Cuma , Temmuz 20 2018

Hakem Böyle İstedi


Bu hafta yazımın başlığı ne olsun diye hiç düşünmedim. Başlıkta da dediğim gibi ligimizde çoğu maçta başrolde olması gerken futbolcular figuran olmak zorunda kalıyor. Fenerbahçe – Eskişehirspor  maçı da böyle oldu. Emre atılana kadar 22; atıldıktan sonra 21 koşan figüran vardı sahada. 

Takımlara geçmeden maçın’ kahramanı’ hakkında konuşmamız gerekir. Tolga hoca zaten hakemlik meziyetleri sınırlı biri, eğer maç biraz da tempolu ve gerginse tamamen kopuyor. Maçın ilk yarısında Volkan’ın ceza sahasının dışında topu elle kesmesi tartışmasız kırmızı kart. Affedilebilir tek tarafı yardımcının pozisyonda hiç oralı olmaması ve pozisyonun çizgiye yakın olması. İkinci yarı Fenerbahçe’nin  golünden önce  ceza sahası içinde üstelik kaleye giden topa Eskişehirsporlu oyuncu elle müdahale etti. Kırmızı kart; penaltı. Emre’nin atılması tamamen Emre’nin suçu. Atılma nedeni küfür ve kimse şaşırmıyor.

Kırmızı karttan sonraki tüm kararlar Fenerbahçe lehine döndü ve maçı izleyen herkes kesin penaltı olur bu maçta diye söylenmeye  başladı. Nitekim de öyle oldu: Defans oyuncusunun eline çarpan ve elleri tamamen kapalı bir pozisyonda penaltı çalındı (çizgi hakeminin de yanlış uyarısını unutmamak lazım). Sonrasında maç bitene kadar tüm kararlar Eskişehirspor lehine. Kısacası hakem ile ilgili şunu söylemek gerek: AL GÜLÜM VER GÜLÜM.

Takımlara gelince: Misafir takım Ertuğrul Hoca’nın akıllı taktiğini golü atana kadar çok güzel uyguladı. Caner ve Gökhan’ın ileri çıkışı ile geride iki stoperle kalan Fenerbahçe’nin üzerine hızlı hareketli 4 hücüm oyuncusu kullanmak mantıklı ve işleyen bir plan. İyi de o zaman golden sonra bu plandan niye vazgeçer ve ikinci yarı takımı niye geri çekersin Ertuğrul Hoca?.

Geri çekilen Eskişehir kontra  yapamayınca tek kale maç oldu. Ayrıca maçın pimi çekilmiş bomba olduğu dakikalarda, Erkan’ı oyundan almak niye? Erkan o dakikalarda lazım sana.

Gelelim Fenerbahçe’ye İsmail Kartal ağaçtan kopan yaprak misali rüzgar nereye o oraya. Hala takımda kim oynayacak belli değil. Ama nedense Kuyt demirbaş gibi iyi kötü hep oynuyor. Bu maçta da Kuyt – Sow takımın en kötüleriydi. Caner’in, Alper’in,Gökhan’ın formsuzluğu üstüne de Emenike’nin umursamazlığı eklenince takımın gol atması ancak Bofen’in yaptığı tarzda bi hata yada bir penaltı ile mümkündü. Öyle de oldu. İsmail Hoca bu düşünce tarzı ile Fenerbahçe’de çok kalıcı olamaz. Takım içinde herkes kendi havasında resmen başıboşluk var.11 hafta her maçta kırmızı kartlı oyuncu var ya da hakemler ikinci kırmızıyı çıkartamıyor. Kadıköy’de Webo deplasmanda; Emenike mutlaka oynamalı. İlk yarıda en çok koşan Mereles niye çıkar; sahada olmayan Alper bekler? Kuyt Kadıköy’de tapu mu almış? Sow hazır değil. Statta maçı izleyenler görmüştür; tüm pozisyonlarda eli belinde.

Webo’ya ayrı bir parantez açmak istiyorum: Her zaman kendini hazır bekletmesi; yaşına rağmen örnek alınması gerekir.Yine girdi gölünü attı. Her eve lazım.

Fenerbahçe – Eskişehirspor  maçı ile ilgili söylenecek tek şey TOLGA 2- ÖZKALFA 2. GERİSİ TEFARRUAT.

About Hasan Çiftçi

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

7 comments

  1. Volkan in pozisyonu hariç % 100 katiliyorum. Pozisyon çizgiye çokyakin .hatta dDigiturk piyolasin da çizgide gorunuyo.basliginiz herşeyi ozetliyo

  2. Hasan Bey maçı cok güzel ozetlemissiniz..isabetli tespitlerinizden dolayı tebrik ederim..

  3. Bahtı kara, alnı ak takımdır Eskişehirspor. Tıpkı geçtiğimiz sezon Türkiye kupası finalinde olduğu gibi hakemlerimiz be kadar korkak olduğuna şaitlik ettik. Beni esas üzen ise bizlerinde sırf bu rezaleti izleyenilmek için bu gibi insanlaron cebine giren paraları bizlerin vermesi.

  4. Hayırlı olsun

  5. Eskişehir 2. yarıda isteyerek geri çekilmedi. Fenerbahçe Mehmet Topal’ı aldığı için orta sahada daha fazla baskı yedi. o yüzden de çıkamadılar. Lütfen biraz daha iyi analiz edin, ezbere konuşmayın.

  6. Maçı güzel yorumlamışsınız…Tebrik ederim Hasan bey…

  7. Gerçekten doğru.ertuğrul hoca biraz daha cesaretli olsa çokffarklıolurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir