Pazar , Temmuz 22 2018

Hünnap Meyvesi


Ana vatanının Kuzey Afrika olduğu düşünülen Hünnap meyvesi buradan Çin ve Hindistan’a yayılmıştır. Ülkemizde Marmara, Batı ve Güney Anadolu’ da yerel bölgelerde üretimine rastlanmaktadır.  Hünnap (Ziziphus zizyphus), cehrigiller (Rhamnaceae) ailesinden dikenli bir ağaç türünün meyvesidir.  Aroma olarak tatlı bir meyvedir ve 100 gramı yaklaşık olarak 79 kaloridir. Lif açısından zengin bir meyve olduğundan 1 porsiyon olarak 5 adet tüketilebilir. Porsiyon ölçüleri aşılmadan diyabetik kişilerde bu meyveyi yiyebilirler.

Hünnap gölgede kurutma yöntemi ile kurutulmuş olan meyve kış çayı olara demlenerek içilebilir. Bol C vitamininden zengin içeriği ile sizin bağışıklık sisteminizi destekler.

hunnap-meyvesi.jpg

Vitamin olarak A, B ve C vitamini içerir. Mineral olarak da demir, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve sodyum ihtiva eder.

Sağlıklı beslenmenin temeli çeşitli ve dengeli beslenmektir.  Besin çeşitti olarak bugün sizlere Hünnap meyvesini tanıtmaya çalıştım. Kim bilir belki bir köyde veya Pazar tezgâhın da ya da markette ambalaj içinde görürseniz bir tadına bakın derim.

 

Afiyetle 

About Nursel Eroğlu

Diyetisyen (Beslenme Uzmanı)

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir