Cuma , Haziran 22 2018

İç Birliğimiz Bozulmaya Çalışılıyor


Suriye’de PKK/PYD terör örgütüne yönelik ABD desteği sürerken en büyük hedef ise Büyük Ortadoğu Planının adım adım gerçekleştirilmesidir. 
    

ABD’nin, Kuzey Suriye topraklarından niyeti olmadığını belirten Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Ortadoğu planında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını söyledi. 
    

Ülkemize yönelik çok yönlü bir tehdidin olduğunu ve iç birliğimizin bozulmaya çalışıldığını ileri süren Pekin, “Ordumuzun kesinlikle yıpranmaması gerekiyor. Suriye ve Ortadoğu politikalarında ülkemiz dikkatli olmalıdır. PKK ve radikal terör meselesinde artış görülebilir. Bu hususa ekonomik kriz ile destek verilebilir. Ülkemizin uluslararası itibarına bankacılık sektörüne yönelik hamleler gerçekleştirilerek zarar verilebilir. Kuzey Suriye’ye yönelik özel tedbirler alınmalıdır. ABD’nin desteğini arkasına alan PYD terör örgütü ile savaşmamız kaçınılmazdır.” ifadelerine yer verdi. 
    

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ABD’nin, Rusya ve Çin’i çevreleme politikalarının parçası olduğuna da değinen Pekin,     “ABD, Rusya ve Çin’i çevreleyerek enerji kaynaklarına ulaşmalarına engel olmanın peşinde. Ayrıca İran’ı, Suriye ve Irak’tan soyutlayarak sıkıştırmayı hedefliyor. Bu soyutlama esnasında da İran’ın, Akdeniz’e ulaşmasını engellemek için çaba sarf ediyor. Çatışmasızlık bölgesi Golan tepelerinin emniyetini sağladığı gibi kuzeyden de PYD ile İran’ın önünü kesmeyi planlıyor. PYD’yi güçlendirirken Türkiye’ye yönelik harekatın hesabı da yapılıyor. Kurulan ordunun ismi kuzey ordusu. Ülkemizi, PYD terör örgütü ile çevrelemek için çaba sarf ediyor. Ülkemize, Kandil bölgesinden daha geniş sınır olan bu bölgeden sızmaya çalışıyorlar. Buradaki en büyük tehdit ise Suriye ve Türkiye’ye yönelik. Ülkemiz, bu koridora engel olmadığı takdirde terör faaliyetleri ile karşı karşıya kalır. Kendi sınırlarında yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin de içinde bulunduğu Kürt devletinin kurulmasına sebep olur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.  
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir