazla ilişkili olduğunu düşünmüyoruz. Neredeyse Covid-19 virüsünü geçiren her vakada görülebiliyor. Unutkanlık problemine de neredeyse her hastada rastlanıyor. Unutkanlık daha fazla isim, yer hafızaları ile bazı kelimelerin hatırlanmasında görülüyor. Zekayla alakalı gerçekleştirilen araştırmalarda bulunmaktadır. İşlemcide de bir miktar kayıp olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka ifadeyle olaylar arasında ilişki kurularak geri çağırma aşamasında da problemlere rastlanıyor. Tüm bu sebepler gösteriyor ki insanlar, Covid-19 virüsüne hastalanarak değil de aşı olarak bağışıklık kazanmayı tercih etmelidir. Ayrıca Covid-19 virüsünün neden olduğu bu yan etkilerin hastaların yaşamını ciddi şekilde kısıtladığının da bilinmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

İlk Dalgalarda Tablo Daha Ağır Olduğu İçin Fazla Gündeme Gelmedi

Covid-19 virüsünün neden olduğu nörolojik tutulumların pek çok farklı türünün bulunduğunun altını önemle çizen Prof. Dr. Akkoyunlu, “Covid-19 virüsü enfeksiyonundan sonra görülen ve uzun süreli olan bu tür semptomlarda hastalar nörolojik muaneyi kesinlikle ihmal etmemelidir.

Nörolojik tutulumlar birçok farklı türde görülebiliyor. Beyne pıhtı atma, felç ve fonksiyon kayıpları gibi çok ciddi problemlerde görülebilmektedir. Ancak ataksi gibi ara sıra görülen denge kayıpları, hafif unutkanlıklar gibi nörolojik tutulumlara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu semptomlardan herhangi birine rastlandığı zaman bir hekime başvurulması ihmal edilmemelidir. Bu semptomların altında yatan bir başka nedenin olup olmadığının belirlenmesi için Covid-19 enfeksiyonundan sonra hekim muayenesini özellikle tavsiye etmekteyiz. Covid-19 enfeksiyonunu hafif geçirenler ve enfeksiyondan sonra herhangi bir semptom görülmeyenler için herhangi bir sıkıntının olmadığı söylenebilir. Mesela kalp çarpıntısı gibi ufak bir problem dahi görülse, kardiyolojiye muayene olunması ihmal edilmemelidir.

Nefes darlığı semptomu olanların ise göğüs hastalıkları uzmanına muayene olması gerekmektedir. Ataksi semptomu görülenlerin ise nörolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Böylelikle başka bir sorun olup olmadığının belirlenmelidir. İlk dalgadaki hastalarda da ataksi semptomuna rastlamışız, ama o dönem Covid-19 baskısı çok yoğun olduğundan dolayı akciğer tutulumu, nefes darlığı ve kardiyak tutulumuna daha fazla önem veriliyordu. Bu tür semptomlardan çok fazla bahsedilmiyordu. Şu an geldiğimiz noktada bunlarında olduğunun farkındayız. Omicron varyantının ardından da ataksi semptomlarına dair şikayetlere çok fazla rastlamaktayız. Üstelik bu semptom yaştan bağımsız olarak görülmektedir. Her yaşta vakadan bu tür şikayetler alabiliyoruz.” dedi.

21 Mar 2022 - 00:10 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?