Cumartesi , Temmuz 21 2018

Hollanda'da Bir Puandan Daha Fazlası…


Futbol Ne Kadar Farklı Bir Oyun Değil mi? Ne İstatistikler tam cevap verir ne de önceki performanslarınız… Anlık duruma göre değişen psikolojik durumlarınız sonuca yakından etki eder. En azından Basketbol kadar rasyonel yorumlar yapabileceğiniz bir oyun değildir. Her müsabaka ayrı bir hikâye taşır, her maç kendine has durumları beraberinde getirir. Mesela Basketbolda elinize aldığınız bir istatistik bilgisi, o takımın karakteristiklerine ilişkin tüm bilgiyi size verir ve takımınızı ona göre hazırlarsınız. Fakat futbolda istatistik odaklı çalışmanız, sonuca götürmekten ziyade hayal kırıklığına uğramanıza neden olabilir.

Bunun en yakın örneği ise EURO 2016 Elemelerinde ortaya çıktı. Gruplar ilk belli olduğunda Türkiye ve Hollanda’nın ilk sırada olacağı az çok belli oluyordu. İki takım da bunu başarabilecek potansiyeldeydi. Türkiye’yi de aradan çıkartalım Hollanda’nın açık ara 1. Sırada olacağı; Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda’nın 2.’lik ve 3.’lük için yarışacağı ilk günden herkesin malumuydu. Çünkü Hollanda, son Dünya 3.’sü ve bu tür elemeleri çok iyi oynayan, istatistiksel olarak mükemmel bir uyuma sahip takımdı. Ama tabii ki böyle olmadı. İlk 5 maç sonunda Çekler ve İzlanda aldı başlarını yürüyüp gittiler. Hollanda ve Türkiye 3.’lük için yarışır oldular.

Ya da önceki yazımda da belirttiğim gibi Hollanda Türkiye maçı öncesinde çoğu kişi beraberliğin bile zor bir ihtimal olduğu görüşündeydi. Hollanda’yı en son 21 sene önce yenmiş, son golünü ise bundan 18 yıl önce atabilmiş bir takım, deplasmanda bu rakipten puan alabilir miydi? İstatistiksel olarak mümkün olmayan bir durum…

İşte Futbolun farkı da burada ortaya çıkıyor. Futbolun farklı ve belki de en güzel olan yanı, karşınızdaki takım kim olursa olsun her sonuca açık olmasıdır. Yani uygun koşullar olduğunda San Marino bile sizden puan alabilir.

Fatih Terim önderliğindeki Milli Takımımız da Cumartesi akşamı rakibine çok güzel bir futbol dersi verdi. Futbolumuzdaki bireysel ve taktiksel anlamdaki birçok eksikliğe rağmen Hollanda gibi güçlü bir takımın nasıl zor durumlara düşürüleceğini herkese gösterdik. Galibiyete çok yakındık fakat uzatma golüyle bir puana razı olduk. Bu sonuç, belki matematiksel anlamda gruptaki yerimize çok etki etmese de umudumuzu sürdürme açısından büyük katkı sağladı.

Hiddink’in maç öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye için söylediği “herkes yerini bilmeli” ifadesinin de en net yanıtını vermiş olduk. Duygularıyla oynayan bir Türkiye görünümüne taktik anlayışı da eklediğimizde kendilerini çok profesyonel ve soğukkanlı olarak adlandıran Hollanda’yı aciz duruma düşürüp kendi evlerinde beraberliğe sevinir hale getirdik.

Bu maç ile her şey düzelmiş değil tabii ki de. Daha önümüzde 5 maç var ve gruptan çıkmak için tüm maçları kazanmalıyız. Zor ama imkânsız değil, Fatih Terim’li Türkiye her zaman müthiş geri dönüşlere imza atmıştır. Sadece zor duruma düşmeden önce bu maçı hatırlayalım. Bu beraberlik, bize somut bir etki etmedi ama önümüze referans koymamızı sağladı.

Kısaca Umutlar halen devam ediyor. Yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. bu mac olcu olmamali olursa bjk liverpool maci sonrasi brugge karsisindaki duruma duser millí takim burda stress karsi taraftaydi kapanip isi bitiriyorduk ki bir gaflet uzatmada golu getirdi ama bu taktigi kazakistan ve diger rakiplere uygulama sansimiz yok saldirmak zorundayiz iste bakalim onu nasil yapacagiz?? daha dogrusu basarabilecemiyiz???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir