Salı , Ağustos 7 2018

Havalar Soğudu! Bel, Sırt ve Boyun Ağrılarına Karşı Tedbirli Olun


Bel, boyun ve sırt bölgesinde görülen ağrılarda kış mevsiminin gelmesiyle birlikte artış oluyor. Hastane polikliniklerine yapılan müracaatlar incelendiği zaman bu tür şikayetlerle başvurularda önemli bir artış olduğu göze çarpıyor. 
    

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, “Kronik hale gelen, uzun dönemli ve tekrarlayan omurga problemleri çok sık karşımıza çıkmaktadır. Omurga ile ilgili yaşanan problemler, insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Omurga ile ilgili şikayetlerde özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde önemli artış yaşanmaktadır. Omurgasında problem olan insanlar, soğuk havadan çok çabuk etkilenir. Bu da doğal olarak şikayetleri artırıyor.” şeklinde konuştu. 

Soğuk havalarda bel, boyun ve sırt bölgelerinde görülen ağrıların artış nedenleri hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Aytar, soğuk havalardan korunma yöntemleri ile ilgili önemli tavsiyeler yaparak vatandaşlara uyarılarda bulundu. 
Çağımızda omurgamıza zarar veren faktörlerin başında ise masa başında bilgisayar ekranına kilitlenerek saatlerce süren çalışmalar, akıllı telefon, laptop, tablet ve bilgisayar başında vakit geçirirken omurganın şekilden şekle girmesi, araç ve ev klimaları, ağır poşetlerin taşınmasıdır. 

Yrd. Doç. Dr. Aytar, “Kronik hale gelen bel, boyun ve sırt ağrılarının ana nedenleri arasında disklerin yıpranması, fıtıklar ve omurgadaki kaymaya bağlı olarak ortaya çıkan sinir sıkışmaları yer almaktadır. Hastaların birçoğunun şikayetleri ilaç kullanımı ve istirahat sayesinde kısa sürede geçmektedir. Azımsanmayacak bir grupta ise bu şikayetler kronik hale gelmiştir. Bu grupta yer alan hastalar, uzun dönem ve tekrarlayan omurga problemleri yaşadıkları gibi ortada hiçbir şey yokken soğuk havaların tetiklemesi ile birlikte aniden ağrı, harekette kısıtlılık, tutulma, kola ve bacağa yayılan ağrı ile beraber uyuşma atakları görülebilmektedir.” dedi.  

Omurga ile ilgili problemler sonbahar ve kış mevsimlerinde daha fazla kendisini gösterir. Soğuk havaların insanı doktora götürecek derecede omurga sorunları yaşatmasına dair Yrd. Doç. Dr. Aytar, şunları söyledi:

“Problemli omurga sistemi, sıcak havalarda düzenini daha rahat koruyabiliyor. Kaslak, sıcak havanın etkisiyle gevşediğinden dolayı omurga daha rahat hareket edebiliyor. Bu da omurganın problemlerle daha rahat baş etmesini sağlıyor. Ancak omurga sisteminde problem mevcutsa soğuk havadan olumsuz şekilde çok çabuk etkilenerek şikayetlerin artmasına yol açıyor. Çünkü soğuk havalarla beraber vücutta görülen spazmlar, gerginlik ve hareket kabiliyetindeki azalma omurgayı olumsuz etkilediği gibi klima, araçların açık camlarından içeri giren rüzgar ve terleme neticesinde kaslarda spazm, omurgada katılık, gerginlik ve ağrı oluşmaktadır.” 

Neler Yapılabilir? 

  • Soğuk havalarda omurga daima sıcak tutulmalıdır. Terli iken kesinlikle soğuk havaya çıkılmamalıdır. 
  • Aşırı kilolar verilmeli ve ideal kiloda olmaya özen gösterilmelidir. 
  • Hareketsiz yaşam omurgayı zayıflattığından hareketsiz kalmamaya dikkat etmelidir. 
  • Aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmamalıdır. 
  • Düzenli şekilde egzersiz yapılmalıdır. 
  • Omurga sisteminin en rahatsız olduğu ve en berbat omurga pozisyonu ise masa başında ya da bilgisayar önünde uzun süre hareketsiz oturmaktır. 
     

About

Check Also

Salatalık Suyunun Saymakla Bitmeyen Muhteşem Faydaları

Salatalık son derece besleyici ve güçlü bir besindir aynı zamanda salatalık suyu da aynı etkileri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir