Pazartesi , Temmuz 16 2018

Hayvancılığa Destek Gıda Güvenliğini Sağlamak İçin Sürmelidir


İnsanların tüketim tarzlarında kaymalar olduğundan dolayı hayvansal üretimin her geçen gün önem kazandığına değinen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, “İnsanlar, günlük yaşam tarzlarında meydana gelen değişiklikten ötürü dışarıda yemek yeme alışkanlığı edindiler. Bu da hayvansal gıdalardaki tüketimin artmasına yol açıyor. İç talebi karşılayarak dışarıya bağımlı olmamak ve gıda güvenliğini başkalarının insafına bırakmamak için çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu. 
    

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının düzenlediği Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı, Antalya’da bulunan Kundu Oteller Bölgesindeki bir otelde sürüyor. Hayvancılık, yem sektörleri ve üretici birlikleri ile akademisyenlerin katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil yaptı. 
    

Nihat Pakdil, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
    

“Ülkemizde 24 milyon hektar mera alanı, 24 milyon hektar tarımsal üretim alanı ve 121 milyon ton bitkisel üretim mevcuttur. Ülkemizde var olan hayvan varlığı ise büyükbaşta 14,5 milyon, küçükbaşta ise 45 milyondur. Ülkemizin kırmızı et üretimi 1,2 milyon tonu aşmıştır. Ayrıca 2 milyon ton beyaz et, 18,5 milyon ton süt, yaklaşık 20 milyar yumurta ve kendi üretimi dışında 20 milyon tonu geçen yem sektörü mevcuttur.”
    

Besi işletmelerinin önemli kısmının küçük işletmeler olduğuna değinen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Durali Koçak ise “Ancak bu küçük işletmelerin giderek büyüdüğü görülüyor. Hayvancılık, daha çok sabır isteyen bir sektördür. Doğum ve süte ulaşmak için bir süre gerektiğinden dolayı bu süreçte hayvancılık desteklenmelidir. Hayvancılığa bir ekonomik faaliyet gözüyle bakmak ve kar edilmediği zaman bırakmak gibi bir lükse sahip değiliz. Gıda güvenliği açısından sektöre katkı sağlamak durumundayız. Nasıl olsa parasıyla diyerek istediğimiz yerden alma gibi bir lükse de sahip değiliz. Neye mal olursa olsun biz, bunu üretmek zorundayız.” dedi.     
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir