Salı , Temmuz 17 2018

Hazır Gıdalar, Çocuk Sağlığı Açısından Tehlike Saçıyor


Günümüzde servis vasıtalarıyla okullarına gidip gelmekte olan çocuklar, ister istemez hazır gıdalara ve hızlı tüketime yöneliyor. Bu noktada ise çocuk tarafından yapılacak seçimler büyük önem arz etmektedir. Bunun için de ailelerin, tüketim hususunda çocuklarını bilinçlendirmesi gerekiyor. Çocuklara doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması diş sağlığı açısından ayrıca önemlidir. Fast Food tarzı tüketim alışkanlığı genel sağlık için olduğu kadar ağız ve diş sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Çünkü fast-food besinler, içeriğinde sayısızca katkı maddesi barındırmaktadır. Bir de bu tür besinlerin yanında tüketilen asitli içecekler, çocuk gelişimine olumsuz etki eder. Çocukların fast-food tarzı besinlerden uzak durmasının önemine değinen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, “Fast-food tarzı beslenme alışkanlığı çocuklarda şişmanlık, şeker hastalığı, kemik erimesi gibi rahatsızlıklara neden olduğundan dolayı çocuklar, bol sebze ve meyve ile beslenmelidir.” dedi. 

Fast-food tarzı besinler ve asitli içecekler, lezzetleri ve görünümleri ile çocukları cezbettiğinden dolayı çocuklar, ilk olarak bu tür besin ve içeceklere yöneliyorlar. Halbuki fast-food tarzı besinlerin içeriğinde renklendiriciler, aromanın artmasını sağlayan maddeler, tatlandırıcılar ve antimikrobiyal maddeler bulunmaktadır. Fast-food besinlerin içeriğinde yer alan bu kimyasal maddeler dişlerin rengini değiştirdiği gibi asitli içeceklerde diş hassasiyetine artırmaktadır. 

Diş sağlığı anne karnından itibaren başlayan bir süreçtir. Bu süreç boyunca diş sağlığının korunmasında en önemli mineral ise kalsiyumdur. Fast-food yiyecekler, içeriğinde bol miktarda sodyum barındırdığından dolayı çocuklarda kalsiyum emiliminin durmasına yol açar. Bu durum ise çocuklarda diş sağlığını tehdit ettiği gibi uzun vadede obezite riskini artırır. Kalsiyum bakımından en zengin gıdalar ise koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Çocuklar, diş taşı oluşumunu engellemek ve ağzının içerisini bazik hale getirerek dişleri temiz tutmak için hamburger, cips, kızartma tüketmektense koyu renkli sebze ve meyveler tüketmeyi tercih etmelidir. 

Çocukluk çağında karbonhidrat tüketiminin dengeli olması diş sağlığı açısından önemlidir. Besin kalitesi düşük karbonhidratlar tüketilmesi çocuklarda diş çürüklerine yol açtığı gibi sağlıksız kilo aldırır. Bu yüzden içeriğinde şeker ve nişasta barındıran besinler tüketmektense tahıl ve kuru baklagiller tüketimine ağırlık verilmelidir. Çocuklar protein koruyucu karbonhidratları yeterince tüketmelidir. Aksi takdirde büyüme ve gelişimi olumsuz etkilenir. Kalsiyumun önemli kısmı diş yapısında bulunmaktadır. Kalsiyum tüketimi bütün yaş grupları için önemli olsa da çocuklar tarafından tüketilmesi çok önemlidir. Kalsiyum açısından en zengin besin kaynakları ise süt ve süt ürünleridir. Vücutta kalsiyum eksik olduğu takdirde dişlerde çürüme meydana gelir. Bu nedenle çocuklar, süt ve süt ürünlerini çok sık tüketmelidir.
 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir