Cuma , Haziran 22 2018

Hava Kirliliği Ani Kalp Krizi Nedeni


Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa’da görülen ani kalp krizlerine hava kirliliğinin yol açabileceğini ifade etti. Tabip Odası, 2017 yılı içerisinde Bursa’da görülen hava kirliliği ile ilgili değerlendirme yaptı. 

Yetkililerin, hava kirliği yokmuş gibi davrandığını söyleyen Prof. Dr. Pala, “Havayı en fazla kükürt kirletmektedir. 24 saatlik ortalama değerde bizim ulusal sınırımız 175 mikrogram iken Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortalama değer 20 mikrogram olarak kabul görmektedir. 21 mikrogram olduğu zaman hava kirli olarak kabul edilmektedir. Bizdeki yöneticiler ise 174 mikrogramı temiz kabul etmektedir. Bursa’da bulunan istasyon verilerinin ortalaması alındığı zaman yıllık partiküler madde seviyesinin metreküpte 75 mikrogram olduğu görülmektedir. Bursa, bu değer ile önceki yıllarda ülkemizde 12’inci il oldu. Bursa, 2014 yılında ise partiküler madde seviyesi en yüksek iller arasında 6’ıncı sırada bulunmaktaydı. 2015 ve 2016 yıllarındaki belli ortalamalar ise birbirine yakındı. Biz, yıllardan beri Bursa’da havanın kirli olduğunu ifade etsek de bir düşüş gerçekleşmedi. Bu düşüşün gerçekleşmemesindeki en büyük etken ise kirliliğin azaltılmasına yönelik bir çalışmanın olmamasıdır. Bursa, 2017 yılında yukarı doğru tırmanarak 84 mikrogram ile Muş, Karaman ve Iğdır gibi illerin ardından hava kirliliği en yüksek 4’üncü il oldu.” dedi. 

Bursa halkının kirli havayı hak etmediğini belirten Prof. Dr. Pala, “Dünya Sağlık Örgütü, sınır değer olarak 20 mikrogramı kabul etmektedir. Bursa’daki değer ise bu sınır değerin 4 kat daha üstündedir. İlimizde bir kamu yöneticisi tarafından havanın çok kirli olduğu ve tedbir alınması gerektiği henüz dile getirilmedi. Bursa halkının bu kirli havayı solumak zorunda bırakılması öncelikle çocuklar ve kronik hastalığı olanlar, daha sonrada herkes için büyük risk içermektedir.” ifadelerine yer verdi. 

Bakanlığın yaptığı değerlendirmelerde ise Bursa’da hava kirliliği olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Pala, “Bakanlıklar tarafından havanın kirli olduğu belirtilmesine rağmen kömürlü termik santrale, çimento fabrikasında kapasitenin arttırılmasına, yeni çimento fabrikalarının kurulmasına, büyük bir atık tesisin yapılmasına, yeni organize sanayi bölgelerinin kurulmasına izin veriliyor. İlimizde kalp krizinin başı çektiği ani ölüm vakalarında son yıllarda kayda değer artış yaşanmıştır. Kalp krizi neticesinde meydana gelen ölümlerin tıpta tam bir karşılığı yoktur. Ancak uluslararası literatüre bakıldığı zaman kalp krizi ile hava kirliliği arasında kurulan ilişkinin Bursa halkında da geçerli olduğunu kabul etmek zorundayız. Diğer hastalıklar içinde bu söylenebilir. Hava kirliliğinin olumsuz etkileri, Bursa’da kendisini hissettirmektedir. İlimizde kalp krizi geçirme riski düşük insanların, kalp krizi geçirerek yaşamlarını kaybetmesindeki en büyük sebep hava kirliliğidir. Bunu kimse hatırından çıkarmasın.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir