Cuma , Haziran 22 2018

Hiperbarik Oksijen Tedavisi İle Şeker Hastalığında Ayak Kesilmesine Son!


Tıpta diyabet olarak tanımlanan halk arasında da şeker hastalığı olarak bilinen rahatsızlığa yakalananlar, bir süre sonra ayaklarının kesilmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalıyordu. Ancak Hiperbarik oksijen tedavisi sayesinde şeker hastaları için kabus olan bu tehlike son buluyor. 
    

Diyabet hastalığı yüzünden ayaklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 67 yaşındaki Fikri Yücel, Hiperbarik oksijen tedavisi sayesinde sağlığına yeniden kavuştu. Hiperbarik oksijen tedavisi yöntemi, çelik bir kabin içinde deniz seviyesinde atmosferik basınçtan daha fazla basınç uygulanarak %100 oksijen solumaya dayanıyor. Bu tedavi yöntemi, şeker hastalığı yüzünden kapanmayan ayak yaralarına umut oldu. Ankara’ya bağlı Nallıhan ilçesinde yaşamını sürdüren şeker hastası 67 yaşındaki Fikri Yücel’in her iki ayağına ampütasyon kararı verilse de Hiperbarik oksijen tedavisi bu karardan geri dönüldü. 
    

Şeker rahatsızlığına 8 yıl önce yakalandığını ve bu rahatsızlık yüzünden insülin kullandığını belirten Yücel, “Sağ ayağımda bir türlü geçmeyen yara vardı. Bu yara yüzünden hastaneye yatarak tedavi olsam da sonuç alınamadığından dolayı doktorlarım, ayağımın kesilmesine karar verdi.” dedi. 
    

İyileşme Süreci 40 Gün Sürdü
    

Yücel, “Doktorlarım tarafından alınan bu karar üzerine bende ayağımın kesilmemesi için tedavi yöntemleri araştırdım. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Su Altı Hekimliğine müracaatta bulundum. Hastaneye geldiğim vakit Hiperbarik oksijen tedavisi hakkında bilgi sahibi değildim. Enfeksiyon bölümünde yatarak Hiperbarik oksijen tedavisi gördüm. Bu tedavi 40 gün sürdü. Tedavinin ardından ayağımdaki bir türlü iyileşmeyen yara kurudu. Adeta top oynuyorum. Tedavi sürecim tamamlanınca da Nallıhan’a geri geldim.” şeklinde konuştu.      
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir