Cumartesi , Ağustos 4 2018

Hıristiyanlara Ait Mezarlık, Rejim Askerlerince Talan Edildi


Doğu Guta’nın Haresta ilçesinde bulunan Hıristiyanlara ait mezarlığın talan edilmesinden sonra açıklamada bulunan Yerel Meclisin Başkanı Husam el-Beyruti, “Rejim askerleri tarafından ilçemizde Hıristiyanların gömüldüğü mezarlığa çok büyük zarar verildi. Mezarlığın talan edilmesindeki asıl sebep ise rejim askerlerinin bölgede bulunduğu süre içerisinde değerli eşyaları bulmak. Bu amaçla açılan mezarlıklar büyük zarar gördü.” dedi. 
    

Mezarlar Kazılmış
    

Mezarlıktaki manzara karşısında şaşkına döndüklerine değinen Beyruti, “Askeri muhalifler, Haresta ilçesinde ilerledikten sonra mezarlığa geldiğimizde karşılaştığımız manzara karşısında şok olduk. Mezarlığa girdiğimiz zaman taşların kırıldığını, mezarlarında açıldığını fark ettik. Mezarları kapatan taşlar yerinden sökülmüş, tabutlar ise açılmıştı. Korkunç bir manzara ile karşı karşıya kaldık.” şeklinde konuştu. 
    

Değerli Eşya Arandı
    

Hıristiyan mezarlığının 1935 yılında kurulduğuna değinen Beyruti, “Hıristiyanların değerli eşyalarıyla gömüldüğüne inanan rejim askerleri tarafından mezarlıklar açılarak altın ve değerli eşya arandı. İnsanın içini ürperten bu talanın arka planında başka bir neden olamaz.” ifadelerine yer verdi. 
    

Hıristiyanlar, 2011 Yılında İlçeyi Terk Etti
    

İç savaş çıkmadan evvel Haresta’daki Hıristiyan nüfusun oranı %15 idi. 2011 yılında iç savaş patlak verince Hıristiyan nüfus ilçeyi terk etti. 2012 yılında ise Haresta’nın büyük bir kısmında kontrol rejim güçlerinin eline geçmişti. Son zamanlarda ise ilçede önemli bir ilerleme gerçekleştiren muhalifler, mezarlığı da içine alan önemli bir kısımda kontrolü yeniden sağladı. 
    

Haresta’da rejim güçleri ile muhalifler arasında çatışmalar halen sürüyor. İlçede bulunan sivil yerleşim bölgelerine rejim güçleri tarafından yoğun kara ve hava saldırıları düzenleniyor.      
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir