Pazartesi , Haziran 25 2018

Hangi Alışkanlıklar Ayak Bileğimize Zarar Verir?


Ayak bileğimizde bulunan eklemler, vücudumuzun ağırlığını en fazla çeken eklemlerin başında yer almaktadır. Ayaklarımızda yer alan eklemler yürürken, koşarken ya da ayakta sabit dururken çok ciddi görevler üstlenerek vücut ağırlığımızın tamamını taşır. Örneğin yürürken bir buçuk, koştuğumuz anda da 8 kata çıkan vücut ağırlığımızın tüm yükü ayak bileklerimizde ki eklemlere biner. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İşyar, “Ayak bileklerimizde yer alan eklemler bu kadar güçlü olsa da spor yaralanmalarından çok sık etkilenen eklemler arasında bulunmaktadır. Ayak bileklerindeki eklemler yalnızca spor esnasında değil, günlük yaşam içerisinde de birçok risk ile karşı karşıyadır.” dedi. 

Doç. Dr. Mehmet İşyar, ayak bileklerimize zarar veren alışkanlıklarımız ile ilgili şu bilgileri paylaştı: 

Spor yapmaya ısınmadan başlamak. 

Ayak bileklerindeki eklemleri güçlendirecek germe egzersizlerini düzenli olarak ya da hiç yapmamak. 

Ayak yapısı ile uyuşmayan topuklu vb. ayakkabılar giymek. 

Günlük yaşantı içerisinde ayak bileklerini aşırı zorlayan hareketler yapmak. Ayrıca ani hareketlerde ayak bileğine zarar verebilir. 

Spor esnasında hem ayak yapısıyla hem de yapılan sporun çeşidiyle uyuşan ayakkabılar giymemek. 

Ayak bileğindeki eklemlerin en büyük düşmanı obezitedir. Kötü beslenme alışkanlığı ise obezitede ana etken olduğu kadar kemik, kıkırdak, tendon ve ligaman gibi tüm doku ve yapılardaki anatomik özelliğin kaybolmasına neden olur. 

Uzun süre ayakta kalınması da ayak bileğine çok zarar verir. Çünkü ayakta kalınan süre uzadıkça eklemlerin yük taşıma oranında da artış oluyor. Eklemlerin taşıdığı yükün artması kıkırdak yapısındaki dejenerasyonu hızlandırır. 

Sigara içen kişilerde damar sistemi sigaradan olumsuz etkilediğinden dolayı damarlarda kasılma ve bozulma meydana gelir. Bu ise ayakta Burger rahatsızlığına neden olur. Ayrıca sigara içilmesi tendon, kıkırdak, kemik ve kas gibi bütün dokularda oluşan hasarların iyileşme sürecini yavaşlatır.

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir