Pazar , Haziran 24 2018

HDP'li İki Vekilin Milletvekilliği Düşürüldü


HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün milletvekillikleri, devamsızlık ve yurtdışında olmaları nedeni ile bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel kurulunda yapılan 324’e, 20 karşı oyla alındı.

Alınan kararın ardından HDP sıralarından HDP milletvekillerinin vekilliğinin düşürülmesini masalara vurarak protesto etti. TBMM iç tüzüğüne göre bir kişinin milletvekilliğinin düşürülmesi için 276 oy olması gerekli.

Her iki milletvekilide yurt dışında bulunuyor. 2016 Kasım ayında haklarında terör soruşturmaları kapsamında haklarında yakalama ve gözaltı kararı alındı. Ancak ülkede olmadıklarından dolayı herhangi bir işlem yapılamamıştı. Haziran ayında ise ülkeye dönmeleri çağrısı yapıldı. Dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarılacakları söylendi.

HDP’li iki vekilin milletvekilliğinin düşmesiyle birlikte TBMM’nin sandalye sayısı 546 ya düşerken HDP’nin milletvekilisayısıda 55’e düştü. Daha önceden HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği de yargı kararları nedeni ile TBMM tarafından düşürülmüştü.

 

Faysal Sarıyıldız: Karara Şaşırmadım

Vekilliğinin düşürülmesinin ardından BBC Türkçe’ye açıklama veren Faysal Sarıyıldız TBMM den çıkan kararın kendisi için süpriz bir sonuç olmadığını söyledi. Yurt dışında olan Faysal Sarıyıldız “Vekilliğimizin düşürülmesi bizi şaşırtan bir sonuç değil. Türkiye’ye yazık oluyor, Türkiye’deki insanlara yazık oluyor çünkü siyasetin tamamen tüketildiği, salt bir despotun ağzından çıkan sözlerin kanun hükmünde olduğu bir toplum ayakta duramaz. Büyük bir parçalanma ve kaos yaşar. Çünkü şimdiden Türkiye yalnızlaşmaya başladı” dedi.

Sarıyıldız, kendileri dışında başka arkadaşlarının da milletvekilliklerinin “Hukuki olmayan gerekçelerle” düşürüldüğünü belirterek, olağanüstü hal koşulları altında ” Her şeyin zorla ve baskıyla yapılmaya” çalışıldığını da sözlerine ekledi.

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir