Cuma , Haziran 22 2018

Havalar Soğuyunca Astım Vakalarında Yüzde 50 Artış Yaşandı


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, tekrar eden öksürük, hışıltı ve nefes darlığı ile kendini belli eden astım rahatsızlığı vakalarında, havaların soğumasıyla birlikte %50 artış yaşandığını ifade etti. 
    

Yağışlı Hava Riski Yükseltiyor
    

Birçok gaz ve parçacığın havaya karışması neticesinde hava kirliliği oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Çetinkaya, “Sanayileşme ile birlikte fabrika dumanı arttığı gibi trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün artması da havaya karışan egzoz duman oranını yükseltmektedir. Bu iki ana etken nedeniyle hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Havadaki nem miktarı ve ısıda meydana gelen ani değişimler, mevsimlerdeki değişiklikler, soğuk ve yağışlı hava astım şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır. Ozon, sülfür dioksit ve partikülleri içeren dış havadaki kirlilik, iç ortamdaki havanında kalitesini düşürdüğünden dolayı astım bulguları ortaya çıkmaktadır. İç ortamdaki havanın kirlenmesine yol açan diğer etkenler ise gaz ocağı, sigara dumanı, odun ya da kömür sobası, çamaşır suyu vb. temizlik malzemeleri, radon gazı, şömine, deterjan ve bazı kozmetik ürünlerdir.” şeklinde konuştu. 
    

Astım Hastaları, Hava Kirliliğine Maruz Kalmamalıdır
    

Astım ataklarını tetikleyen iç ve dış hava kirliliğinin etkilerinden korunma hususunda astım rahatsızlığı olanlara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Çetinkaya, “Astım rahatsızlığı olan kişiler, hava kirliliğinin olmadığı ortamları tercih etmelidir. Ev ve işyeri ortamlarında sigara içilmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Sobalı evlerde bacalar sık sık temizlettirilmelidir. Dış ortamda hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalı, ağır egzersizler yapılmamalı, pencereler kapalı tutulmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir