Cumartesi , Ağustos 4 2018

Horlama ve Uyku Esnasında Nefes Kesilmesi Problemine Dikkat!


Horlama sorunu herkeste görülebilen bir problemdir. Hatta yeni doğan bir bebek dahi horlayabilir. İnsanlar, yorgun düştükleri ya da aşırı sigara ve alkol tükettikleri bir günün gecesinde horlama riskleri yüksektir. Horlama, sağlıklı insanlarında yaşayabileceği bir problemdir. Haftada 1-2 kez görülen sağlıklı insanlardaki horlama problemi 5-10 dakikayı geçmez. 
    

Horlama, kişinin hem kendisini hem de yakınlarını rahatsız ediyorsa, haftanın yarısından fazla ve gecenin önemli bir bölümünde horlama sorunu yaşanıyorsa, bu kişilerde horlama olayı artık bir sağlık problemi haline gelmiştir. 
    

Haftanın yarısını geçkin bir süreden fazla ve gecenin önemli bir kısmı horlama ile geçiriliyorsa, horlamanın kesilmesi nefes durmaları ile oluyorsa, sabah kalkıldığında uykusuz ve yorgun hissediliyorsa horlama olayı artık bir nevi hastalığa dönüşmüştür. 
    

Uyku Esnasında Nefes Durması Nasıl Gerçekleşir?
    

Gece uykusu esnasında horlama olayının yaşanmasının ana nedeni üst yollarındaki daralma eğilimidir. Ancak üst solunum yollarında yaşanan bu daralma olayı sadece horlamaya neden olmaz. Bazen üst solunum yollarındaki hava azaldığı gibi bazen de hava yolu tümüyle tıkanarak uyku apnesine ve uyku esnasında solunum sorunlarına neden olur. Uykuda yaşanan üst hava yolları problemi akciğere taze hava gitmesini engellediği gibi kandaki oksijen miktarını düşürür. Kandaki oksijen miktarının düşmesi ise bütün organların yetersiz çalışmasına yol açar. Kalp, beyin ve hormonal bezlerinin yetersiz çalışması ise sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Hastanın hava yolu tıkandığı halde solunumu devam ettirmeye gayret ettirmesi de bedende mekanik olarak sağlık sorunlarına yol açar. Kalbe gelen kanda artış olduğu gibi karın göğüs hareketlerinde de artış gözlenir. Yaşanan bu sağlık sorunları hastanın uykusunu bozduğu gibi kalp damar sisteminde de problemlere yol açar. 
    

Nefes Durmasının Belirtileri Var mı?
    

Genellikle uyku problemiyle müracaatta bulunan hastalardaki nefes durması saatte 5’den fazla buna uyku apnesi denir. 
    

Uyku apnesinde başlıca şikayetler ise horlamanın ve uykuda nefes durmasının başkaları tarafından fark edilmesi, boğulma hissiyle aniden uyanma, gün içerisinde uyuma isteği, dinlendirici kaliteli uyku uyuyamamaktır. Bu şikayetlerden birinin veya bir kaçının olduğu durumlarda akla ilk uyku apnesi gelmelidir. Ayrıca gece terlemeler yaşanıyorsa, sabahları kalkıldığında baş ağrısı varsa, gece sık idrara çıkılıyorsa, kalp yetmezliği ile depresyon eğiliminin olduğu durumlarda da uyku apnesi akla gelmelidir. 
    

Uyku Apnesinin Tedavi Yöntemleri
    

Uyku esnasında nefes durması olmuyor, sadece horlama oluyorsa dil ve dil köküne yönelik ameliyatlar ile horlama tedavi edilebilir. Ancak uykuda nefesin durup durmadığının anlaşılması için kesinlikle uyku çalışması yapılmalıdır. Horlamaya yönelik uyku çalışması yapılmadan yapılan ameliyatlarda horlama kesilse dahi nefes durmaları sürebilir. Ayrıca tedaviye başlanmadan önce hastanın alkol ve sigarayı bırakması ve kilo vermesi tedavinin başarı şansını yükseltir. 
    

Üst hava yollarında tıkanıklığa neden olan bir durum mevcut değilse hastadaki nefes durmasının önüne geçilmesi için tek seçenek maske ile CPAP aygıtının kullanılmasıdır. CPAP aygıtı sayesinde buruna takılan maske ile üst hava yoluna hafif basınçlı hava verilir. Bu sayede üst hava yolunun tıkanmasının önüne geçilerek bütün problemler çözüme kavuşturulur.     
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir