Pazartesi , Temmuz 23 2018

Her Ani Baş Dönmesi Vertigo İşareti midir?


İnsanlar, ani baş dönmelerinde hemen paniğe kapılmamalıdır. Çünkü kulağın içerisinde yer alan kristallerde yer değişikliği olabiliyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Haluk Murat Özkul, manevra tedavisi ile ilgili bilgiler paylaştı. 

İnsanların başı döndüğü zaman akıllarına tansiyon ya da başka nörolojik rahatsızlıklar gelebiliyor. Vertigo olarak adlandırılan gerçek baş dönmesinde insanların etrafında bulunan eşyalar döndüğü gibi kişi, kendisini eşyaların etrafında dönüyormuş gibi de hisseder. Buna dönme halüsinasyonu ya da yanılması adı verilir. İnsanların yaşadığı baş dönmelerinin nedeni sadece Vertigo değildir. Denge bozukluğu neticesinde de baş dönmesi yaşanabilir. Denge bozukluğu birçok nedenden ötürü yaşanabilirken Vertigo rahatsızlığı olan kişiler, çok tedirgin olduğu gibi uykudan dahi bu uyanabilir. Prof. Dr. Murat Haluk Özkul, Vertigo rahatsızlığı hakkında şu bilgileri verdi: 

“Vertigo rahatsızlığının ana nedeni iç kulaktaki kristallerin kayması veya yer değiştirmesidir. İç kulak rahatsızlığı olan Vertigo rahatsızlığına ülkemizde yıllık ortalama bir milyon kişi yakalanmaktadır. Vertigo riski kadınlarda 3,2 iken erkeklerde ise 1,6’dır. Kadınların bu türden baş dönmelerini yaşama oranları erkeklere göre %64 daha fazladır. Bu rahatsızlığın görülme sıklığı yaşa bağlı olarak da artar. En sık görüldüğü yaş grubu ise 51-57 aralığıdır. 35 yaşın altındaki kişilerde ise neredeyse hiç rastlanmaz. İç kulak kaynaklı yaşanan baş dönmelerinin yarısı bu tür kristallerin yer değiştirmesi neticesinde yaşanır. 5 yıl içerisinde tekrarlama ihtimali ise %50’dir. 

İç kulak kristallerinin yer değiştirmesi neticesinde yaşanan Vertigo rahatsızlığının teşhisi Vertigo ve denge hususunda uzmanlaşan kliniklerde detaylı bir hikaye ve denge testlerinden sonra konur. MR görüntüsünün alınması teşhis koymadan daha fazla ek belirtilerin olduğu hallerde ayırıcı tanı konmasında işe yarar. Vertigo rahatsızlığının hastanın hangi baş pozisyonunda atağa geçtiği tespit edilir. Bu atağı tespit etmek için yapılan testte şiddetli baş dönmesi ile birlikte bulantı ve kusmada görülebilir. Böyle bir ihtimalin olduğu test yapılmadan önce hastaya ve hasta yakınlarına söylenerek panik yapmalarının önüne geçilir. Ayrıca bu atağın 20-30 saniye civarında sürebileceği hakkında da bilgi verilmelidir. Kusma olasılığına karşı önlem alınmalıdır. Hastada bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı da mevcutsa test esnasında baş dönmesi ve vücut pozisyonlarına özen gösterilmelidir. Hastaya test esnasında gözlerini açık tutmasının gerekli olduğu uzman kişi tarafından belirtilmelidir. Ayrıca atak esnasında hastanın gözlerinde meydana gelen Nistagmus (sıçrayıcı hareketler) dikkatli bir şekilde gözlenerek lüzum görüldüğü takdirde kaydedilmelidir. 

Hasta iç kulak ve hasta yarım daire kanalının tespit edilmesinin ardından iç kulaktaki yerlerinden koparak serbest düzen kristaller, baş belli pozisyonlara sokularak kanallardan uzak tutulmaya çalışılır. Manevra adı verilen bu hareketler sonrasında hastanın iyileşme süreci hızlanır. Manevra hareketlerinden önce baş dönmesi yapan baş hareketlerini, manevra hareketlerinden sonra hasta rahatlıkla yapmaya başlar. Hastaya hiçbir ilaç kullandırılmadığı gibi diyet programı da uygulanmaz. Hasta günlük aktivitelerini yapması hususunda cesaretlendirilmelidir. Çünkü hasta, Vertigo atakları yüzünden yaşadığı korkuyu aniden atamaz.”
 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir